Kawa a nowotwór prostaty [Paka newsów]

Jednym z typowych objawów nowotworu prostaty są kłopoty z oddawaniem moczu. Zamiast mocnym strumieniem mocz wydobywa się po kropelce. Jak się przed tym bronić? Zacznij od kawy.

shutterstock.com

Co roku na złośliwy nowotwór gruczołu krokowego zapada w Polsce około 15 tysięcy facetów. Częściej mężczyzn atakuje tylko rak płuc. Problem jest więc poważny. A jednocześnie trudny, bo o ile w przypadku raka płuc wiadomo, że wystarczy rzucić fajki, żeby zredukować ryzyko, o tyle z rakiem prostaty sprawa nie jest taka prosta. Wciąż nie wiemy, co dokładnie powoduje raka stercza. Ale to nie znaczy, że nie możesz zrobić nic, żeby się chronić.

ZOBACZ: Fakty i mity o piciu kawy

Uczeni z Kanazawa University odkryli, że składniki aktywne kawy spowalniają rozwój złośliwej odmiany nowotworu o połowę.To potwierdza wyniki badań uczonych z Harvardu, którzy już kilka lat temu odkryli, że mężczyźni, którzy wypijają dziennie sześć i więcej kubków kawy, chorują na raka prostaty o 20% rzadziej. Jeśli nie lubisz kawy, możesz sięgnąć po pestki dyni lub suplementy z ekstraktem z pestek. Koreańscy uczeni wykazali, że ekstrakt z pestek dyni łagodzi objawy łagodnego przerostu prostaty, w tym m.in. trudności w sikaniu

Co jeszcze słychać w świecie badań naukowych?

Telefon a otyłość

Uczeni z Simón Bolívar University w Kolumbii po kilku miesiącach analizy zachowań ponad 1000 studentów wyliczyli, że używanie telefonu przez 5 i więcej godzin dziennie zwiększa ryzyko otyłości aż o 43%. U mężczyzn. U kobiet, które tak obsesyjnie korzystają z telefonu, ryzyko otyłości wzrasta aż o 57%. Zamiast wgapiać się w telefony, idźcie razem na spacer. Podwójna korzyść – dla Ciebie i dla niej. A więc dla Ciebie podwójna. Otyłość jest średnio sexy.

Szczepienia a zawał

16% – o tyle możesz zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, jeśli zaszczepisz się przeciwko grypie.

Trening a długie życie

Wiemy, jak to jest. „Od jutra biorę się w końcu za siebie”. I to jutro zmienia się w miesiąc, rok, dekadę... Bo dzieci, bo praca, bo zmęczenie. Ale jeśli nie chcesz skrócić sobie życia, nie odkładaj powrotu na siłkę za długo. Uczeni z Norwegii odkryli, że po dwudziestu latach małej aktywności ryzyko śmierci jest dwukrotnie wyższe niż byłoby, gdybyś się ruszał.

REKLAMA