Krew i choroby: 5 objawów, że coś jest nie tak

Przyczyną krwawienia może być zwykłe osłabienie, jednak nie można go lekceważyć. Sprawdź, co powinno wzbudzić twoją czujność.

krew Shutterstock.com
Shutterstock.com

Krwotok z nosa

Objawy. z nosa kapią jasnoczerwone krople lub sączy się strumyczek krwi.

REKLAMA

Co to może być. Zwykle powodem jest zadrapanie wysuszonej śluzówki nosa. Podrażniona wdychaniem mroźnego powietrza, rozszerza się i pęka, a wtedy byle kichnięcie może spowodować krwotok. Inną przyczyną może być wysokie ciśnienie lub osłabienie.

Co możesz zrobić. Stosuj żele nawilżające do nosa (kupisz je w każdej aptece). Wypróbuj solankę (roztwór wody i soli w proporcji łyżeczka na dwie szklanki ciepłej wody) i przepłukuj nią naprzemiennie obie dziurki w nosie. Jeśli krwotoki są zbyt częste, idź do laryngologa, aby zasklepił kruche naczyńka azotanem srebra. Zmierz ciśnienie. Gdy jest zbyt wysokie, idź do internisty. Przy osłabieniu łykaj witaminy z dodatkiem żelaza (np. Falvit).

Jak zatamować. Gdy wystąpi krwotok, usiądź prosto i delikatnie pochyl się, by uniknąć zakrztuszenia się krwią. Przez kilka minut uciskaj czubek nosa opuszkami palców.

Krwawienie z dziąseł

Objawy. Zwykle krwawisz podczas mycia zębów.

Co to może być. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Osad nazębny i bakterie podrażniają dziąsła, które stają się wrażliwe, bolą i zaczynają krwawić. Alkohol i papierosy tak- że mogą je podrażniać.

Co możesz zrobić. Dokładnie czyść zęby, używaj nici dentystycznej. Płucz jamę ustną mieszankami ziołowymi, dostępnymi w aptekach bez recepty. Może ci pomóc mycie zębów pastą z arniką, która działa na dziąsła ściągająco.

Jak zatamować. Nie musisz – takie krwawienie zwykle samo szybko ustaje.

Sikasz na czerwono

Objawy. Nic nie boli przy oddawaniu moczu, ale ma on różowe lub rdzawe zabarwienie, nawet pojawiają się w nim skrzepy.

Co to może być. Ocieranie się np. kamienia nerkowego o błonę śluzową nerki. Także infekcje bakteryjne pęcherza moczowego mogą powodować, że niewielka ilość krwi przedostaje się do moczu. Ale krwiomocz może oznaczać poważną chorobę, np. raka pęcherza moczowego, kamicę lub gruźlicę.

Co możesz zrobić. Jak najszybciej idź do lekarza. Jeśli to infekcja bakteryjna, pomoże antybiotyk, jeśli kamienie nerkowe, może być konieczna operacja. Najgorzej sprawa się ma z rakiem pęcherza i gruźlicą. O leczeniu zadecyduje lekarz.

Jak zatamować. Sam tego nie zrobisz, szybka wizyta u lekarza to konieczność.

Krew w spermie

Objawy. Różowy kolor ejakulatu.

Co to może być. Przyczyną może być uraz (nawet zbyt długie siedzenie na siodełku rowerowym), otarcie penisa i zmieszanie krwinek ze spermą, także infekcja bakteryjna układu moczowo- płciowego. Jeśli przekroczyłeś pięćdziesiątkę, może to być rak prostaty.

Co możesz zrobić. Idź do internisty, pewnie przepisze ci antybiotyk i zaleci wstrzemięźliwość. Jeśli jednak przekroczyłeś pięćdziesiątkę – pędem do lekarza!

Jak zatamować. Żartujesz? Do lekarza!

Krew w kale

Objawy. Masz ciemne, smoliste stolce lub odwrotnie – widzisz zabarwiony świeżą krwią śluz. Co to może być. Krew w kale to sygnał alarmowy – począwszy od hemoroidów, wrzodów żołądka, po raka jelita grubego.

Co możesz zrobić. Musisz iść do gastrologa. Wrzody żołądka wymagają szybkiego leczenia. Hemoroidy i rak manifestują się tym samym kolorem krwi. Dlatego traktuj każde krwawienie w tym wypadku jako bardzo niepokojący objaw. 

REKLAMA