REKLAMA

Kontuzje: pomóż sobie sam

Nie każda kontuzja wymaga od razu wizyty na pogotowiu czy ostrym dyżurze. Zamiast więc pędzić do szpitala albo wzywać karetkę, spróbuj pomóc sobie sam. Najpierw jednak dowiedz się, kiedy możesz działać sam i jak to najlepiej zrobić.

Flash Press Media
fot. Flash Press Media
Poparzenie

Natychmiast: gdy już skończysz taniec wojenny z podskokami, skieruj kroki w stronę kranu z bieżącą wodą. Wsadź poparzone miejsce pod bieżącą chłodną wodę na około 15 minut. Jeżeli na skórze nie ma pęcherzy ani zwęgleń, łyknij dwa paracetamole i nie rób nic więcej. Nie smaruj poparzonego miejsca maścią antybiotykową ani żadnym tłustym kremem. Tłuszcz sprawi, że skóra nie będzie oddawać ciepła i poparzenie będzie goiło się dłużej.

Sprawa jest poważna, gdy... na skórze wyskakują Ci pęcherze z płynem surowiczym i odczuwasz silny ból. Oznacza to, że jest to poparzenie drugiego stopnia. Nie przekłuwaj bąbli, nie smaruj też rany maścią. Jeśli powierzchnia oparzenia jest duża (większa niż Twoja dłoń), osłoń ranę folią spożywczą i jedź do lekarza. Jeśli jest mniejsza, możesz poradzić sobie z tym sam - przyłóż sterylną gazę i luźno przyklej ją plastrami. Zmieniaj opatrunek codziennie.

REKLAMA
Lód przyłożony do oparzenia może zaszkodzić zamiast pomóc, wywołując szok termiczny.

Dzwoń po pogotowie, gdy... Twoja skóra jest cała pokryta bąblami albo w niektórych miejscach wręcz zwęglona. W takim wypadku nie wsadzaj rany pod zimną wodę, bo może to wywołać szok i hipotermię. Usuń luźne kawałki materiału, ale przyklejone do skóry fragmenty (np. rękawa) pozostaw do usunięcia fachowcom.

Najczęstszy błąd: Przykładanie lodu w miejscu oparzenia. Różnica temperatur jest zbyt duża: zdecydowanie wystarczy chłodna woda.

Pogryzienie przez psa

Natychmiast: otrzep but z kłaków najlepszego przyjaciela jakiegoś innego człowieka. Następnie obejrzyj ranę. Jeśli są to tylko sińce i krwawe podbiegnięcia, nie ma się za bardzo czym przejmować. Po prostu umyj rękę czy nogę i już. Jeżeli pojawiła się krew - sprawdź, czy bydlę było szczepione przeciwko wściekliźnie. Samo szczepienie nie wystarcza - zgodnie z prawem zwierzę, które ugryzło człowieka, powinno trafić na obserwację weterynaryjną.

Sprawa jest poważna, gdy... pies wbił kły głęboko w skórę. W ten sposób wcisnął bakterie głęboko i lepiej jest pokazać to lekarzowi, który oczyści ranę i poda antybiotyk.

Dzwoń po pogotowie, gdy... mocno krwawisz lub pies wyrwał Ci kawał mięsa. Tymczasem przyłóż do rany czysty ręcznik i dociśnij go mocno.

Najczęstszy błąd: niezaszczepienie się przeciwko tężcowi. Jeśli ostatnio szczepiłeś się przeciwko tężcowi dawniej niż pięć lat temu - teraz też warto wziąć szczepionkę, bo tężec jest chorobą śmiertelną.

Zaklej problem

Plaster to pierwsza linia pomocy przy drobnych urazach. Zobacz, co potrafią nowoczesne plastry, i następnym razem dobierz opatrunek do problemu.

PlastryMH
fot. MH

1. Wodoodporny. Stosuj je w tych miejscach, gdzie rana jest narażona na kontakt z wodą. Woda wprawdzie nie szkodzi, ale gdy uwięźnie pod plastrem, spowalnia gojenie.

2. Na odciski. Plastry hydrokoloidowe wchłaniają płyn surowiczy z pęcherzy, utrzymując optymalną wilgotność, a tym samym sprawiają, że rana goi się szybciej. Polecane szczególnie na pęcherze.

3. Do skóry wrażliwej. Twoja skóra reaguje podrażnieniem na zwykłe plastry. Zapytaj w aptece o plastry do skóry wrażliwej. Są one pokryte klejem hypoalergicznym.

4. Na opryszczkę. Przezroczyste, niewidoczne plastry, które łagodzą pieczenie i swędzenie wargi, a przy okazji przyspieszają gojenie się opryszczki.

5. Elastyczny. Jeśli obtarłeś sobie skórę na łokciu, kolanie czy na kostce, poproś o plaster elastyczny - taki będzie się odklejał wolniej.

6. Uniwersalny. Warto też mieć w apteczce uniwersalny plaster w rolce. Do zaklejania ran raczej się nie nadaje, bo nie ma opatrunku, ale zawsze można nim przytrzymać na miejscu gazę albo okleić końcówki palców, gdy nie ma wprawdzie ran, ale np. bolą Cię od grania na bębnach.

7. Na trądzik. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, szczególnie paskudne pryszcze możesz zakryć specjalnymi małymi plasterkami, które nie tylko je zakryją, ale przyspieszą też proces gojenia.

MH 07-08/2009

STRONA 2 z 2

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA