[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Kontuzje bioder - 6 najczęstszych przypadków

Kuliste głowy kości udowych są wciśnięte w dopasowane do nich panewki w miednicy. Powierzchnie stawu pokryte są gładką chrząstką. Mięśnie, więzadła i ścięgna zapewniają temu układowi stabilność i ograniczają zakres ruchu. Niestety, czasami coś się psuje. Oto najczęstsze problemy z biodrami. 

Zdrowe biodra

1. Naciągnięcie

Czasami, gdy wykonujesz gwałtowny, dynamiczny ruch, dochodzi do naciągnięcia lub naderwania włókien mięśniowych i później każdy ruch nogą wywołuje ból. Rozwiązanie? Zazwyczaj kilka dni odpoczynku i zimne okłady wystarczają.

2. Tendinopatia

Gdy trenujesz zbyt intensywnie, może dojść do uszkodzenia ścięgien łączących mięśnie pośladkowe z kością biodrową. W rezultacie odczuwasz ból podczas chodzenia, wchodzenia po schodach, a także wtedy, gdy położysz się na chorym biodrze. Zapobieganie: wzmocnij mięśnie odwodzące biodra.

REKLAMA

3. Zapalenie kaletek

Kaletka przypomina nieco amortyzującą poduszkę wypełnioną cieczą.
W stawie biodrowym jest kilka kaletek – gdy dochodzi do ich zapalenia, ból najpierw jest ostry, a później rozlany. Zapaleniu kaletek sprzyja długotrwałe, powtarzalne obciążenie, np. długie biegi po twardej powierzchni.

ZOBACZ KONIECZNIE: Jak uniknąć kontuzji na siłowni

4. Uszkodzony obrąbek stawu

Obrąbek stawu to trójkątna struktura, zbudowana głównie z chrząstki, pogłębiająca panewkę stawu – coś w rodzaju ochronnego kołnierza wystającego z panewki i obejmującego głowę kości udowej. Gdy wykonujesz ćwiczenia wymagające zginania stawu do granic jego zakresu (np. głębokie przysiady), może dojść do uszkodzenia obrąbka, a jego naprawa może wymagać interwencji chirurgicznej. Jeśli więc jakieś ćwiczenie powoduje ból stawu, lepiej go unikaj lub przynajmniej zmniejsz intensywność.

5. Zwyrodnienie

Wyściełająca staw chrząstka ściera się z czasem, ale może też zostać uszkodzona wcześniej – zwłaszcza gdy masz nadwagę, miałeś kontuzję biodra albo intensywnie trenujesz biegi długodystansowe. Żeby zadbać o stawy – spróbuj swoich sił w nordic walking. Skandynawskie badania wykazały, że chodzenie z kijkami wzmacnia stawy, ale obciąża je w minimalnym stopniu.

6. Dysplazja

Ból bioder może być też skutkiem nierozpoznanej dysplazji, czyli nieprawidłowej budowy anatomicznej stawu biodrowego – panewka jest zbyt płytka. Naprawa takiego biodra wymaga interwencji chirurga. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij