Koronawirus atakuje również jądra

Początkowo wydawało się, że wirus SARS COV2 atakuje tylko płuca. Im dłużej się z nim jednak znamy, tym bardziej powiększa się grupa narządów, które potrafi uszkodzić. Dołączyły do niej również męskie jądra.

koronawirus atakuje jądra Shutterstock.com

W piśmie „Microorganism” ukazał się niedawno artykuł uczonych z Universiity of Texas Medical Branch, którzy zauważyli, że wirus SARS-CoV-2, powodujący COVID-19, potrafi zainfekować również jądra. Badanie to może rzucić nowe światło na spotykane w relacjach niektórych pacjentów i lekarzy skargi na ból jąder w przebiegu zakażenia koronawirusem.

W miarę jak koronawirus atakował coraz więcej ludzi, lekarze na całym świecie zbierali gorączkowo informacje o tym, jakie narządy atakuje. Oczywiście największe zainteresowanie budziły płuca, bo to właśnie ciężkie zapalenie płuc było największym zagrożeniem ze strony wirusa z Wuhan. Z czasem zauważono że wirus ma wpływ również na mózg, na mięśnie, tkankę nerwową, a także na jądra właśnie.

Niższy poziom testosteronu po COVID-19

Jednym ze skutków zakażenia koronawirusem jest zauważone przez część klinicystów spadek poziomu męskiego hormonu płciowego - testosteronu. Również autopsje osób zakażonych koronawirusem wykazały uszkodzenia jąder na poziomie komórkowym, w tym m.in stwierdzono obecność w jądrach komórek układu odpornościowego.

Zauważono również, że pacjenci z niskim poziomem testosteronu częściej niż ci z prawidłowym mają cięzki przebieg COVID-19. Jak donosi serwis WebMD, aż 89% mężczyzn zainfekowanych koronawirusem miało poziom testosteronu poniżej normy. 

Skutki zakażenia jąder koronawirusem

„Zważywszy na skalę pandemii COVID-19, niezwykle ważne są działania, mające na celu ustalenie jak ta choroba wpływa na kondycję jąder i jakie są potencjalne konsekwencje – wpływ na przebiegu choroby, zdrowie reprodukcyjne i możliwość przenoszenia drogą płciową” – mówi główny autor badania, dr Rafael Kroon Campos z University of Texas.

Wspomniane badania przeprowadzone były na chomikach i to w ich jądrach wykryto wirusa. Chomiki często wykorzystuje się do badań nad SARS-CoV-2, ponieważ ich organizmy reagują na zakażenie bardzo podobnie do ludzkich. Prawdopodobnie też niełatwo byłoby znaleźć ochotników, którzy daliby sobie pokroić jądra dla dobra nauki.

Dzięki badaniom na zwierzętach laboratoryjnych, być może uda się ustalić metody złagodzenia skutków infekcji, w tym terapie lekami antywirusowymi, terapie preparatami z przeciwciałami czy skuteczność szczepionek.

ZOBACZ TEŻ: Jak zadbać o klejnoty rodzinne?


Źródła:

https://www.mdpi.com/2076-2607/9/6/1318
https://www.utmb.edu/newsroom/article13606.aspx
https://www.webmd.com/lung/news/20210527/lower-testosterone-in-men-tied-to-severe-covid-cases

REKLAMA