Leki i suplementy dla faceta: 5 skutecznych

Rynek suplementów i wspomagaczy to El Dorado dla oszustów i naciągaczy. Z pomocą MH możesz sprawdzić, które specyfiki działają naprawdę.

| Data aktualizacji: 2020-06-05
Leki i suplementy shutterstock.com
Na rynku suplementów i wspomagaczy bardzo łatwo kupić lipne produkty.

Klasyfikacja substancji wg MH:

  • Klasa A Dla sportowców
  • Klasa B Medyczny kamień milowy
  • Klasa C Dla mózgowców
  • Klasa X Lek przyszłości

1. PrEP

Ten tajemniczy skrót to nazwa tzw. profilaktyki przedekspozycyjnej – tabletek przeciwwirusowych, zażywanych, aby uniknąć zakażenia HIV. Kilkuletnie badania w USA wykazały, że ta metoda skutecznie chroni osoby z grup podwyższonego ryzyka. W Polsce lek (Truvada) jest dostępny, ale tylko dla osób już zakażonych.

Klasa B

2. Modafinil

Popularny wśród hipsterów (oraz, jak głoszą plotki, wśród polityków) smartdrug w zasadzie służy do leczenia narkolepsji. Badanie na Oxford University potwierdziło, że rzeczywiście zwiększa wydajność mózgu. W Polsce trudno dostępny. Więcej o tym "cudownym leku" znajdziesz w tym artykule.

Klasa C

3. Taltz

Łuszczyca, swędzące czerwone plamy na całym ciele to nie tylko kwestia estetyki, to poważna choroba. Zastrzyk tego nowego leku wyraźnie zmniejsza dolegliwości. W kwietniu 2016 Komisja Europejska dopuściła stosowanie tej nowej substancji.

Klasa B

4. Glicyna

Zażyta przed snem poprawia jego jakość, ułatwia budowanie mięśni i przyspiesza regenerację. Wg sklepu Myprotein w zeszłym roku sprzedaż glicyny wzrosła pięciokrotnie. Dobre wieści szybko się rozchodzą.

Klasa A

5. Optygen

Głównymi składnikami tego poprawiacza osiągów są ekstrakt z korzenia różeńca górskiego i grzybni maczużnika chińskiego. Przyspiesza transport tlenu i ułatwia usuwanie mleczanów. Badanie South Dakota wykazało,

Klasa A 

REKLAMA