Koncerty - sposób na długowieczność?

Kto by pomyślał, że bujanie się pod sceną w rytm muzyki ulubionego artysty może przedłużyć w znacznym stopniu życie?

koncert shutterstock.com

The show must go on. Nawet podczas pandemii. W czerwcu ubiegłego  roku południowokoreański boysband BTS wszedł na obrotową scenę, aby wystąpić przed  756 600 fanów, z których ani jeden nie stawił się fizycznie. Największy biletowany koncert online wszech czasów, „Bang Bang Con”, dał widzom możliwość wyboru widoku z wielu ujęć kamery oraz szansę wyemitowania oklasków.

ZOBACZ: Wpływ muzyki na trening siłowy

Widzowie otrzymali wirtualne „świecące pałeczki” do machania, a także dostęp do czatu na żywo, przypuszczalnie w celu dania im namiastki takich rozmów, jakie mieliby z innymi fanami w tradycyjnych salach koncertowych. Ale mimo udanego występu (zgarnęli ponad 14 milionów funtów), czy był to faktycznie koncert live?

W 2018 roku pomiary aktywności mózgu, przeprowadzone przez badaczy z University of Ontario, wykazały wyraźną neurologiczną różnicę między obecnością na przedstawieniu na żywo a oglądaniem go na ekranie. W falach mózgowych tych, którzy fizycznie uczestniczyli  w występie, było znacznie więcej „synchronizacji”, co sugerowało większą radość i silniejsze poczucie więzi z muzyką i ludźmi wokół nich.

Ale wpływ koncertu nie ogranicza się do krótkotrwałych wrażeń zmysłowych lub przyjemnych wyładowań elektrycznych, które muzyka na żywo może wytwarzać w Twoim umyśle. Koncert działa na Twoje ciało w zaskakująco korzystny sposób. Według badań przeprowadzonych wspólnie przez University College London i Royal College of Music, chodzenie na koncerty obniża wydzielanie kortyzolu i kortyzonu – hormonów odpowiedzialnych za reakcję organizmu na stres – jednocześnie zwiększając poziom steroidu zwanego DHEA, który naukowcy wiążą z podwyższaniem odporności, obniżaniem poziomu cholesterolu i budowaniem mięśni.

PRZECZYTAJ: Jaka muzyka podnieca kobiety? 

To kombo korzystnych reakcji tylko poprawi samopoczucie  i zdrowie, ale może też przedłużyć życie. Z badań przeprowadzonych niedawno przez Patricka Fagana z Goldsmith’s University dowiadujemy się, że szalone tańce pod estradą mogą poprawić Twoje zdrowie i samopoczucie o ponad jedną piątą, a w dalszej perspektywie przedłużyć życie  o niemal dekadę. Więc gdy  w końcu zniosą pandemiczne ograniczenia, zarezerwuj bilety i ustaw się w kolejce.

Zobacz również:
REKLAMA