[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Jak poprawić pamięć od zaraz - sposoby

Im jesteś starszy, tym więcej musisz pamiętać. Im więcej pamiętasz, tym więcej możesz zapomnieć... Ale wcale nie musisz! Trener zajmujący się technikami doskonalenia pamięci podsuwa narzędzia, które sprawią, że Twoje szare komórki nie będą gubić danych.

Hasło? Zapomniałem... (rys. Corbis)
Podobno najlepszą pamięć mają słonie... Ba, ale co one tak naprawdę muszą pamiętać? Co najwyżej drogę do wodopoju. Nie zaśmiecają sobie głowy PIN-ami, datami urodzin, imionami, nazwiskami i parametrami technicznymi w rodzaju 190/50FGSY15. Zresztą, ludzka pamięć potrafi zawieść nie tylko w tak skomplikowanych sprawach, jak ciągi liczb czy liter.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, że potrafisz obudzony w środku nocy wyrecytować bez zająknienia Inwokację, a jednocześnie czasami nie możesz sobie przypomnieć, co jadłeś wczoraj na obiad?

Fabrizio Cornalba, trener zajmujący się technikami doskonalenia pamięci, wyjaśni Ci nie tylko, dlaczego zapominasz, ale uzbroi Cię też w narzędzia, które pozwolą Ci zapamiętać dosłownie wszystko - od informacji przydatnych w teleturniejach po najnowszy PIN, który przyszedł wczoraj w zalakowanej kopercie.

REKLAMA

Jeden: dlaczego zapominasz

Problem: Jak to było? Drugie imię ojca? Czy może panieńskie nazwisko matki? Kto z nas nie zadawał sobie w myślach takich pytań, próbując przypomnieć sobie hasło do skrzynki pocztowej założonej dwa miesiące temu. Zapomniałeś hasła nie bez przyczyny: kiedy je wymyślałeś, szukałeś w myślach czegoś wyjątkowego, czegoś znanego tylko Tobie. No i wymyśliłeś tak niespotykane słowo, że aż nie sposób go sobie przypomnieć. Według Cornalba, znacznie lepiej użyć hasła, które kojarzy się jakoś z witryną, na której masz skrzynkę, albo ze sprzętem, z którego korzystasz.

Rozwiązanie: Jeżeli masz skrzynkę np. na Interii, spróbuj znaleźć słowo, które Ci się kojarzy z tym portalem, np. internista lub Mediolan. Jeśli na Wirtualnej Polsce, możesz wybrać np. "w porzo" albo "Wojsko Polskie". Raz skojarzone słowo będzie Ci się teraz zawsze kojarzyło; za każdym razem, gdy zobaczysz w nagłówku strony wp.pl, pomyślisz sobie "Wojsko Polskie". Jeżeli hasłem zabezpieczasz dostęp do danych w pracy, a pracujesz np. na komputerach Della -wymyśl coś, co kojarzy Ci się z tą nazwą.

Dwa: PIN-y, PUK-i i PESEL-e

Problem: Numery PIN często wywołują panikę. Kiedy je dostajesz, jesteś jednocześnie informowany w ponurym tonie, że numeru nie wolno Ci zapamiętać, list masz zniszczyć, najlepiej spalić albo zjeść, i nigdy, ale to przenigdy nie zapisywać PIN-u. Niestety, lęk zmniejsza zdolność mózgu do zapamiętywania. Im bardziej się boisz, że zapomnisz jakiegoś numeru, tym większe jest prawdopodobieństwo, że go zapomnisz.

STRONA 1 z 2

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij