Komary - co je przyciąga?

W obawie przed ukąszeniami komarów smarujesz się maściami, sięgasz po spreje i palisz ogniska. A może wystarczy ich nie wabić. Zobacz, co kręci skrzydlatych jeźdźców letniej apokalipsy. 

komary Shutterstock.com
W walce z komarami najlepszą bronią jest wiedza.

1. Brudne nogi

Jest taki niezbyt przyjemnie pachnący ser, zwany limburskim. Bakterie, które na nim żerują, lubią też Twoje nogi. I te właśnie bakterie przyciągają komary. Jeśli nie chcesz się im wydać pociągający, myj nogi i w lecie chodź w sandałach. W Men's Health znajdziesz też instrukcję, jak pokonać brzydki zapach stóp

2. Wysoki poziom cholesterolu

"U niektórych ludzi cholesterol odkłada się głównie w tętnicach, u innych bliżej skóry" – wyjaśnia prof. Jerry Buttler, entomolog z University of Florida. A cholesterol na skórze przyciąga komary. Wniosek: jedz zdrowo, a przed wyjściem na zewnątrz weź prysznic.

Przeczytaj też: Jak przetrwać wakacje?

3. Zapach piwa

Japońscy uczeni odkryli, że komary wolały lądować na ludziach, którzy wypili zaledwie małe piwo, niż na tych, którzy gasili pragnienie innym płynem.

4. Twój oddech

Niektóre gatunki komarów potrafią wyczuć dwutlenek węgla z wydychanego powietrza z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Trudno się powstrzymać od oddychania, ale na pewno warto się nie przemęczać, gdy nadlatują. I raczej nie machaj rękami. Komary wyszukują z daleka ofiary zapachem, na krótkie odległości raczej ich wypatrują – a przyciąga je ruch.

5. Podwyższona temperatura

Komary mają niezły układ termodetekcji. Dlatego najchętniej siadają na kobietach w czasie owulacji, dzieciach i młodych facetach

 

REKLAMA