Ładny uśmiech - gwarancja seksu, kariery i pieniędzy

Hollywoodzki uśmiech przyciąga uwagę kobiet. Równe, białe zęby zwiększają Twoje szanse na randkę, awans i nową pracę. Nie każdy się z takimi rodzi, ale każdy może je mieć.

zęby, aparat na zęby, ortodoncja Shutterstock.com
Gdy wyrównasz sobie zęby, zyska nie tylko uśmiech, ale i kształt twarzy.

Pomyśl o największych amantach światowego kina. Co mają wspólnego Brad Pitt, Ryan Gossling i Bradley Cooper? Co takiego sprawia, że dziewczynom na ich widok miękną kolana? Każdy z tych męskich symboli seksu ma piękne, równe białe zęby. Badanie singielek w serwisie match.com wykazało, że dla 71% to właśnie ładne zęby są najważniejszą cechą, decydującą o tym, czy umówią się z facetem.

Bujne włosy znalazły się dopiero na trzecim miejscu tej listy życzeń, tuż za... poprawnym wysławianiem się. Jeśli więc chcesz mieć powodzenie u kobiet, zacznij od remontu uzębienia. Oprócz zniewalającego uśmiechu załatwisz sobie przy okazji więcej spokoju i dłuższe życie.  

Wprawdzie stomatolodzy alarmują, że Polacy mają fatalne zęby, że próchnicę ma większość 40-latków, że wciąż 97% Polaków jest przekonanych, że zjedzenie jabłka zastępuje umycie zębów (oczywiście nie zastępuje!) i że kilka procent nie myje zębów w ogóle... To straszne dane, ale my zakładamy, że nie musimy Ci wyjaśniać podstawowych zasad higieny jamy ustnej ani przypominać, że przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwa razy, trzeba iść na przegląd do dentysty.

To są oczywistości. Jednak nawet jeśli regularnie zęby myjesz, wszelkie ubytki natychmiast plombujesz i używasz nici dentystycznych, i tak możesz się czuć niepewnie, gdy fotograf na weselu każe Ci się szeroko uśmiechnąć. Krótko mówiąc – masz zęby zdrowe, ale brzydkie. Czy możesz coś zrobić? Oczywiście. Po to została wymyślona stomatologia estetyczna. Zobacz, co mogą Ci poprawić dentyści.

Siła nacisku

To, czy masz prawidłowy zgryz, czy zęby nie schodzą Ci się równo, ma znaczenie nie tylko w piątkowy wieczór w klubie. „Człowiek w ciągu doby przełyka ślinę około 2000 razy. Żeby przełknąć ślinę, trzeba zacisnąć zęby, a jeśli masz krzywy zgryz, taki ucisk powoduje wydzielanie hormonów stresu. Stale podwyższony poziom tych hormonów uszkadza hipokamp, strukturę w mózgu odpowiedzialną między innymi za pamięć” – przestrzega dr Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.pl w Katowicach.

Paradoksalnie, wyprostowanie zębów może więc nie tylko ułatwić Ci podryw, ale i zapamiętanie, jak ona ma na imię. Nie oszukujmy się jednak. Większość facetów, przychodząc do ortodonty, nie myśli o kortyzolu czy hipokampie, a po prostu chce mieć proste zęby.

Jak dbać o zęby: 12 prawd i mitów o pielęgnacji zębów

Co mają do wyboru? Przede wszystkim dziś nie jesteśmy już skazani na wyczucie czy doświadczenie ortodonty. „Dzięki skanerom 3D mamy potężną bazę danych prawidłowych zgryzów i, prostując zęby, wiemy, w którą stronę mamy zmierzać. To ogromne ułatwienie” – mówi dr Borczyk.

Metody

Przychodząc do gabinetu, masz do wyboru dwie metody: pierwsza to znane od lat aparaty stałe, takie jak na zdjęciu na poprzedniej stronie. Te aparaty wyprostowały miliony zębów, w tym wielu gwiazd. Niestety, mają też parę wad. Trzeba je nosić stale – co oznacza, że trudniej się w nich je, trudniej się myje zęby, zamki aparatu drażnią delikatne śluzówki, no i są nie do ukrycia. Wygodniejszym rozwiązaniem są przezroczyste nakładki, które wymienia się co dwa tygodnie (np. Invisilign). Nakładki są prawie niewidoczne i mniej przeszkadzają – na dwie godziny dziennie można je zdjąć. W tym czasie możesz sobie spokojnie zjeść posiłek, całować się i umyć zęby.

