Kwiaty - poprawiają pamięć, obniżają ciśnienie [Shorty MH]

Kwiaty od zawsze sprawiały radość kobietom. Okazuje się jednak, że nie tylko one mają ważne powody, by cieszyć się towarzystwem świeżych kwiatów, bo kilka badyli w doniczce może wyraźnie wpłynąć na nasze zdrowie. 

kwiaty, zdrowie shuttertsock.com

Dla tych, którzy jeszcze się nie przekonali do weganizmu, mamy nowe badania dotyczące korzyści z roślin. I wcale nie trzeba ich jeść. Wed ług naukowców z Uniwersytetu Chiba w Japonii samo patrzenie na kwiaty może wpłynąć na poprawę nastroju, jednocześnie obniżając ciśnienie krwi i tętno.

ZOBACZ: Jak kolory wpływają na zdrowie?

Stwierdzono, że wpatrywanie się w czerwone róże przez trzy minuty zmniejszyło u badanych stężenie oksyhemoglobiny w korze przedczołowej mózgu. Tłumi to stresową reakcję typu „walcz albo uciekaj”, znacznie zwiększając poczucie szczęścia i spokoju. Najnowsze dane sugerują, że 14,9 proc. polskiego społeczeństwa może mieć różnego typu problemy psychiczne (co daje nam trzecie miejsce w Europie). Problemy psychiczne to czynnik, który wpływa na oczekiwaną długość życia podobnie dramatycznie, jak papierosy.

I przyznacie, że jest to dobry powód, aby zaopatrzyć się w sprzęt ogrodniczy. Wed ług innych badań, przeprowadzonych przez naukowców z University of Pittsburgh, ludzie, którzy zajmują się pracami ogrodniczymi, nie tylko maj ą znacznie niższy poziom niepokoju w porównaniu do innych osób z ich grupy wiekowej, ale także o połowę spada u nich ryzyko rozwoju demencji.

Naukowcy odkryli, że ta szczególna forma ćwiczeń o niskiej intensywności wystarczyła do zwiększenia objętości mózgu w obszarach związanych z pamięcią i funkcjami poznawczymi.

REKLAMA