Lipoliza brzucha i inne zabiegi, na które chodzą mężczyźni

Lekarze z wrocławskich klinik szacują, że panowie stanowią 30-40% ich pacjentów i ten odsetek stale rośnie. I nie chodzi tylko o wygładzenie zmarszczek; z zabiegów medycyny estetycznej korzystają coraz młodsi mężczyźni.

lipoliza, zabiegi dla mężczyzn shutterstock.com

W tym artykule przeczytasz:

Mężczyźni mają inne oczekiwania niż kobiety

Przede wszystkim mężczyźni odwiedzający gabinety medycyny estetycznej pytają o zabiegi, które dają natychmiastowe efekty. Wyjątkiem są zabiegi wzmacniające włosy; dla zagęszczonej czupryny panowie potrafią zmusić się do regularnych i niekiedy bolesnych wizyt. Ból jest właśnie drugim kryterium odróżniającym pacjenta płci męskiej i żeńskiej – nie może boleć. Zabieg nie powinien również zostawiać śladów – mężczyźni niechętnie chwalą się tym, ze zdecydowali się poprawić coś w swoim wyglądzie. Z tego samego powodu nie lubią czekać w kolejkach – poczekalnia to miejsce, w którym czują się bardzo niekomfortowo.

Za to są pacjentami dużo lepiej precyzującymi swoje oczekiwania i potrzeby niż kobiety. Zwykle wiedzą, co im przeszkadza i co chcą poprawić. O ile wśród pacjentek zdarzają się panie, które „chcą wyglądać młodziej lub bardziej świeżo”, to panowie jasno wskazują problem, który trzeba rozwiązać. Cena odgrywa u nich mniejszą rolę niż u kobiet, ale wizyta ma być szybka, dyskretna, bezbolesna i skuteczna.

Nie tylko faceci po czterdziestce

To prawda, większość pacjentów gabinetów medycyny estetycznej to dojrzali mężczyźni, którzy chcą zatrzymać skutki upływu czasu. Przykłady Brada Pitta czy George’a Clooneya pokazują, że rozsądne korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej daje naprawdę dobre efekty i nie odbiera męskości.

Jednak coraz częściej pacjentami zostają mężczyźni młodzi, wysportowani, zadbani, którzy decydują się wprowadzić w swoim wyglądzie parę korekt. Zdaniem psychologów to skutek korzystania z mediów społecznościowych; nigdy wcześniej tak często nie oglądaliśmy siebie samych i nie porównywaliśmy siebie do innych. Korekty mogą dotyczyć zarówno twarzy, jak i sylwetki. Przykładem modnego ostatnio zabiegu jest lipoliza iniekcyjna.

Lipoliza iniekcyjna – czym różni się od liposukcji

Lipoliza iniekcyjna – to zabieg nieinwazyjny, dzięki któremu możemy zredukować tkankę tłuszczową w określonych partiach ciała. Najczęściej jest to brzuch lub tzw. boczki; często, mimo ćwiczeń, nie możemy pozbyć się fałdy tłuszczu w okolicach pasa i tu z pomocą przychodzi lipoliza. Od liposukcji różni się tym, że liposukcja jest zabiegiem operacyjnym – lekarz nacina skórę, wprowadza igłę ssącą, która pod ciśnieniem odsysa tłuszcz. Liposukcja wymaga długiego okresu rekonwalescencji i może prowadzić do wystąpienia nierówności na skórze.

ZOBACZ: Popularne zabiegi kosmetyczne dla mężczyzn

Lipoliza iniekcyjna – na czym polega

Lipoliza odbywa się bez użycia skalpela. To zabieg, który trwa od 30 do 50 minut, a jego celem jest rozpuszczenie tkanki tłuszczowej pod skórą i pomoc w jej samodzielnym usunięciu przez organizm. Lekarz wstrzykuje w określone miejsce koktajl złożony z fosfatydylocholiny pochodzącej z soi oraz deoksycholatu, czyli soli żółciowej.

„Preparat rozpuszcza błony komórkowe komórek tłuszczowych, tłuszcz jest transportowany do wątroby, tam następuje rozpad komórek tłuszczowych, które wraz z limfą zostają usunięte z organizmu. Fosfatydylocholina niesie z sobą wiele korzyści dla organizmu, m.in. wspiera prawidłowe działanie wątroby, a także procesy związane z zapamiętywaniem i koncentracją”. – wyjaśnia doktor Aneta Szulska-Schoepp, specjalistka medycyny estetycznej z Centrum Perfect Derm we Wrocławiu (perfect-derm.com).

„Aby przyspieszyć rozpad komórek tłuszczowych, zaraz po zabiegu przeprowadza się kilkunastominutowy masaż limfatyczny nakłutych miejsc specjalną głowicą” – dodaje. Sam zabieg może być trochę bolesny i zostawić kilka siniaków. Bolesność można jednak zmniejszyć smarując obszar skóry, który ma być nakłuwany specjalnym żelem ze środkiem przeciwbólowym.

Kto nie powinien robić lipolizy

Warto to podkreślić: lipoliza nie jest zabiegiem odchudzającym, lecz modelującym. Najlepsze efekty osiągnie się u osób szczupłych, które mają problem z fałdą na brzuchu, tzw. boczkami, wałeczkami na plecach, otłuszczonym karkiem czy podwójnym podbródkiem.