Ceny

Leczenie aparatem stałym to koszt kilku tysięcy złotych. Dokładna cena zależy od czasu trwania kuracji, ponieważ istotnym elementem kosztów są wizyty kontrolne. Sam aparat również ma różne ceny: metalowe są tańsze, kosztują nieco poniżej 2000 złotych, mniej widoczne ceramiczne lub kryształowe potrafią kosztować prawie dwa razy więcej. W sumie za cały proces zapłacisz 5-10 tysięcy złotych. Wymienne nakładki są zazwyczaj droższe – ich koszt to 14 tysięcy złotych i więcej.

Wybielanie

Jeśli nie masz zastrzeżeń co do kształtu swoich zębów, możesz je po prostu wybielić, żeby bardziej rzucały się w oczy. „Pacjentom, którzy chcą sobie wybielić zęby, na początek proponuję usuwanie kamienia i osadu. Po pierwsze, to doskonale poprawia stan jamy ustnej, bo przy okazji usuwa się ok. 80% niebezpiecznych dla zębów i całego organizmu bakterii, po drugie – często wystarczy oczyścić zęby z zalegających na nich osadów, żeby ich kolor wyraźnie się rozjaśnił.

Przeczytaj też: Prawdy i mity o wybielaniu zębów

Często to w zupełności wystarczy” – wyjaśnia doktor Borczyk. Żeby efekt się utrzymał, zabieg trzeba powtarzać mniej więcej co pół roku. Do wyboru masz kilka metod: tradycyjną mechaniczną, ultradźwięki i piaskowanie. Wybór metody pozostaw stomatologowi – wiele zależy od stanu Twoich zębów i dziąseł.

Metody

Nie każdy jednak jest usatysfakcjonowany estetycznym efektem oczyszczania z kamienia. W takiej sytuacji pozostaje wybielanie. Najtańsze rozwiązanie to środki do samodzielnego wybielania, dostępne w praktycznie każdej drogerii. Dr Borczyk podchodzi jednak do nich sceptycznie, bo ich skuteczność jest wyraźnie mniejsza, a na dodatek mogą powodować nadwrażliwość. Domowe wybielanie gotowymi nakładkami ma też tę wadę, że nakładki nie są idealnie dopasowane do Twoich zębów, czego efektem mogą być nierównomierne zmiany koloru.

W gabinecie masz do wyboru dwie najczęściej stosowane metody: wybielanie nakładkowe oraz wybielanie wspomagane tzw. zimnym światłem. W tej pierwszej lekarz przygotowuje precyzyjnie dopasowane do Twoich zębów nakładki, a resztę robisz już sam. Dostajesz żel i instrukcję, jak długo masz trzymać nakładki na zębach. Cały proces trwa dwa do czterech tygodni.

Wybielanie z pomocą światła, tzw. wybielanie laserowe, jest szybsze – efekty widać od razu po wyjściu z gabinetu, światło przyspiesza bowiem proces utleniania cząsteczek zanieczyszczeń. Jak łatwo się domyślić, ta druga metoda jest zazwyczaj droższa. W końcu czas to pieniądz. Zęby będą początkowo dużo bielsze, stopniowo ciemniejąc w 2-3 lata.

Ceny

Jak to w usługach – rozpiętość jest spora. Wybielanie nakładkowe to koszt około 500-700 zł, za wybielanie laserowe trzeba zapłacić mniej więcej dwa razy tyle, choć warto poszukać – nam udało się znaleźć ofertę laserowego wybielania za 699 zł.

Dentysta lepszy

Jeśli zamierzasz wybielić sobie ząbki, polecamy zacząć od dentysty. Bo do wybielania trzeba zęby odpowiednio przygotować. Lekarz sprawdzi, czy nie masz śladów próchnicy, czy dziąsła są zdrowe, czy szyjki nie są odsłonięte... Wybielanie chorych zębów może spowodować poważne i bolesne problemy. Przed wybielaniem trzeba też usunąć osad i kamień. Chociaż często zachęcamy do samodzielnego rozwiązywania problemów, tym razem zalecamy ostrożność. Zęby są zbyt poważną sprawą, żeby oddawać je w ręce amatora. Nawet takiego mistrza, jak Ty.

Mężczyzna zadbany: Pielęgnacja włosów, skóry i zębów

Zobacz również:
REKLAMA