[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Kontuzje poniżej pasa - plan ratunkowy

Czasami dostajemy tam, gdzie naprawdę boli, Zobacz, co wówczas zrobić.

kontuzje, urazy Tutaj częściej niż pięścią dostajesz z buta. Z mniejszą precyzją, ale z większą siłą.

Piszczel

Kopnięcie w piszczel jest jak magiczne zaklęcie – kopnięty niemal w 100% przypadków zaczyna przeklinać. To dlatego, że kość piszczelowa jest osłonięta niemal tylko skórą i dochodzi do stłuczenia bardzo mocno unerwionej okostnej, czyli błony ochraniającej kość od zewnątrz. Czasami może pojawić się krwiak podokostny, który prowadzi do odklejenia okostnej od kości – wtedy boli jak cholera przez wiele godzin. Dlatego właśnie tak ważne jest jak najszybsze schłodzenie stłuczonej piszczeli. Piłkarscy fizjoterapeuci psikający golenie sprayem chłodzącym wiedzą, co robią.

Jądra

Ten potworny ból po uderzeniu w jądra to druga strona medalu. Na pierwszej stronie jest rozkosz, jaką zapewniają nam liczne zakończenia nerwowe w tym rejonie. Jeśli moszna jest cała i nie ma krwiaka ani poważnej opuchlizny, możesz się ograniczyć do zimnych okładów (lód zawsze zawijaj w ściereczkę lub ręcznik) i tabletek przeciwbólowych.

REKLAMA

Przeczytaj też: Kontuzje bioder

Kolano

Kopnięcie od tyłu w dół podkolanowy jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może dojść do pourazowego tętniaka tętnicy podkolanowej i w konsekwencji ostrego niedokrwienia podudzia, które – nieleczone – prowadzi do amputacji. Taki tętniak może też pojawić się po zwichnięciu kolana.

Tyłek

Pośladki to w zasadzie dość bezpieczne miejsce do bicia, dlatego dzieci biło się kiedyś właśnie po pupach. Ale jest jeden wyjątek. Doktor Starzec przestrzega, że kopniak „z czuba” ulokowany centralnie w okolicach odbytu może doprowadzić do uszkodzenia zwieraczy odbytu. Aua!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij