Legalny doping: komora hiperbaryczna

Ta metoda dopingu nigdy nie zostanie zakazana, bo niby jak zdelegalizować tlen. Testujemy terapię w komorze hiperbarycznej. Zobacz, jak bez wysiłku poprawić osiągi.

komora hiperbaryczna, trening na lepszą wydolność rys. Paweł Rzecki
rys. Paweł Rzecki
Tester: Piotr Makowski
Redaktor MH

REKLAMA

Tyler Durden w "Fight Clubie" miał swoją teorię na temat tlenu. Według niego podaje się go w samolotach, aby uspokoić pasażerów przed nadchodzącą katastrofą. Po dwóch miesiącach i 40 zabiegach w komorze hiperbarycznej wypełnionej tlenem jesteśmy pewni, że bohater Palahniuka i Finchera nie wiedział, o czym mówi. Bo więcej tlenu równa się tylko więcej energii. Sprawdziłem to na sobie.

Czas na relaks

Zaczyna się od kilku pytań. Wypełniam ankietę, w której zapisuję podstawowe dane i wynik testu wydolności. Przebieram się w szatni, aby po chwili wejść do komory hiperbarycznej. Dostaję maseczkę tlenową, koc i szybki instruktaż, jak wyrównywać ciśnienie, gdyby zatykały mi się uszy. Biorę ze sobą książkę; prasa odpada ze względu na świeży druk, który może okazać się toksyczny.

Fizjoterapeutka z Centrum Hiperbarycznego Concept we Wrocławiu, w którym rozpoczynam serię zabiegów, zamyka komorę i życzy mi przyjemnego wypoczynku. Komora powoli napełnia się powietrzem, uzyskując kształt niewielkiej łodzi podwodnej. Czuję, jak zmienia się ciśnienie, wyraźnie słyszę szum powietrza. Po kilku minutach ten syk jeszcze się zwiększa – rozpoczyna się zabieg podania mi tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia.

Staram się czytać: przede mną w końcu prawie półtorej godziny w zupełnej ciszy i izolacji, ale po chwili po prostu zamykam oczy. Otwieram je dopiero po tym, jak dociera do mnie informacja, że zabieg właśnie dotarł do końca. Ten schemat powtarza się przez kolejne 2 miesiące, 5 razy w tygodniu.

Trochę teorii

"Terapia tlenem ma na zdrowy organizm działanie wielokierunkowe – mówi dr Anna Kostiukow z Uniwerystetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. – Przede wszystkim leczy wszelkie stany zapalne, a te, jak wiadomo, wywołuje również intensywny trening. Oznacza to szybszą regenerację".

Zamiast wchodzić jednak do komory od razu po zakończonej sesji, lepiej korzystać z niej po intensywnym sezonie albo w trakcie powrotu do formy po kontuzji.

"Różne partie ciała są po prostu niedotlenione. Dzięki podwyższonemu ciśnieniu tlen może dotrzeć do miejsc, do których normalnie nie miałby szans – tłumaczy dr Kostiukow. I zaraz dodaje: – Hiperbaria działa na poziomie komórkowym, pozytywnie wpływając na mitochondria odpowiedzialne za produkcję energii. Powoduje również powstawanie nowych mitochondriów, dlatego po mniej więcej połowie kuracji można dostrzec już efekty większej ilości sił".

Ale nie tylko, bo przecież terapia tlenem dotlenia również narządy wewnętrzne, a także powoduje produkcję nowych naczyń krwionośnych. To dla sportowca rzecz kluczowa, bo przecież mięśnie potrzebują w trakcie wysiłku ogromnych ilości tlenu, a ten transportowany jest właśnie przez krew. Efekt pełnej terapii, na którą składa się 40 zabiegów (przez miesiąc, o ile pacjent poddaje się nim 2 razy dziennie, albo przez 2 miesiące, jeśli znajduje na zabieg czas tylko 5 razy w tygodniu), utrzymuje się nawet 3-4 miesiące – tyle trwać mogą spowodowane większą podażą tlenu procesy regeneracyjne.

REKLAMA

REKLAMA

komora hiperbaryczna, trening na lepszą wydolność rys. Paweł Rzecki
rys. Paweł Rzecki
Trochę praktyki

REKLAMA

Do komory trafiłem po kolejnej kontuzji. Rana cięta dłoni goiła się długo i jestem pewien, że zabiegi w komorze ten proces przyspieszyły. Gdy tylko wróciłem do treningów boksu, nie potrafiłem dostrzec szczególnej różnicy. Uspokajano mnie, że pierwsze efekty zauważę dopiero w połowie trwania terapii i faktycznie: poczułem, że jestem podczas sparingu w stanie włączyć kolejny bieg w momencie, w którym normalnie z niecierpliwością wyczekiwałem gongu.

Z pewnym zdziwieniem odkryłem, że jestem w stanie trenować dłużej i w większej intensywności, mniej przy okazji się męcząc, a po sesji szybciej dochodząc do siebie. Po zakończeniu terapii taki pozytywny efekt jeszcze się wzmógł.

Trochę wątpliwości

"Pozostaje pytanie, na ile lepsze samopoczucie i osiągi po terapii w komorze to nie efekt placebo – zastanawia się głośno prof. Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF. – Taka motywacja zewnętrzna może zdziałać cuda. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt regularnego wypoczynku, który może powodować poprawę wyników".

Po 2 miesiącach spędzonych w komorze trochę trudno jest w to uwierzyć moim sparingpartnerom, ponowny test na VO2max również sugeruje co innego. Właśnie dlatego werdykt może być jeden – terapia tlenem działa i wydaje się być dobrym sposobem na regenerację po sezonie albo sygnałem dla organizmu, że zbliża się kolejny. Drobne minusy to rutyna (40 wizyt), no i cena, która wynosi 150 zł za zabieg. Ale czego się nie robi dla lepszej formy.

 

REKLAMA

komora hiperbaryczna, trening na lepszą wydolność fot. +ISM
fot. +ISM
Trening na wydolność

REKLAMA

W 20 minut zalicz jak najwięcej rund składających się z podanych ćwiczeń. Odpoczywaj według potrzeb. Na koniec zanotuj rezultat, a następnym razem spróbuj poprawić wynik.

Pompki - 5 powtórzeń

Przyjmij pozycję do pompki, ręce rozstawiając na szerokość barków, stopy razem. Zginając łokcie, zejdź w dół i szybko wróć do startu.

 

REKLAMA

REKLAMA

komora hiperbaryczna, trening na lepszą wydolność fot. +ISM
fot. +ISM
Brzuchy - 10 powtórzeń

REKLAMA

Połóż się na macie, nogi ugnij w kolanach i biodrach. Inicjując ruch mięśniami brzucha, oderwij górę ciała od maty i przejdź niemal do siadu. Wróć do startu.

  

REKLAMA

komora hiperbaryczna, trening na lepszą wydolność fot. +ISM
fot. +ISM
Przysiady - 15 powtórzeń

REKLAMA

Stań prosto, stopy rozstawiając na szerokość barków. Wypchnij biodra w tył i zrób przysiad, aż Twoje uda będą co najmniej równoległe do podłoża. Wróć.

MH 01/2016

  

Zobacz również:
Proteinowe batony, proteinowe jogurty, proteinowe serki, proteinowe ciasteczka, a teraz nawet proteinowa woda. Producenci prześcigają się w dodawaniu białka do kolejnych produktów. Czasami ma to większy sens, czasami mniejszy, ale ta woda trochę przelała u nas czarę goryczy.  
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA