Przyspiesz metabolizm
Hormony tarczycy
Tarczyca jest ulokowana w szyi, a gdybyś miał supermoc widzenia przez ciało, wyglądałaby, jakby ktoś połknął Batmana. Wydziela trzy hormony, z czego istotne są dwa: trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4). T3 i T4 wędrują po całym Twoim ciele, instruując wszystkie komórki, jak zarządzać energią. To właśnie od nich zależy tempo Twojego metabolizmu.
Nawet drobne wahnięcie w dół poziomu hormonów tarczycy może zwolnić Twój metabolizm i sprawić, że zaczniesz przybierać na wadze, chociaż nie zmieniasz trybu życia ani diety. Gwałtowny spadek poziomu hormonów tarczycy może być niestety zwiastunem poważnych chorób, w tym również nowotworów.
Pilnuj wagi
Jeśli bez powodu zaczynasz przybierać na wadze, idź do lekarza. Proste badanie krwi może wykryć zaburzenia pracy tarczycy. Wszystko w porządku? Żeby uniknąć problemów, zadbaj o jod. Ich bogatym źródłem są ryby morskie, np. dorsz i makrela.
Buduj mięśnie
IGF-1 I HGH
Na pewno słyszałeś o zawodowych sportowcach, którzy sięgają po hormon wzrostu (HGH). HGH wyzwala produkcję insulinopochodnego czynnika wzrostu (IGF). "Obie te substancje rozkładają tłuszcze i wykorzystują zgromadzoną w nich energię do wzmacniania mięśni i ścięgien" – wyjaśnia dr Jacob Wilson z "Journal of Strength and Conditioning Research".
Twój organizm produkuje HGH, ale wydajność tej produkcji spada wkrótce po dwudziestych urodzinach w tempie mniej więcej 15% na 10 lat.
Zmachaj się
Żeby zwiększyć poziom HGH bez sięgania po niedozwolone substancje, musisz się porządnie zmęczyć. Sięgnij po ciężar, którym jesteś w stanie zrobić maksymalnie 3 albo 4 serie po 8-12 powtórzeń.
Między seriami odpoczywaj nie dłużej niż minutę. Czujesz, jak palą Cię mięśnie? Właśnie o to chodzi. To znak, że Twoje mięśnie się zakwaszają, a kwaśny odczyn sprzyja wydzielaniu HGH.