Kupujesz maskę antysmogową? Zwróć uwagę na oznaczenia

Nawet jeżeli nie palisz i starasz się żyć zdrowo, to nie uciekniesz przed smogiem i zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego nie czekaj, tylko zainwestuj w maskę antysmogową. Jaka będzie rzeczywiście Cię chronić? Przeczytasz poniżej.

smog fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przebadał 12 losowo wybranych masek antysmogowych i okazało się, że tylko 7 spełniało wszystkie wymagane normy. Reszta nie miała m.in. odpowiednich właściwości ochronnych a to oznacza, że przepuszczała obecne w powietrzu szkodliwe pyły i smog.

REKLAMA

Podążając za UOKIK, podpowiadamy, na jakie oznaczenia powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie maski antysmogowej (powinna okrywać nos, usta oraz brodę, dodatkowo może mieć zawór wdechowy i/lub wydechowy):

CE – producent deklaruje, że maska spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Nie kupuj jej bez takiego oznaczenia;

FFP1, FFP2, FFP3 – wysokość ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3;

NR – produkt jednorazowego użytku. Nie zakładaj jej ponownie i nie noś dłużej niż 8 godzin;

R – produkt wielokrotnego użytku;

D – noś ją, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu;

Instrukcję obsługi - musi być napisana po polsku i informować m.in. o sposobie zakładania, dopasowywania i użytkowania. Jeśli produkt jest wielokrotnego użytku – powinien zawierać informację o sposobie konserwacji.

Rozmiar - aby spełniła swoje zadanie, musi być idealnie dopasowana do kształtu twarzy i szczelnie do niej przylegać. Podany przez producenta rozmiar „S”, „M” czy „L” to tylko wskazówka. Jeśli masz taką możliwość, przymierz maskę. Upewnij się, czy taśmy lub gumki mocujące ją na głowie nie są np. za długie i w efekcie nie zsuwa się lub nie odstaje.

Jak dbać o półmaskę - jeśli ma filtr, sprawdzaj go co jakiś czas, konserwuj i wymieniaj zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na powierzchnię materiału filtracyjnego – brudna maska może stracić swoje właściwości.

Więcej informacji na temat masek antysmogowych znajdziesz na:

www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13984

Zobacz również:
Lekarze coraz częściej przestrzegają przed niebezpiecznym trendem zwanym dry scooping, który staje się popularny wśród bywalców siłowni oraz użytkowników TikToka.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA