Koronawirus w domu - jak nie zarazić domowników

Gdy zachorujesz Ty lub ktoś w Twoim domu, najprawdopodobniej będziecie musieli spędzić ten czas razem, zamknięci w jednym mieszkaniu. Jak to zrobić, żeby zminimalizować ryzyko zarażenia wszystkich domowników? Jak żyć z koronawirusem pod jednym dachem?

| Data aktualizacji: 2020-03-27
Kwarantanna domowa Shutterstock.com

Mamy akurat szczyt zachorowań na grypę. W ostatnim tygodniu, wg danych PZH, zarejestrowano w Polsce ponad 100 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Grypy dziś się juz nie boimy. Dziś boimy się koronawirusa. Kłopot w tym, że trudno odróżnić bez specjalistycznych testów, czy suchy kaszel, osłabienie, gorączka i bóle mięśniowe to stara dobra grypa, czy nowy zły koronawirus. Jeśli Twój stan nie jest bardzo zły, tzn jeśli nie masz bardzo wysokiej gorączki i/lub trudności w oddychaniu, prawdopodobnie po zadzwonieniu do Sanepidu dowiesz się, że „masz zostać w domu i się obserwować”. Zostajesz więc, a Twoi domownicy zaczynają patrzeć na Ciebie ze strachem jakbyś był saperem z tykającą bombą w ręku.

Załóż, że to koronawirus

Trochę bowiem jesteś. Niezależnie od tego, czy dopadł Cię wirus grypy, czy koronawirus, stanowisz zagrożenie dla wszystkich, którzy mieszkają z Tobą. Jeżeli tylko masz dokąd, wyprowadź się, ale szczęśliwców, którzy mają dokąd się wynieść na czas choroby jest niewielu. Większość z nas zwyczajnie musi zostać w domu z dziewczyną, z rodzicami, z dziećmi.

Jednak nie traktuj tej sytuacji jak fatum. Możesz dużo zrobić, żeby ograniczyć ryzyko zakażenia domowników. Musisz tylko zachować naprawdę wielką ostrożność. Wszyscy musicie. Na stronach amerykańskiego CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób), ukazał się poradnik, jak zadbać o zdrowie zdrowych domowników mieszkających pod jednym dachem z osobą zarażoną.

25 marca poradnik dla osób z pozytywnym wynikiem badania w kierunku koronawirusa ukazał się również na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. LInk znajdziesz na dole strony, tam, gdzie podajemy źródła informacji.

Izolacja domowa

Przyjmij zasadę, że z domu, w którym ktoś ma objawy podobne do tych wywoływanych przez koronawirusa, nikt nie wychodzi. Ryzyko, że pozostali domownicy są również zakażani, jest wysokie. Jeżeli możesz, poproś rodzinę lub przyjaciół o pomoc w zaopatrzeniu, ale nie zapraszaj ich do środka, tylko niech zostawiają zakupy pod drzwiami. Rozliczenia można przecież przeprowadzić online.

Izolatka

Jeśli masz objawy choroby, kaszlesz i gorączkujesz, wydziel jeden pokój, w którym będziesz od tej pory spędzał większość czasu, wychodząc z niego tylko do łazienki i toalety. Do kuchni nie wychodź - niech domownicy dostarczają ci posiłki i napoje i odbierają naczynia.

Maseczka

W tej zaimprowizowanej izolatce nie musisz nosić maseczki, ale za każdym razem, kiedy opuszczasz izolatkę, zakładaj na twarz maseczkę. Jeśli nie masz profesjonalnej chirurgicznej maseczki, może być zwykła bawełniana - chodzi o to, żebyś, kaszląc i kichając, nie tworzył potencjalnie niebezpiecznego aerozolu, który może się unosić w powietrzu nawet przez kilka godzin.

Kiedy ktoś wchodzi do pokoju, również załóż maseczkę, bo kichnięcie czy kaszlnięcie potrafi zaskoczyć. Najlepiej byłoby, gdyby - jeśli już ktoś wchodzi - on również miał maseczkę.Najprostsze rozwiązanie - nikt oprócz Ciebie nie wchodzi do izolatki. Posiłki i napoje dostajesz pod drzwi i tam tez zostawiasz naczynia.

Wietrzenie

Mieszkanie powinno być regularnie wietrzone, żeby pozbyć się wiszących w powietrzu wirusów. Jeśli masz w domu system klimatyzacji - lepiej go wyłączyć i korzystać z okien. GIS odradza również korzystanie z oczyszczaczy powietrza i wentylatorów. 

Sprzatanie w domu z chorym

Wiedza o koronawirusie jest jeszcze niepewna. Coś wiadomo, ale nie wszystko. Z tego, co już wiemy, wynika, że przenosi się najprawdopodobniej drogą kropelkową, a więc za każdym razem, kiedy ktoś kaszlnie, kichnie,  wybuchnie śmiechem albo parsknie - z jego ust i nosa wydobywa się niewidoczna mgiełka rozpylonej śliny i wydzieliny, w której mogą być wirusy. Ta mgiełka, w małych pomieszczeniach może utrzymywać się w powietrzu przez kilka godzin. Ale podlega też sile grawitacji, a więc osiada na tym, na co opadnie. Na blatach, na podłodze, na półkach, sofach i fotelach, na umywalce, na krawędzi wanny, na lustrze…

Najdłużej, bo nawet przez kilka dób, wirus potrafi przeżyć na powierzchniach metalowych, plastikowych, lakierowanych i na szkle. W przeciętnym domu te powierzchnie to głównie blaty,  klamki, telefony, włączniki świateł, krany, przyciski do spłukiwania, uchwyty szafek, klawiatura komputera, piloty, sztućce i tak dalej. Wszystkie przedmioty, których dotykał ktoś, kto ma objawy zakażenia, traktuj jak potencjalne źródło wirusa i staraj się regularnie dezynfekować.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie się najczęściej chowa koronawirus

Jak dezynfekować dom w którym jest wirus

Do dezynfekcji najlepszy jest roztwór spirytusu o stężeniu 70%, jednak jeśli masz kłopot ze zdobyciem spirytusu lub specjalnego płynu do dezynfekcji, możesz zmniejszyć ilośc aktywnych wirusów, a więc i ryzyko zakażenia, stosując stosowane zazwyczaj środki czyszczące zawierające detergenty. Dobrze sprawdzają się też preparaty z chlorem, jednak pamiętaj, żeby używać ich tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Oczywiście podczas wycierania powierzchni trzeba stosować rękawice ochronne.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak ocalić siebie, a przy okazji świat

Naczynia w domu chorego

Wszystkie naczynia i sztućce używane przez osobę chorą powinny być wydzielone. Jeśli używasz zmywarki, nastawiaj ją na najwyższą możliwą temperaturę i myj oddzielnie.

Chusteczki do nosa

Wydziel odrębny pojemnik, albo przynajmniej worek na śmieci, do którego będziesz wrzucał śmieci potencjalnie skażone - chusteczki, w które chory wycierał nos lub odpluwał, zużyte opakowania jednorazowe, rękawiczki, maseczki jednorazowe etc. Te odpady staraj się trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku, do którego inni domownicy nie mają dostępu, czyli w pokoju-izolatce. 

Ręcznik

Jeśli do tej pory nie mieliście oddzielonych ręczników - najwyższa pora wprowadzić ten zwyczaj. Ręcznik chorego musi być oddzielony od innych. Najlepiej, jeśli będzie go miał w swoim pokoju - izolatce.

Łazienka

Idealnie byłoby, gdyby chory miał swoją własną łazienkę i ubikację, jednak w większości domów w Polsce, jest to raczej nierealne. Jeśli więc musicie korzystać ze wspólnej łazienki, chory powinien wchodzić do niej jako ostatni, tylko w maseczce, starać się dotykać jak najmniej, a przed wyjściem dokładnie umyć wszystko, czego dotykał. Po wizycie chorego w łazience, dobrze jest odczekać jak najdłużej, a przed skorzystaniem jeszcze raz zdezynfekować klamki, krany, przyciski w dozownikach mydła (jeszcze lepiej byłoby, gdyby chory miał wydzielone wyłącznie dla siebie), powierzchnię blatów, umywalkę oraz - oczywiście wannę. Jeżeli masz w domu i wannę i prysznic, podzielcie się. Chory niech korzysta z jednego, a zdrowi - z drugiego.

Upewnij się też, że wentylacja w łazience działa prawidłowo, tzn czy w drzwiach na dole są otwory i czy kratka wentylatora pod sufitem jest drożna. Jeśli nie - udrożnij.

Ubrania i tkaniny

Staraj się jak najczęściej prać ubrania, ręczniki i pościel. W najwyższej dopuszczalnej temperaturze, minimum 60 stopni. Jeśli jakaś tkanina nie dopuszcza prania w tak wysokiej temperaturze, nie korzystaj z niej i wybierz inną. Brudne ubrania i pościel wkładaj do szczelnie zamkniętego plastikowego worka. Broń Boże nie wrzucaj ich do wspólnego kosza na pranie.

Obicia foteli i sofy spryskuj płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu

Zwierzęta w domu chorego

Wprawdzie wiemy już, że od zwierząt domowych nie można się zarazić, ale zwierzęta nie są sterylne. Jeśli masz w domu psiaka lub kota, nie wpuszczaj go do izolatki, nie głaszcz i nie dawaj się lizać. On sam nie zachoruje i nie zarazi innych, ale wirus może zostać na sierści lub języku.

Myj ręce

Wszyscy domownicy powinni zdecydowanie częściej niż zwykle myć ręce. Żeby skutecznie zmyć z nich wirusa, trzeba je myć nie krócej niż 20 sekund, nie zapominając o często pomijanych miejscach takich jak okolice paznokci, między palcami, i kciuki. Pamiętaj też, żeby każdy domownik mył ręce:

  • po kichnięciu, kaszlnięciu, wydmuchaniu nosa
  • po skorzystaniu z toalety
  • przed przygotowywaniem jedzenia
  • po zabawie z psem/kotem
  • przed i po wyjściu z izolatki.

Nie dotykaj twarzy

W czasie, kiedy w domu jest ktoś chory, wszyscy domownicy powinni jak najrzadziej dotykać twarzy. Jeśli swędzi oko, nos, kącik ust, zanim się podrapiesz lub przetrzesz oczy, umyj ręce. Dokładnie. Bardzo dokładnie.

Relaksuj się

Przebywanie w jednym domu z osobą, które potencjalnie jest zarażona jest wielkim stresem. Chory martwi się o siebie i o bliskich, bliscy martwią się o chorego i o siebie. To nieuniknione. Jednak pamiętaj, że:

  • o ile nie test nie potwierdził zakażenia koronawirusem, bardziej prawdopodobne jest to, że chorujesz na grypę niż na COVID-19
  • znakomita większość zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę łagodnie lub wręcz bezobjawowo
  • nawet w bardzo dotkniętych epidemią Włoszech zarażony jest tylko niewielki odsetek ludzi
  • zmniejszając stres wzmacniasz swój system odporności, a to jego zadaniem jest pokonanie wirusa. I grypy, i koronawirusa.

Dlatego staraj się zrelaksować. Oglądaj komedie, czytaj książki, które lubisz, słuchaj audiobooków, graj w gry, słuchaj muzyki, zajmij się czymś i unikaj jak tylko się da złych wiadomości. Śpij jak najwięcej, dobrze się odżywiaj (nie zapominaj o warzywach i owocach!), pij dużo płynów, nie tykaj alkoholu, a jeśli palisz papierosy - ogranicz do minimum. I czekaj na powrót do zdrowia. To minie.

Więcej informacji: 
www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/disinfecting-your-home.html
https://www.nhs.uk/conditions/coronavirus-covid-19/self-isolation-advice/
https://gis.gov.pl/aktualnosci/nowy-koronawirus-sars-cov-2-zalecenia-2/
https://gis.gov.pl/aktualnosci/zalecenia-pteilchz-konsultanta-krajowego-w-dziedzinie-chorob-zakaznych-i-glownego-inspektora-sanitarnego-dotyczace-postepowania-z-chorymi-zakazonymi-sars-cov-2-ktorzy-nie-wymagaja-hospitalizacji/

REKLAMA