Piszczel
Kopnięcie w piszczel jest jak magiczne zaklęcie – kopnięty niemal w 100% przypadków zaczyna przeklinać. To dlatego, że kość piszczelowa jest osłonięta niemal tylko skórą i dochodzi do stłuczenia bardzo mocno unerwionej okostnej, czyli błony ochraniającej kość od zewnątrz. Czasami może pojawić się krwiak podokostny, który prowadzi do odklejenia okostnej od kości – wtedy boli jak cholera przez wiele godzin. Dlatego właśnie tak ważne jest jak najszybsze schłodzenie stłuczonej piszczeli. Piłkarscy fizjoterapeuci psikający golenie sprayem chłodzącym wiedzą, co robią.
Zobacz też, co się dzieje, gdy dostaniesz cios w nos, w oko itd.
Jądra
Ten potworny ból po uderzeniu w jądra to druga strona medalu. Na pierwszej stronie jest rozkosz, jaką zapewniają nam liczne zakończenia nerwowe w tym rejonie. Jeśli moszna jest cała i nie ma krwiaka ani poważnej opuchlizny, możesz się ograniczyć do zimnych okładów (lód zawsze zawijaj w ściereczkę lub ręcznik) i tabletek przeciwbólowych.
Przeczytaj też: Kontuzje bioder
Kolano
Kopnięcie od tyłu w dół podkolanowy jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może dojść do pourazowego tętniaka tętnicy podkolanowej i w konsekwencji ostrego niedokrwienia podudzia, które – nieleczone – prowadzi do amputacji. Taki tętniak może też pojawić się po zwichnięciu kolana.
Tyłek
Pośladki to w zasadzie dość bezpieczne miejsce do bicia, dlatego dzieci biło się kiedyś właśnie po pupach. Ale jest jeden wyjątek. Doktor Starzec przestrzega, że kopniak „z czuba” ulokowany centralnie w okolicach odbytu może doprowadzić do uszkodzenia zwieraczy odbytu. Aua!