[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Kawa a serce - co mówi nauka?

Latte, cappuccino, americano i spółka zrobiły z nas niemal kokainistów: nie dość, że kawa wpływa na mózg w dokładnie taki sam sposób, jak kokaina, to jeszcze powoduje choroby serca i raka. Jaka jest prawda?

kawa Smolista Trucizna czy naturalny doping? 

Powszechny stereotyp

Od 1966 roku przeprowadzono co najmniej 21 badań sugerujących potencjalny związek między kawą a chorobą wieńcową. Byli nawet uczeni, którzy twierdzili, że znaleźli związek przyczynowo-skutkowy między piciem kawy a rakiem płuc.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sposoby parzenia kawy

REKLAMA

Fakty

Większość starych badań, które odmalowywały kawę w ciemnych barwach, została zdyskredytowana, ponieważ – jak zauważa dr Rob van Dam z Harvard School of Health w metaanalizie z 2014 roku – nie wzięły one pod uwagę innych niezdrowych nawyków badanych ludzi.

"Całkowicie bezpiecznie można pić nawet cztery filiżanki dziennie – twierdzi van Dam. – Kawa ma wręcz korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ zawiera antyutleniacze, które pamagają zwalczyć raka".

Nowe badania wykazały, że picie kawy może też chronić przed cukrzycą, chorobami wątroby, kamieniami żółciowymi, chorobą Parkinsona i depresją, a ponadto, o czym wiedzą wszyscy studenci medycyny – poprawia funkcje poznawcze. Co do uzależniających właściwości kawy, to nie zapisuj się jeszcze na odwyk.

"Kawa z pewnością uzależnia – tłumaczy van Dam. – To psychostymulant, który blokuje te same receptory, co kokaina, wzmacniając działanie uzależniające. Różnica jest taka, że kokaina jest bardzo toksyczna, a kofeina nie".

Werdykt

O ile nie masz jeszcze stałego meldunku w Starbucksie, możesz spać spokojnie.

MH 06/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij