Katar sienny? 4 sposoby na wiosenne kichanie

Dręczy Cię katar sienny? Zobacz, co robić, żeby tej wiosny zużyć mniej chusteczek niż rok temu.

katar fot. Getty Images
fot. Getty Images

Cieknący nos może być albo objawem początku przeziębienia, albo - jeśli jesteś uczulony - tzw. kataru siennego. Ten drugi lekarze nazywają alergicznym nieżytem nosa wywołanym przez pyłki roślin. W Polsce najczęściej uczulają nas pyłki traw, chwastów i drzew.

Wśród często uczulających traw znajdziesz też m.in. żyto, jeśli więc poczujesz że na wycieczce na wieś nagle z nosa cieknie Ci wodnista ciecz - rozejrzyj się, czy nie ma gdzieś w pobliżu pola zboża.

Sprawdź też: Prawdy i mity o alergii

Sposoby na katar sienny

Przede wszystkim nie wychodź z domu w godzinach szczytu. Największe stężenie pyłków notuje się między godz. 5 a 10 rano i później o zmierzchu.W okresie pylenia trenuj w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli już musisz pobiegać, wybierz porę zaraz po deszczu – wtedy stężenie pyłków jest najmniejsze.

Po drugie – załóż okulary: zmniejszą ilość pyłków, które wpadną Ci do oczu. Im okulary będą większe, tym lepiej. Bardzo dobrze sprawdzają się okulary rowerowe - one dosyć dokładnie zasłaniają całe oczy

Po trzecie – bierz prysznic po każdym powrocie do domu: spłuczesz pyłki z włosów i skóry. Po prysznicu załóż świeże ciuchy, a te, które zdjąłeś od razu wrzuć do pralki.

Po czwarte wreszcie – nie otwieraj okien w mieszkaniu (ewentualnie w nocy, gdy nie ma wiatru) i zamontuj nawilżacz z filtrem powietrza. Zobaczysz, o ile swobodniej będzie Ci się oddychać.

Lek do nosa

Nie lecz się sam. Idź do lekarza, który może przepisać Ci glikokortykosteroidy donosowe. One są najskuteczniejsze. Cierpliwości: pełnię mocy wykazują dopiero po 2 tygodniach stosowania.

Zobacz też: Nie daj się katarowi

Zobacz również:
REKLAMA