Kiepskie skutki długiego siedzenia i rzucanie palenia w duecie - News MH

Nawet jeśli masz taką robotę, że spędzasz na siedząco całe dnie, nie rozpaczaj. Możesz zniwelować fatalne skutki siedzenia niewielkim wysiłkiem woli. I mięśni, rzecz jasna.

dlaczego siedzenie szkodzi
Długotrwałe siedzenie szkodzi. Nawet na dyrektorskim fotelu...

Uczeni z University of Jyväskylä (Finlandia) zaprosili kilkadziesiąt osób na krótki wykład o konsekwencjach zbyt długiego siedzenia, po czym na konsultacjach personalnych podpowiedzieli, jak skrócić ten czas.

REKLAMA

Proponowali zwiększenie liczby krótkich przerw w pracy, spędzanie większej ilości czasu na zabawach z dziećmi i zmianę nawyków podczas dojazdów do pracy, np. zastąpienie autobusu rowerem albo przejście kilku przystanków pieszo. Następnie przez rok za pomocą truckerów ruchu monitorowali poziom aktywności badanych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Długotrwałe siedzenie - dlaczego szkodzi?

Okazało się, że w porównaniu do grupy kontrolnej ludzie, którzy zostali poinstruowani, skrócili czas spędzany na krześle średnio o 21 minut na dobę. Już tyle wystarczy, by zauważalnie spadł poziom cukru i cholesterolu. Bez wielkich wyrzeczeń.

Wysokie ryzyko - VTE

Wysocy mężczyźni mają w życiu nieco łatwiej niż niscy. Łatwiej im zdobyć pracę, poderwać kobietę i wygrać pojedynek pod koszem.Ale wysoki wzrost to nie tylko plusy.

Jak wynika z badań opublikowanych w pismie „Circulation: Cardiovascular Genetics”, wraz ze wzrostem rośnie ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE). Mężczyźni o wzroście 190 cm i więcej są narażeni o 65% bardziej niż niewysocy (poniżej 160 cm). To poważny problem, bo w wersji łagodnej zakrzepica żył głębokich może Ci uniemożliwić chodzenie, a w wersji ostrej nawet zabić. Jesteś dryblasem? Nigdy nie dopuszczaj do odwodnienia, bo ono sprzyja zakrzepicy.

Rzucanie palenia

50 – tyle procent palaczek odniosło sukces w rzucaniu fajek, gdy ich partner rzucił równocześnie z nimi. Jeśli więc oboje palicie, pozbądźcie się nałogu w tym samym czasie. Skuteczność rzucania w pojedynkę to zaledwie 8–17% – wyliczyli uczeni z UCL.

REKLAMA