Komary - poznaj wroga

Doniesienia o pojawieniu się w Polsce roznoszących groźne choroby komarach tygrysich okazały się grubo przesadzone, jednak nawet te nasze, swojskie, potrafią nieźle zajść za skórę. Zobacz, jak ocalić lato.

komary shutterstock.com

1. Kiedy żerują

Największą aktywność komary przejawiają rano i o zmierzchu. Wstają wcześnie, bo zaczynają kąsać już koło 5, i śniadają mniej więcej do południa. Do kolacji siadają (niestety, często na Twojej skórze) od 18 i jedzą nie dłużej niż do 22. Obiady sobie odpuszczają: być może dzięki temu są takie szczupłe. Dorosły komar waży zaledwie ok. 2,5 mg. Samice (tylko one gryzą), mimo niskiej wagi, potrafi ą wypić dwa razy więcej niż ważą.

ZOBACZ: Co przyciąga do Ciebie komary?

2. Gdzie się gromadzą

Komary do rozmnażania potrzebują wody, najlepiej stojącej. Dlatego jeśli wybierasz się nad jeziora albo jeśli w pobliżu Twojego domu jest staw czy oczko wodne, możesz mieć pewność, że będziesz się musiał z nimi użerać. Żeby zmniejszyć populację w swoim ogrodzie, usuwaj wszystko, w czym może zebrać się woda: stare wiadra, puste donice, plastikowe pojemniki, nawet pozostawiona opona może być wylęgarnią komarów. U sąsiada jest staw? Zainwestuj w siatki na oknach. Im wyżej mieszkasz, tym mniej komarów dociera do Twojego domu. Powyżej 3. piętra pojawiają się już tylko, gdy zawieje je tam wiatr.  

3. Kogo gryzą

Jeśli z jakiegoś powodu musisz o poranku lub zmierzchu być w zasięgu działania komarów, pamiętaj, że szukając ofiary, wybierają te, które mają podwyższoną temperaturę (np. biegnących lub pijanych), wydzielają dużo dwutlenku węgla (znowu ci zmachani na celowniku) i... pachną piwem. Nie ma stuprocentowej ochrony przed komarami, ale najskuteczniejsze są środki zawierające DEET (przy okazji odstraszają też kleszcze). Inne substancje o potwierdzonym działaniu to: IR3535, olejek z eukaliptusa cytrynowego (OLE) oraz ikarydyna (KBR 3023).  

4. Niech już nie swędzi!

Gdy mimo zastosowania ochrony komary jednak Cię pogryzły, rozpoczyna się męczarnia. Wszystko swędzi, więc zaczynasz się drapać, a wtedy swędzi jeszcze bardziej. Jak zmniejszyć świąd? Przetrzyj świeży ślad alkoholem – parując, schłodzi skórę i przyniesie ulgę. Jako że schłodzenie ogólnie przynosi ulgę, możesz też przyłożyć zimną puszkę piwa albo mokrą i zimną torebkę po herbacie – substancje aktywne z herbaty obkurczą naczynia krwionośne i zmniejszą obrzęk, a zimno przyniesie ulgę.

REKLAMA