Proponowali zwiększenie liczby krótkich przerw w pracy, spędzanie większej ilości czasu na zabawach z dziećmi i zmianę nawyków podczas dojazdów do pracy, np. zastąpienie autobusu rowerem albo przejście kilku przystanków pieszo. Następnie przez rok za pomocą truckerów ruchu monitorowali poziom aktywności badanych.
PRZECZYTAJ TEŻ: Długotrwałe siedzenie - dlaczego szkodzi?
Okazało się, że w porównaniu do grupy kontrolnej ludzie, którzy zostali poinstruowani, skrócili czas spędzany na krześle średnio o 21 minut na dobę. Już tyle wystarczy, by zauważalnie spadł poziom cukru i cholesterolu. Bez wielkich wyrzeczeń.
Wysokie ryzyko - VTE
Wysocy mężczyźni mają w życiu nieco łatwiej niż niscy. Łatwiej im zdobyć pracę, poderwać kobietę i wygrać pojedynek pod koszem.Ale wysoki wzrost to nie tylko plusy.
Jak wynika z badań opublikowanych w pismie „Circulation: Cardiovascular Genetics”, wraz ze wzrostem rośnie ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE). Mężczyźni o wzroście 190 cm i więcej są narażeni o 65% bardziej niż niewysocy (poniżej 160 cm). To poważny problem, bo w wersji łagodnej zakrzepica żył głębokich może Ci uniemożliwić chodzenie, a w wersji ostrej nawet zabić. Jesteś dryblasem? Nigdy nie dopuszczaj do odwodnienia, bo ono sprzyja zakrzepicy.
Rzucanie palenia
50 – tyle procent palaczek odniosło sukces w rzucaniu fajek, gdy ich partner rzucił równocześnie z nimi. Jeśli więc oboje palicie, pozbądźcie się nałogu w tym samym czasie. Skuteczność rzucania w pojedynkę to zaledwie 8–17% – wyliczyli uczeni z UCL.
Komentarze