Jak poprawić pamięć od zaraz - sposoby

Im jesteś starszy, tym więcej musisz pamiętać. Im więcej pamiętasz, tym więcej możesz zapomnieć... Ale wcale nie musisz! Trener zajmujący się technikami doskonalenia pamięci podsuwa narzędzia, które sprawią, że Twoje szare komórki nie będą gubić danych.

Corbis
Hasło? Zapomniałem... (rys. Corbis)

Podobno najlepszą pamięć mają słonie... Ba, ale co one tak naprawdę muszą pamiętać? Co najwyżej drogę do wodopoju. Nie zaśmiecają sobie głowy PIN-ami, datami urodzin, imionami, nazwiskami i parametrami technicznymi w rodzaju 190/50FGSY15. Zresztą, ludzka pamięć potrafi zawieść nie tylko w tak skomplikowanych sprawach, jak ciągi liczb czy liter.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, że potrafisz obudzony w środku nocy wyrecytować bez zająknienia Inwokację, a jednocześnie czasami nie możesz sobie przypomnieć, co jadłeś wczoraj na obiad?

Fabrizio Cornalba, trener zajmujący się technikami doskonalenia pamięci, wyjaśni Ci nie tylko, dlaczego zapominasz, ale uzbroi Cię też w narzędzia, które pozwolą Ci zapamiętać dosłownie wszystko - od informacji przydatnych w teleturniejach po najnowszy PIN, który przyszedł wczoraj w zalakowanej kopercie.

Jeden: dlaczego zapominasz

Problem: Jak to było? Drugie imię ojca? Czy może panieńskie nazwisko matki? Kto z nas nie zadawał sobie w myślach takich pytań, próbując przypomnieć sobie hasło do skrzynki pocztowej założonej dwa miesiące temu. Zapomniałeś hasła nie bez przyczyny: kiedy je wymyślałeś, szukałeś w myślach czegoś wyjątkowego, czegoś znanego tylko Tobie. No i wymyśliłeś tak niespotykane słowo, że aż nie sposób go sobie przypomnieć. Według Cornalba, znacznie lepiej użyć hasła, które kojarzy się jakoś z witryną, na której masz skrzynkę, albo ze sprzętem, z którego korzystasz.

Rozwiązanie: Jeżeli masz skrzynkę np. na Interii, spróbuj znaleźć słowo, które Ci się kojarzy z tym portalem, np. internista lub Mediolan. Jeśli na Wirtualnej Polsce, możesz wybrać np. "w porzo" albo "Wojsko Polskie". Raz skojarzone słowo będzie Ci się teraz zawsze kojarzyło; za każdym razem, gdy zobaczysz w nagłówku strony wp.pl, pomyślisz sobie "Wojsko Polskie". Jeżeli hasłem zabezpieczasz dostęp do danych w pracy, a pracujesz np. na komputerach Della -wymyśl coś, co kojarzy Ci się z tą nazwą.

Dwa: PIN-y, PUK-i i PESEL-e

Problem: Numery PIN często wywołują panikę. Kiedy je dostajesz, jesteś jednocześnie informowany w ponurym tonie, że numeru nie wolno Ci zapamiętać, list masz zniszczyć, najlepiej spalić albo zjeść, i nigdy, ale to przenigdy nie zapisywać PIN-u. Niestety, lęk zmniejsza zdolność mózgu do zapamiętywania. Im bardziej się boisz, że zapomnisz jakiegoś numeru, tym większe jest prawdopodobieństwo, że go zapomnisz.

STRONA 1 z 2
REKLAMA