Laserowa korekcja wzroku [Pytania i odpowiedzi]

Nie lubisz swoich okularów? Nie jesteś na nie skazany. Razem z ekspertem rozwiewamy mity i wątpliwości, które od lat otaczają laserową korekcję wzroku. 

Ekspert MH: lek. med. Dominik Uram

Kierownik Medyczny i Kierownik Specjalności Chorób Siatkówki w Klinice Optegra we Wrocławiu. Specjalista w zakresie okulistyki, chorób siatkówki i chirurgii laserowej. 

1. Kwestia krótkowzroczności - dlaczego pacjenci krótkowzroczni nie są najlepszymi kandydatami na ciężarowców? Dlaczego nie powinni trenować siłowo z dużymi obciążeniami? 

Osoby z krótkowzrocznością, zwłaszcza wysoką, mają delikatniejsze niektóre struktury oka – chodzi tu przede wszystkim o tylny odcinek oka. Czasami istnieją u nich zwyrodnienia siatkówki predysponujące do odwarstwienia siatkówki, które wymagają zabezpieczenia barażem laserowym - dlatego tak ważne jest regularne, całościowe badanie okulistyczne u takich osób. Jedynie na podstawie takiego badania można określić, czy istnieją jakieś przeciwskazania do uprawiania niektórych sportów i bardziej mam tutaj na myśli sporty urazowe takie jak np. boks niż treningi siłowe.

2. Czy po laserowej korekcji wzroku istnieją przeciwwskazania do uprawiania treningu siłowego; dwuboju, trójboju, CrossFitu, kalisteniki, treningu aerobowego? Czy taki rodzaj wysiłku może zniweczyć efekty udanej operacji?

Laserowa korekcja wady wzroku absolutnie nie jest przeciwskazaniem do treningu siłowego. Po to min. wykonuje się te zabiegi u sportowców i osób czynnie uprawiających sporty, również siłowe – aby uwolnić je od okularów czy soczewek kontaktowych w czasie treningów, dać im o wiele większy komfort i  możliwości treningowe.

3. Czy intensywna praca z komputerem (światło niebieskie) może niekorzystnie wpłynąć na pozytywny efekt korekcji? 

Żyjemy w epoce cyfryzacji i przed tym nie uciekniemy. Samo światło niebieskie nie wpływa bezpośrednio na efekt korekcji  wady wzroku. Nadmiar takiego światła wiąże się raczej ze zwyrodnieniami siatkówki mogącymi wystąpić w późniejszym okresie życia, należy jednak pamiętać, że światło niebieskie jest nam potrzebne – bierze ono bowiem udział w precyzyjnym mechanizmie wydzielania hormonów oraz regulacji rytmu dobowego.

Intensywna praca z komputerem może powodować tzw. „zespół oka cyfrowego” – zmęczenie oczu,  dyskomfort, bóle głowy. Należy zatem zachowywać umiar przy korzystaniu z komputera i smartfonu, oraz stosować się do zasad higieny pracy wzrokowej – robić przerwy przy pracy, spoglądając gdzieś dalej niż ekran monitora.

4. Jak wysokie jest prawdopodobieństwo, że zabieg się nie powiedzie? Czym grozi takie niepowodzenie?

Odpowiem na to pytanie z drugiej strony. Zabiegi laserowej korekcji wady wzroku to jedne z najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie i obarczone są bardzo niskim ryzykiem powikłań. Na kilkadziesiąt milionów wykonanych zabiegów korekcji wad wzroku nie ma ani jednego przypadku opisanego w literaturze medycznej  obuocznej utraty wzroku – ryzyko takiego powikłania jest więc zerowe. Są to najbezpieczniejsze metody korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Aż 95% Pacjentów, którzy poddali się tego rodzaju korekcji w Optegra, deklaruje pełne zadowolenie z rezultatów widzenia uzyskanych po zabiegu. 

5. Kto może poddać się operacji korekcji wzroku, a kto nie powinien?

Zabiegi laserowej korekcji wzroku polecam wszystkim, które chcą na stałe uwolnić się okularów bądź soczewek kontaktowych.

Zabiegi nie wykonujemy u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, ponieważ w ich przypadku oko jest w ciągłej fazie rozwoju. Natomiast nie istnieje górna granica wieku, po której nie można przeprowadzić zabiegu – obecnie jesteśmy w stanie również korygować starczowzroczność pojawiającą się po 40 roku życia.

Granicą jest jednak wielkość wady i ewentualne przeciwskazania medyczne, które skrupulatnie sprawdzamy na wizycie kwalifikacyjnej przed zabiegiem.

Jakie wady wzroku możliwe są do skorygowania za pomocą lasera? Dalekowzroczność do  +6,0 dioptrii, krótkowzroczność do  -10,0 dioptrii i astygmatyzm do 5,0 dioptrii, a więc jest to bardzo szerokie spektrum.

Wracając do przeciwskazań medycznych, najważniejsze z nich to niestabilna wada wzroku czy choroby oczu takie jak zaćma czy jaskra. Nie mogą poddać się zabiegowi również między innymi kobiety w ciąży lub w trakcie karmienia, osoby cierpiące na niektóre choroby autoimmunologiczne.

6. Czy wada wzroku może powrócić?

Regresja wady czyli powrót zazwyczaj już tylko ułamka wady wyjściowej występuje u  niewielkiego odsetka pacjentów, którzy poddali się laserowej korekcji wady wzroku. Zależy to min. od wielkości wady przed zabiegiem, wieku oraz płci pacjenta.  Zaletą laserowej korekcji wady wzroku jest również to, że zazwyczaj można ją powtórzyć w przypadku konieczności dokorekcji.

7. Czy metoda Lentivu dostępna jest w Polsce tylko w klinikach Optegra?

Tak, metoda Lentivu dostępna wyłącznie w sieci klinik okulistycznych Optegra – jest to 9 placówek w całej Polsce. Należy zaznaczyć, że Lentivu to nie tylko sam zabieg- to całościowy proces opieki nad pacjentem - od badań kwalifikacyjnych, poprzez zabieg i opiekę po zabiegu. Ciekawostką jest to, że ta najnowocześniejsza metoda dostępna na rynku, wykorzystuje technologię, za odkrycie której przyznano nagroda Nobla. 

8. Skutki uboczne; kilka najbardziej prawdopodobnych.

Laserowa korekcja wzroku, podobnie jak każdy inny zabieg, niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Wcześniej mówiłem już o relatywnym niskim ryzyku, bo w przypadku laserowej korekcji wzroku powikłania odnotowywane są zaledwie w 2-3 % zabiegów.

Przez kilka dni po korekcji wady wzroku możemy zauważać brak pełnej ostrości widzenia, co jest normalnym stanem po zabiegu. W fazie gojenia się niektórzy pacjenci mogą również odczuwać dyskomfort związany z  tzw. suchym okiem oraz osłabienie jakości widzenia w słabym świetle (np. po zmroku). Dolegliwości te z czasem ustępują.

REKLAMA