Dobry beat
Depresja może być śmiertelną chorobą, jako że stanowi główną przyczynę samobójstw mężczyzn do 45 roku życia. I wciąż nie jest dość uświadamiania ludziom, że to poważny problem, a nie chwilowa obniżka nastroju, a rady w stylu: „Weź się w garść” tylko pogarszają sytuację. Specjaliści radzą łączenie terapii farmakologicznej, którą ordynuje psychiatra, z psychoterapią.
Ta ostatnia może mieć różną formę i polegać nie tylko na pogłębionych rozmowach, ale być także połączona z terapią zajęciową. Badacze z Royal College of Music w Londynie odkryli ostatnio, że jedna godzinna sesja gry na perkusji w tygodniu zredukowała symptomy depresji średnio o 38%, obniżyła u badanych poziom lęku o 20% i poprawiła nastrój o 16%.
Eksperyment wykazał, że rezultaty są długofalowe. Trzy miesiące po zakończeniu uczestnicy dalej deklarowali poprawę samopoczucia. Mało tego: od badanych pobrano próbki śliny i okazało się, że gra na perkusji najwyraźniej poprawiła funkcjonowanie systemu odpornościowego.
Mózg to lubi
Wybierz ćwiczenia, które pomogą Ci zrealizować czekające Cię zadania.
1. Wielozadaniowość
Podnoszenie ciężarów pobudza korę przedczołową, a to poprawi Twoją zdolność do wielozadaniowości.
2. Zapamiętywanie
Regularne ćwiczenia aerobowe wpływają na powiększenie hipokampa – fragmentu mózgu związanego z pamięcią.
3. Opanowanie
Masz następnego dnia prezentację? Umów się na piłkę. Gry zespołowe stymulują jądra podstawne w mózgu, co pomoże Ci opanować stres.
Wybierz mochę
Badacze z Clarkson University i University of Georgia odkryli, że mieszanka kawy i kakao, czyli mocha, jest naprawdę magicznym napojem dla naszego mózgu – jednocześnie pobudza aktywność szarych komórek i obniża stres, co skutkuje poprawą koncentracji i zdolności poznawczych. Pamiętaj o tym przed następnym egzaminem.
Pobudka
7– tyle godzin snu zupełnie Ci wystarczy. Naukowcy twierdzą, że u ludzi śpiących więcej niż 9 godzin dziennie wzrasta ryzyko demencji.
Komentarze