Kiedy facet powinien dać ciała

Twoje ciało składa się w ok. 70% z wody. Ale to inne płyny, które nosisz w sobie, są szczególnie cenne. Dzięki nim w każdej chwili możesz uratować komuś życie. Zobacz, jak wiele dobrego dla innych możesz zrobić, zostając dawcą krew, szpiku i nasienia. I ile zyskasz na tym Ty.

Wiesław Jurewicz/MPP
fot. Wiesław Jurewicz

Nie musisz być milionerem-filantropem, żeby zrobić coś dla innych. Nie musisz uganiać się nocą za bandytami, odziany w obcisły kostium i maskę, żeby zostać bohaterem. Wszystko, czego potrzebujesz, nosisz w sobie: krew, szpik kostny, nasienie. Musisz tylko podzielić się tym z bliźnimi.

REKLAMA

Bezcenna krew

33 miliardy litrów. W przybliżeniu tyle krwi płynie w żyłach wszystkich ludzi na świecie. Dużo? A jednak ciągle jej brakuje. Potrzebują jej ofiary wypadków, ludzie chorzy na nowotwory, osoby czekające na przeszczepy. Chociaż naukowcy potrafią już hodować czerwone krwinki z komórek macierzystych, na razie jedynym ratunkiem dla osób czekających na transfuzję pozostają honorowi dawcy.

W Polsce co minutę potrzebny jest litr krwi. Tyle można pobrać za jednym razem od dwóch dawców. Najbardziej brakuje krwi grupy Rh(-). Posiada ją tylko 15% Polaków.

Warunkiem, żeby nim zostać, jest skończone 18 lat, dobry stan zdrowia i przede wszystkim - chęć.

"Ludzie nie oddają krwi z nieświadomości - nie wiedzą, jak bardzo jest potrzebna, boją się zakażenia, nieraz nie chce im się ruszyć z domu - mówi dr Monika Chaszczewska-Markowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. - Tymczasem zamiast leżeć na kanapie i odpalać kolejne gry wideo, można uratować komuś życie. Wszystko jest kwestią motywacji - dodaje dr Chaszczewska.

Tej nie powinno Ci zabraknąć. Gdy oddasz krew, poczujesz nie tylko satysfakcję. Polepsza się też Twoja kondycja fizyczna. "Kiedy oddajesz krew, Twój organizm natychmiast zaczyna uzupełniać jej braki. W żyłach zaczynają krążyć nowe, świeże krwinki - ciało naturalnie się odmładza" - wyjaśnia dr Chaszczewska.

A jeśli to ciągle za mało, może przekona Cię przysługujący dawcy dzień wolny od pracy, zniżki na niektóre leki, odliczenia podatkowe, darmowe bilety na komunikację publiczną. A przy okazji Twoja krew zostanie dokładnie przebadana.

Nie musisz też obawiać się bólu - osoby schodzące z fotela w centrum krwiodawstwa są zazwyczaj zaskoczone, że wszystko przebiegło tak szybko i tak bezboleśnie. Wszystko odbywa się w tak sterylnych warunkach, że przypadki zakażenia dawcy jakąkolwiek chorobą po prostu się nie zdarzają.

Żeby zostać dawcą krwi...

...musisz być zdrowy, mieć co najmniej 18 lat i ważyć ponad 50 kg. Mężczyzna może oddawać 450 ml krwi nie częściej niż co 8 tygodni. Krew można oddać w 6 miesięcy po dużym zabiegu chirurgicznym, w 2 tygodnie po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza i po zakończeniu leczenia antybiotykami, w 7 dni po małym zabiegu chirurgicznym (np. usunięciu zęba) oraz w 48 godzin po szczepieniu na grypę, żółtaczkę i tężec.

Na dobę przed oddaniem krwi wypij ok. 2 l wody, a do centrum krwiodawstwa przyjdź wyspany i po lekkim posiłku. Na 24 godziny odstaw alkohol. Nie zgłaszaj się do centrum krwiodawstwa, jeśli jesteś przeziębiony.

Oddawanie krwi trwa około 10 minut, ale wszystkie badania w centrum zajmą około godziny. Szczegółową listę chorób czasowo lub na stałe dyskwalifikujących jako dawcę znajdziesz na www.krewniacy.pl

Szpik jak złoto

Schowany w Twoich kościach szpik jest fabryką każdego dnia wytwarzającą miliony krwinek. Zdarza się jednak, że szpik przestaje działać. I wtedy pojawiasz się Ty.

"Oddanie szpiku to nie jest chleb z masłem i wymaga wysiłku - mówi prof. dr hab. Andrzej Lange z Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych. - Ale jest to też powód do wielkiej radości i może stać się to jednym z największych życiowych osiągnięć. Dawca jest jak biegacz. Kiedy biegnie, czuje zmęczenie, przeszkadzają mu pot, ból. Ale gdy w końcu dobiegnie do celu, wie, że warto było znosić niedogodności, bo satysfakcja jest ogromna".

STRONA 1 z 2
REKLAMA