W przerwach między zabiegami nie należy rezygnować z ćwiczeń; wręcz przeciwnie, ruch przyspiesza wydalanie przez organizm tłuszczu. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na białka soi i jajka, ciąża, okres karmienia piersią, niewydolność wątroby i nerek, cukrzyca, epilepsja, hemofilia.

Ile kosztuje lipoliza?

Jeden zabieg na brzuch to koszt 800-1000 zł. „Lipolizę zwykle trzeba powtórzyć 2-3 razy w 3-tygodniowych odstępach, ale dzięki tej metodzie można naprawdę skutecznie modelować sylwetkę – przekonuje doktor Szulska-Schoepp.

Na jakie inne zabiegi najczęściej decydują się mężczyźni?

1. Botoks, czyli ostrzykiwanie twarzy toksyną botulinową w celu likwidacji zmarszczek mimicznych.

Toksyną ostrzykuje się przede wszystkim czoło, okolice oczu i ust – unieruchomione mięśnie przestają się kurczyć i marszczyć skórę w określonych miejscach, dzięki czemu zmarszczki mimiczne z czasem ulegają wygładzeniu. Mięśnie męskiej twarzy są większe i silniejsze niż u kobiety, dlatego niejednokrotnie trzeba użyć dwa razy więcej preparatu niż u kobiet. Jednak często zdarza się, że panowie proszą o pozostawienie niektórych charakterystycznych zmarszczek lub tylko delikatne unieruchomienie mięśnia – wtedy twarz wygląda naturalniej.

  • Czy to boli? Ukłucie trochę boli, zwłaszcza w okolicach brwi, ale bez tragedii. Przy wstrzykiwaniu botuliny lekarz nie stosuje miejscowego znieczulenia, żeby kontrolować sposób rozchodzenia się substancji w mięśniu.
  • Kiedy widać efekty? Pierwsze od razu, pełne po dwóch tygodniach. Do dwóch tygodni od zabiegu można robić korekty, gdyby okazało się, że któryś mięsień za mocno lub za słabo pracuje, co daje niezadowalające rezultaty. Botoks trzeba powtarzać co 6-8 miesięcy.
  • Ile kosztuje? To zależy od ilości zużytego preparatu i miejsca, w którym wykonujesz zabieg, ale z reguły za jedną partię twarzy (np. czoło lub okolice oczu zapłacisz 400 zł).

2. Modelowanie twarzy przy użyciu wypełniaczy hialuronowych.

Z tego zabiegu najczęściej korzystają młodsi pacjenci, którzy chcą nadać swoim rysom bardziej męski wygląd lub skorygować istniejące już zmarszczki. Wypełniaczami można wymodelować żuchwę, brodę, policzki, zmniejszyć bruzdy przynosowe czy nawet skorygować garb na nosie. Wstrzykuje się je za pomocą zwykłej igły lub kaniuli – tępo zakończonej cieniutkiej i giętkiej igły, którą wprowadza się pod skórę, a do niej – zwykłą igłę z wypełniaczem. W ten sposób można podać w określone miejsce pożądaną ilość preparatu przy jednym tylko ukłuciu (miejsce wprowadzenia kaniuli).

  • Czy to boli? Nie, bo przed zabiegiem przeprowadzanym przy użyciu igły twarz można znieczulić żelem ze środkiem przeciwbólowym, a przy użyciu kaniuli poczujesz tylko dwa ukłucia przy jej wprowadzaniu – po jednym z każdej strony twarzy.
  • Kiedy widać efekty? Od razu. Efekty utrzymują się do 2 lat.
  • Ile kosztuje? Zależy od ilości wprowadzonego preparatu, jedna ampułka kosztuje około 1200 zł.

3. Mezoterapia skóry twarzy lub głowy

Zabieg polega na wprowadzeniu w skórę koktajlu substancji odżywczych – witamin, peptydów, kwasu hialuronowego – co poprawia jakość i wygląd skóry. Zabieg polega na wielokrotnym nakłuwaniu skóry, co może być bolesne i pozostawić ślady w postaci małych krwiaków. Krwiaczki oczywiście po paru dniach znikają, ale trzeba się liczyć z tym, że zaraz po zabiegu będą widoczne na skórze jego ślady. Mezoterapię trzeba powtarzać 3-4 razy w odstępach 3-4 tygodni. Coraz większym zainteresowaniem panów cieszy się mezoterapia skóry głowy – za pomocą igły wprowadza się pod skórę substancje odżywiające cebulki włosowe, zapobiegające wypadaniu włosów i stymulujące wzrost nowych.

  • Czy to boli? Tak, dlatego 30-60 minut przed zabiegiem warto wetrzeć w miejsca, które będą nakłuwane żel ze środkiem przeciwbólowym. Można przyjść na zabieg odpowiednio wcześniej lub poprosić lekarza o receptę i samemu wykupić taki żel.
  • Kiedy widać efekty? Już po kilku dniach twarz wygląda na bardziej wypoczętą, po serii zabiegów zmienia się kondycja skóry. W przypadku mezoterapii skóry głowy, efekty widać po serii zabiegów. 
  • Ile kosztuje? Jednorazowy zabieg na skórę głowy kosztuje 400-600 zł.
Zobacz również:
REKLAMA