Kolorowa analiza stanu zdrowia

Wzrokowa analiza moczu, którą możesz zrobić w toalecie, to prosty domowy sposób, by odpowiednio wcześnie wykryć problemy ze zdrowiem. Jeśli kolor moczu jest nietypowy, może to być sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Zobacz, co mogą oznaczać jego barwa.

| Data aktualizacji: 2019-07-29
twobee 2014.shutterstock.com
fot. twobee 2014.shutterstock.com

Mocz niebieski lub zielony

Mocz w takim kolorze nie zdarza się często, ale naprawdę trudno to przegapić. W zasadzie nie ma się czym niepokoić, gdyż najczęściej jest to reakcja na niektóre leki (antybiotyki) lub – częściej – na barwniki stosowane do kolorowania żywności. Zielonkawy kolor mogą też nadać moczowi zielone szparagi, skądinąd znane z tego, że u mniej więcej połowy populacji nadają mu nieprzyjemny zapach.

Mocz brązowy

Gdy mocz spływający po białej ceramice ma ciemnobrązowy kolor, lepiej czym prędzej iść do lekarza, gdyż może to być objaw krwotoku z dróg moczowych przy kwaśnym pH moczu i w porfirii. Ciemnobrązowy mocz, który się mocno pieni, może też świadczyć o żółtaczce.

SPRAWDŹ: 6 problemów ze zdrowiem i 6 rozwiązań

Mocz ciemnożółty

Ciemnożółty kolor moczu najczęściej wskazuje, że pijesz za mało wody. Albo że wczoraj wypiłeś za dużo alkoholu. Gdy nie dostarczasz sobie wystarczającej ilości wody, zanim pęcherz się zapełni, zdążą się już w nim osadzić wszystkie te rzeczy, których organizm właśnie chce się pozbyć wraz z moczem. Również odwodnienie, jedna z głównych przyczyn objawów kaca, prowadzi do takiego koloru.

Mocz pomarańczowy

Pomarańczowy kolor najczęściej świadczy o tym, że zjadłeś coś, co miało pomarańczowy barwnik, albo przesadziłeś z witaminą B. Zastanów się, czy jadłeś ostatnio coś ze sztucznymi barwnikami. Poczekaj dwa, trzy dni: jeśli kolor nie wraca do normy, idź do lekarza, bo taki kolor może świadczyć o żółtaczce albo o chorobie wątroby.

ZOBACZ TEŻ: Męskie problemy ze skórą

Mocz różowy lub fioletowy

Taki odcień moczu może wystąpić po zjedzeniu sztucznie barwionych produktów albo np. buraczków. Tak jest najczęściej, ale może też niestety świadczyć o tzw. krwiomoczu, który występuje przy problemach z nerkami, prostatą lub pęcherzem. Jeśli więc taki kolor nie ustępuje po jednym dniu, idź do lekarza.

Mocz czerwony

Czerwony kolor moczu zawsze należy traktować jako sygnał ostrzegawczy. Oczywiście na taki kolor mogą zabarwić go leki oraz barwniki, ale lepiej wykluczyć obecność krwi w moczu. Jeśli nie przypominasz sobie, żebyś jadł ostatnio coś mocno czerwonego – idź do doktora, zwłaszcza gdy jednocześnie odczuwasz jakieś dolegliwości bólowe w okolicach nerek lub pęcherza. Czerwony mocz może też świadczyć o hemoglobinurii.

Mocz mętny lub mleczny

Jeżeli mocz nie jest klarowny, może to świadczyć o bakteryjnym zakażeniu dróg moczowych albo wskazywać na obecność soli fosforanowych przy alkalicznym odczynie moczu, a więc sugerować kamicę nerkową. Ta druga zdarza się częściej.

Mocz słomkowy

Jasnożółty kolor moczu, zwany najczęściej słomkowym, jest zazwyczaj oznaką, że z Twoim pęcherzem i drogami moczowymi wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak jest zbyt jasny, jeśli jest niemal tak przezroczysty, jak woda, może to oznaczać, że pijesz aż za dużo, co może się zdarzać np. przy cukrzycy albo gdy cierpisz na tzw. moczówkę prostą.

Mocz jako wskaźnik poziomu nawodnienia organizmu

Odwodnienie może spowodować spadek wydolności, siły, przegrzanie organizmu, utratę świadomości, halucynacje, a nawet śmierć. Oprócz wskazanych powyżej dość niezwykłych kolorów, barwa Twojego moczu najczęściej mieści się w odcieniach żółci, przedstawionych poniżej. Im kolor ciemniejszy, tym bardziej odwodniony jesteś. Następnym razem, idąc do łazienki, sprawdź, czy nie brakuje Ci wody. Jeśli brakuje - uzupełnij płyny.

Kolor moczuMotor Presse Polska
rys. MH

pola 1 i 2: nawodnienie organizmu prawidłowe

pola 3 i 4: odwodnienie

pola 5 i 6: cieżkie odwodnienie lub problemy opisane powyżej.

 

ZOBACZ TEŻ: Skuteczne sposoby na kaca

MH 03/2011

Zobacz również:
REKLAMA