Mocz niebieski lub zielony
Mocz w takim kolorze nie zdarza się często, ale naprawdę trudno to przegapić. W zasadzie nie ma się czym niepokoić, gdyż najczęściej jest to reakcja na niektóre leki (antybiotyki) lub – częściej – na barwniki stosowane do kolorowania żywności. Zielonkawy kolor mogą też nadać moczowi zielone szparagi, skądinąd znane z tego, że u mniej więcej połowy populacji nadają mu nieprzyjemny zapach.
Mocz brązowy
Gdy mocz spływający po białej ceramice ma ciemnobrązowy kolor, lepiej czym prędzej iść do lekarza, gdyż może to być objaw krwotoku z dróg moczowych przy kwaśnym pH moczu i w porfirii. Ciemnobrązowy mocz, który się mocno pieni, może też świadczyć o żółtaczce.
SPRAWDŹ: 6 problemów ze zdrowiem i 6 rozwiązań
Mocz ciemnożółty
Ciemnożółty kolor moczu najczęściej wskazuje, że pijesz za mało wody. Albo że wczoraj wypiłeś za dużo alkoholu. Gdy nie dostarczasz sobie wystarczającej ilości wody, zanim pęcherz się zapełni, zdążą się już w nim osadzić wszystkie te rzeczy, których organizm właśnie chce się pozbyć wraz z moczem. Również odwodnienie, jedna z głównych przyczyn objawów kaca, prowadzi do takiego koloru.
Mocz pomarańczowy
Pomarańczowy kolor najczęściej świadczy o tym, że zjadłeś coś, co miało pomarańczowy barwnik, albo przesadziłeś z witaminą B. Zastanów się, czy jadłeś ostatnio coś ze sztucznymi barwnikami. Poczekaj dwa, trzy dni: jeśli kolor nie wraca do normy, idź do lekarza, bo taki kolor może świadczyć o żółtaczce albo o chorobie wątroby.
ZOBACZ TEŻ: Męskie problemy ze skórą
Mocz różowy lub fioletowy
Taki odcień moczu może wystąpić po zjedzeniu sztucznie barwionych produktów albo np. buraczków. Tak jest najczęściej, ale może też niestety świadczyć o tzw. krwiomoczu, który występuje przy problemach z nerkami, prostatą lub pęcherzem. Jeśli więc taki kolor nie ustępuje po jednym dniu, idź do lekarza.
Mocz czerwony
Czerwony kolor moczu zawsze należy traktować jako sygnał ostrzegawczy. Oczywiście na taki kolor mogą zabarwić go leki oraz barwniki, ale lepiej wykluczyć obecność krwi w moczu. Jeśli nie przypominasz sobie, żebyś jadł ostatnio coś mocno czerwonego – idź do doktora, zwłaszcza gdy jednocześnie odczuwasz jakieś dolegliwości bólowe w okolicach nerek lub pęcherza. Czerwony mocz może też świadczyć o hemoglobinurii.
Mocz mętny lub mleczny
Jeżeli mocz nie jest klarowny, może to świadczyć o bakteryjnym zakażeniu dróg moczowych albo wskazywać na obecność soli fosforanowych przy alkalicznym odczynie moczu, a więc sugerować kamicę nerkową. Ta druga zdarza się częściej.
Mocz słomkowy
Jasnożółty kolor moczu, zwany najczęściej słomkowym, jest zazwyczaj oznaką, że z Twoim pęcherzem i drogami moczowymi wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak jest zbyt jasny, jeśli jest niemal tak przezroczysty, jak woda, może to oznaczać, że pijesz aż za dużo, co może się zdarzać np. przy cukrzycy albo gdy cierpisz na tzw. moczówkę prostą.
Mocz jako wskaźnik poziomu nawodnienia organizmu
Odwodnienie może spowodować spadek wydolności, siły, przegrzanie organizmu, utratę świadomości, halucynacje, a nawet śmierć. Oprócz wskazanych powyżej dość niezwykłych kolorów, barwa Twojego moczu najczęściej mieści się w odcieniach żółci, przedstawionych poniżej. Im kolor ciemniejszy, tym bardziej odwodniony jesteś. Następnym razem, idąc do łazienki, sprawdź, czy nie brakuje Ci wody. Jeśli brakuje - uzupełnij płyny.

pola 1 i 2: nawodnienie organizmu prawidłowe
pola 3 i 4: odwodnienie
pola 5 i 6: cieżkie odwodnienie lub problemy opisane powyżej.
ZOBACZ TEŻ: Skuteczne sposoby na kaca
MH 03/2011