[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Kiedy zacząć badać prostatę?

Niby wiadomo, że każdemu z nas grozi rak prostaty i że trzeba się badać. Niestety, wielu z nas takie informacje puszcza mimo uszu, łudząc się, że choroby dotykają tylko innych. Błąd. Ci, których dotknęły bardzo często myśleli tak samo. Ty masz jeszcze czas, żeby być mądry przed szkodą.

„Gabinet urologiczny warto jest odwiedzić po 40 roku życia – mówi prof. Piotr Chłosta, urolog, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, a po godzinach pracy świetny gitarzysta w jedynym chyba na świecie zespole rockowym, w którym gra trzech profesorów urologii. „Szczególnie dotyczy to tych, w których rodzinie wystąpił rak gruczołu krokowego” – dodaje. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy nie masz problemów z prostatą, jest powszechnie dostępny test PSA. Profesor zaznacza, że nie jest to marker nowotworowy. Podwyższony poziom PSA wcale nie musi oznaczać, że masz raka gruczołu krokowego. Oznacza tylko tyle, że trzeba iść do urologa i dać się zbadać.  

Testy wykrywające poziom swoistego antygenu prostaty można kupić w każdej aptece za ok. 20-30 złotych. Użycie jest proste, wystarczy lekko nakłuć palec. POwtarzamy, jeżeli wynik testu będzie wskazywał na za wysoki poziom PSA, nie panikuj, tylko idź do urologa, który dokładniej sprawdzi, co Ci dolega i powie, czy trzeba rozpocząć jakieś leczenie, czy nie. 

Mam lecieć do apteki już teraz?

Oczywiście sprawdzanie poziomu PSA w wieku dwudziestu paru lat nie ma większego sensu, bo to byłaby przesada. Zacznij mniej więcej po 40. (jeśli w rodzinie wystąpiły przypadki raka gruczołu krokowego), lub kilka lat później, jeśli w rodzinie rak prostaty nie występował.

Za wysoki poziom PSA nie jest jedynym objawem, który powinien Cię skłonić do odwiedzin u urologa. Takich niepokojących objawów jest znacznie więcej

Więcej o problemach z prostatą, jądrami i innymi elementami męskich klejnotów przeczytasz w październikowym numerze Men's Health. Zawartość numeru możesz  przejrzeć online.
Wersję elektroniczną możesz nabyć na stronie e.mpp.pl

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij