Który sprzęt w siłowni zmniejszy ryzyko zawału serca? [Badania]

Dieta śródziemnomorska? Jasne, wiemy, to dobre dla zdrowia. Bieganie po parku? Oczywiście. Mniej alkoholu? Cóż, pracujemy nad tym. Generalnie znamy zasady utrzymywania serca w dobrej kondycji: zdrowa dieta, ćwiczenia i unikanie używek. Szkoda, że brzmi to tak mało ekscytująco. Ale cóż, dbanie o serce jest istotne z wielu względów.

trening siłowy Shutterstock.com
Okazuje się, że pompowanie bicepsów służy nie tylko naszej próżności.

Badania wskazują, że za jedną trzecią zgonów na całym świecie odpowiadają choroby serca. Zdrowe serce pompuje krew bardziej efektywnie, a to przekłada się na mniejsze ryzyko cukrzycy, poprawę nastroju i ogólnie większy poziom energii życiowej. W magazynie „Neurology” czytamy, że im lepsza kondycja serca w starszym wieku, tym bystrzejszy umysł zachowamy. Zasadniczo, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad, będziemy żyć dłużej i lepiej, nawet jeśli koncepcja ograniczania niektórych naszych zachcianek nie przyspiesza teraz tętna.

ZOBACZ: 5 zaskakujących korzyści treningu

Na szczęście nowe badania pokazują, że jedno z naszych najbardziej egoistycznych hobby może być świetnym sposobem na silne serce. Tak, mowa o bicepsach. Często słyszymy, że budowanie tzw. mięśni lustrzanych jest zajęciem jałowym i motywowanym czystą próżnością. Nawet niektóre starsze badania medyczne wiązały dużą masę mięśniową z wyższym ryzykiem problemów kardiologicznych. Ale to już nieaktualne.

Badanie opublikowane w „Journal of Epidemiology & Community Health” pod koniec 2019 r. pokazuje, że utrzymanie masy mięśniowej sprzyja zdrowemu układowi sercowo-naczyniowemu w starszym wieku (czyli 45+), co z kolei może zmniejszyć prawdopodobieństwo zawału serca i udaru mózgu.

PRZECZYTAJ: Zalety i wady treningu HIIT

W trakcie 10-letniego badania naukowcy obserwowali grupę ponad 1000 osób w wieku powyżej 45 lat i stwierdzili, że mężczyźni byli czterokrotnie bardziej narażeni na rozwój chorób sercowo-naczyniowych niż kobiety. Ale nie ci, którzy odwiedzali siłownię. Mężczyźni o największej masie mięśniowej mieli o 81% mniejsze ryzyko zawału i udaru mózgu w porównaniu do tych najbardziej zagrożonych. Zastanówmy się więc, który sport zasługuje na miano kardio.

REKLAMA