Czy klimatyzacja szkodzi?

Gdy słońce praży, a Ty kolejny raz pocisz się w pościeli, zaczynasz się rozglądać za klimatyzacją. Zobacz, co może Ci zapewnić oprócz komfortu. W pytaniach i odpowiedziach.

klimatyzacja fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Czy od klimy można dostać ataku kaszlu?

REKLAMA

Owszem. Klimatyzacja od środka to sporo wilgoci i cienia, oraz, paradoksalnie – ciepełka. Wręcz idealne warunki dla grzybów i pleśni. Zdaniem dr. Marka Mendella, rządowego epidemiologa z Kalifornii (a tam znają się na klimie), jeśli klimatyzacja nie jest regularnie czyszczona, wydmuchiwane z niej drobnoustroje mogą powodować nasilenie astmy i alergii wziewnych.

ZOBACZ TEŻ: Alergie wziewne

2. Czy w chłodnym pomieszczeniu szybciej się chudnie?

Może tak być. Jak donosi „Obesity Reviews”, istnieje związek między temperaturą otoczenia a ilością tzw. brunatnego tłuszczu, który przyspiesza metabolizm. Organizm jest tak zbudowany, że zaczyna zużywać energię na ogrzanie się, gdy temperatura spada poniżej 25 st. C. Twoja dziewczyna narzeka, że za nisko ustawiłeś klimę? Powiedz jej, że schudnie. Nawet jeśli już jest chuda, i tak będzie jej łatwiej znieść dreszcze.

3. Czy w zimnym pomieszczeniu lepiej się śpi?

To zależy, co masz na myśli, mówiąc "w zimnym". Zdaniem ekspertów z American Academy of Sleep Medicine każdy z nas ma nieco inny „wewnętrzny termostat” i najważniejsze jest znalezienie temperatury komfortowej dla siebie. Wiadomo jednak, że większość ludzi źle śpi, jeśli temperatura w sypialni przekracza 22 st. Celsjusza lub jest niższa niż 15 stopni. Optymalna to zazwyczaj 18 st. Celsjusza. Organizm, zasypiając, musi obniżyć temperaturę ciała, a w gorącym pomieszczeniu przychodzi mu to trudniej. Dlatego w upalne noce długo przewracasz się w łóżku zanim zaśniesz, i często budzisz, gdy już Ci się w końcu uda. Dzięki klimatyzacji możesz zasnąć szybciej i dłużej spać snem głębokim, który jest najbardziej odżywczy.

Jednak uwaga – jeśli śpisz w pokoju z klimatyzatorem, ustaw go w taki sposób, by nie wyczuwać nawiewu. Badania japońskich uczonych z Toyohashi University of Technology wykazały, że w pokoju, w którym ruch powietrza z klimatyzatora jest wyczuwalny, ludzie częściej się ruszają podczas snu, mają wyższe tętno i krócej śpią głęboko. Ta zasada dotyczy również naturalnego ruchu powietrza. Jeśli więc nie masz w sypialni klimy, staraj się nie dopuszczać do przeciągu.

4. Czy w klimatyzowanym pokoju lepiej się pracuje?

To zależy, co robisz. Jeśli proste, powtarzalne zadania, ustaw temperaturę na 25 st. Badanie na Cornell University wykazało, że księgowi w takiej właśnie temperaturze popełniali najmniej pomyłek. W temperaturze 20 stopni popełniali ich 2 razy więcej. Ale jeśli masz do podjęcia trudniejszą decyzję, wymagającą analizy, obniż temperaturę. Eksperyment na University of Virginia wykazał, że studenci najlepiej rozwiązują złożone problemy w temperaturze 19 stopni C. Twoja praca raz jest taka, a raz inna? Ustaw termostat na 22 st. C.

SPRAWDŹ TEŻ: Dlaczego jesteś wiecznie zmęczony?

5. Czy klimatyzacja zwiększa moje szanse na seks wieczorem?

Chociaż brzmi to zaskakująco, może tak być. Uczeni z Tulane University zbadali liczbę urodzeń w 9 miesięcy po falach upałów i odkryli, że temperatura powietrza powyżej 26 st. C zauważalnie zmniejsza ilość zapłodnień. Uczeni przypuszczają, że gdy jest gorąco, zmienia się nasza gospodarka hormonalna, spada libido i kochamy się rzadziej. Dziś wieczorem obniż temperaturę powietrza, a noc i tak będzie gorąca.

6. Czy klima chroni przed smogiem?

Tak. Jeżeli mieszkasz w mieście, w którym powietrze jest stale zanieczyszczone, zastosowanie klimatyzacji może znacząco zmniejszyć ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza. Po pierwsze, gdy masz klimę, nie musisz otwierać okien i odcinasz dostęp zanieczyszczeniom, po drugie, klimatyzatory zaopatrzone w wysokiej jakości filtry dodatkowo wyłapują część pyłu zawieszonego, który różnymi sposobami dostał się do Twojego domu.

Na dodatek takie klimatyzatory są świetnym rozwiązaniem dla ludzi uczulonych na pyłki roślin. Jest tylko jeden warunek: klimatyzacja musi być sprawna i regularnie serwisowana – w przeciwnym wypadku zamiast zmniejszać ilość niebezpiecznych substancji, możesz ją zwiększyć.

STRONA 1 z 2
Zobacz również:
Są sporty, które bez zimy nie istnieją, ale są też i takie, które zimą tracą dużo ze swojego uroku. Do tej pierwszej kategorii możemy wrzucić wszystko to, co związane z narciarstwem i białym szaleństwem, a do drugiej chociażby jazdę na rowerze. Nie oszukujmy się, zimno, liczne oblodzenia, sporo śniegu – to wszystko po prostu nie sprzyja jeździe na ulubionym jednośladzie.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA