Kobiety upijają się szybciej

Wiadomo, mamy równe prawa i kobiety mają prawo robić dokładnie to samo, co mężczyźni. Jednak biologia też ma swoje prawa, a to one właśnie sprawiają, że gdy Ty wypijasz kilka piw i masz ochotę na długi spacer, Twoja dziewczyna po takiej dawce prawdopodobnie będzie zdolna już tylko doczłapać do łóżka. Nie namawiaj jej więc nigdy, by piła w tym samym tempie, co Ty. Zreztą nigdy nikogo nie namawiaj do picia alkoholu.  

Kobieta w wannie pije wino Shutterstock.com

Zacznijmy od statystyk. Dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują:

REKLAMA
 • kobiety pijące najwięcej alkoholu to osoby w wieku od 18 do 29 lat, stanu wolnego, mieszkanki dużych miast
 • co dziesiąta kobieta w tym wieku wypija rocznie ponad 7,5 litra czystego alkoholu, ryzykując poważnymi szkodami zdrowotnymi i społecznymi.

Dlaczego alkohol bardziej szkodzi kobietom?

Kobiety są zwykle drobniejsze i lżejsze od mężczyzn, dlatego po wypiciu tej samej ilości mają wyższe stężenie alkoholu we krwi niż mężczyźni. O tym, że waga ma wpływ na tempo upojenia  wie praktycznie każdy, kto kiedykolwiek korzystał z wirtualnego alkomatu, w którym trzeba przecież podać masę ciała. Jednak masa ciała to nie wszystko. Nawet jeśli kobieta i mężczyzna ważący tyle samo wypiją tą samą ilość alkoholu, to może się okazać, że ona będzie mieć nawet 40 procent wyższe niż on stężenie alkoholu we krwi.

- Powodem jest mniejsza zawartość wody w organizmie kobiet, mniejsza niż u mężczyzn aktywność enzymów metabolizujących alkohol w żołądku oraz większa ilość estrogenów, zwiększających intensywność wchłaniania alkoholu. Te wszystkie czynniki fizyczne powodują, że nawet pijąc mniej alkoholu od mężczyzn, kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki picia, zarówno zdrowotne, jak i psychologiczne oraz społeczne - wyjaśnia dr Adam Kłodecki, specjalista ds. uzależnień.

To nie koniec złych wiadomości dla kobiet: czynniki biologiczne sprawiają, że mają one znacznie mniejszą odporność na działanie napojów wysokoprocentowych, co oznacza, że mają większą podatność na uzależnienie.

Trzeba zatem zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku kobiet uzależnienie pojawia się znacznie szybciej niż u mężczyzn i rozwija bardzo gwałtownie. Zdaniem specjalistów rok lub dwa picia ryzykownego może wystarczyć, by alkohol zdominował ich życie. Pierwsze znaki, że picie zaczyna być nałogiem bywają subtelne, wręcz niezauważalne. Szczególnie, że jak zwracają uwagę terapeuci uzależnień, uzależnione kobiety zachowują dość wysoki poziom kontroli a do tego są…. specjalistkami w wynajdywaniu wymówek.

- „Napiję się, bo szef był niemiły, bo była sprzeczka z mężem, bo miałam ciężki dzień, bo należy mi się coś miłego wieczorem”. Mamy dużo więcej powodów do picia, bo jesteśmy dużo bardziej emocjonalne – uważa psycholog Agata Gajos.

ZOBACZ TEŻ: Jak pić, żeby się nie upić w sztok?

Na co więc warto zwrócić uwagę?

Wskazówką może być regularność picia, ilość wypijanego alkoholu oraz zdolność do sprawowania nad nim kontroli. Pomocny w tej ocenie może być test weryfikujący model konsumpcji alkoholu danej osoby. Warto raz na jakiś czas go wykonać.

Alkohol: sygnały ostrzegawcze dla kobiet

Zagrożenie dla zdrowia pojawia już wtedy, gdy kobieta wypija dziennie więcej niż 2 standardowe porcje alkoholu (SJA), czyli 1 kieliszek wina 200 ml, 1 piwo 0,5 litra lub 60 ml wódki.

Jakie są to zagrożenia?

 • dysfunkcja wątroby – większa ilość alkoholu dociera do wątroby, bo jest on słabiej metabolizowany w żołądku
 • zakłócenie zdolności psychomotorycznych
 • upośledzenie funkcji poznawczych
 • zaburzenie funkcji hormonalnych
 • większe ryzyko raka piersi
 • większa predyspozycja do osteoporozy i podatność na złamania kończyn – alkohol wypłukuje wapń z organizmu i zakłóca metabolizm witaminy D
 • zaburzenia seksualne
 • zaburzenia nastroju – lęki i depresje
 • w przypadku ciąży – przedwczesne porody, poronienia, FAS - płodowy syndrom alkoholowy u dziecka, czyli ciężkie zaburzenie wrodzone, którego 100 proc. można uniknąć nie pijąc w ogóle alkoholu w ciąży.

SPRAWDŹ TEŻ: Czy masz problem z alkoholem?

Ile piją Polki?

Statystycznie kobiety wypijają znaczenie mniej alkoholu niż mężczyźni.

Według danych WHO dla Polski na przeciętną Polkę przypada 4,7 litra czystego alkoholu rocznie (wobec 19,2 litra w przypadku mężczyzn). Rzadziej się również upijają, na co wskazuje odsetek przypadków występowania tzw. heavy episodic drinking, czyli sytuacji wypijania co najmniej 60 gram czystego alkoholu podczas co najmniej jednej okazji w ciągu poprzedzających 30 dni. Dla kobiet odsetek ten wynosi 17,5 proc., zaś dla mężczyzn aż 54,3 proc. Wśród kobiet jest też więcej abstynentek przez całe życie (life time abstainers) – 19,9 proc. (tylko 6,5 proc. wśród mężczyzn) i mniej kobiet jest uzależnionych od alkoholu – 0,4 proc. wobec 4,1 proc. wśród mężczyzn.

Zadbaj o nią

Wnioski? Jeżeli zobaczysz, że Twoja dziewczyna/żona/przyjaciółka/siostra próbuje dotrzymać Ci tempa, odpuść albo przynajmniej zwolnij tempo. To, co ciebie jeszcze "wzmocni" ją już może "zabić".  

Źródło: zdrowie.pap.pl [tekst: Monika Wysocka]

REKLAMA