[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.6

Kill gil

Katar leczony trwa 7 dni, nieleczony - tydzień. To stare powiedzonko jest wprawdzie chwytliwe, ale nie do końca prawdziwe. Tak naprawdę bowiem, jeśli zlekceważysz katar, może się rozwinąć w poważniejszą chorobę.

fot. iDesign 2008/shutterstock.com
Skąd się bierze?

Katar to nic innego jak zapalenie błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy swędzenie, zwiększona ilość wydzieliny i kichanie. Dopóki to, co cieknie Ci z nosa, jest rzadkie i przezroczyste, a Ty nie odczuwasz zbytniego dyskomfortu z powodu kataru, możesz próbować przeczekać owe przysłowiowe 7 dni.

Jeżeli jednak wydzielina gęstnieje i zmienia kolor na zielonkawy, oznacza to, że do infekcji wirusowej dołączyło zakażenie bakteryjne, a wówczas trzeba już zareagować, bo z takiego kataru może się rozwinąć zapalenie ucha, zatok, oskrzeli, a nawet - przy odrobinie pecha - zapalenie płuc. Oto Twoja broń w walce z nieżytem nosa.

REKLAMA

Krople do nosa:

Uczucie zapchanego i ciągle mokrego nosa jest trudne do zniesienia i po pewnym czasie doprowadza do szału. Dlatego warto sięgnąć po środki, które pomogą Ci nieco złagodzić objawy. Najprościej jest wybrać się do apteki i kupić krople, które pomogą obkurczyć śluzówkę, co przynosi natychmiastową ulgę. Takimi lekami są np. Xylogel, Thymazen i Oxalin. Gdy katar jest już gęsty, sięgnij po krople, które rozrzedzają wydzielinę, czyli np. Xylometazolin albo Sulfarinol. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wydmuchać nos.

Chusteczki do nosa

Nigdy nie wydmuchuj nosa z obu dziurek naraz. Rób to po kolei: najpierw jedną, potem drugą. W ten sposób zapobiegniesz wtłoczeniu zakażonej bakteriami wydzieliny do ucha i zatok.

Inhalacje

Aby ułatwić sobie zaśnięcie i udrożnić nos przed snem, zastosuj inhalacje. Wlej wrzątek do płaskiego garnka, dodaj łyżkę soli albo kilka kropel Amolu, pochyl się nad garnkiem, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary przez nos. Tak długo, dopóki woda paruje.

Witamina A

Po kilku dniach ciągłego wycierania nosa na skrzydełkach pojawiają się bolesne otarcia. Smaruj je na noc maścią z witaminą A – zagoją się szybciej.

Do lekarza!

Jeśli katar nie przejdzie po 7 dniach, a dodatkowo boli Cię głowa albo ucho, albo pojawia się gorączka - lepiej idź do lekarza, bo może trzeba już podać antybiotyk.   

Men's Health 12/2006

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij