Cieknący nos może być albo objawem początku przeziębienia, albo - jeśli jesteś uczulony - tzw. kataru siennego. Ten drugi lekarze nazywają alergicznym nieżytem nosa wywołanym przez pyłki roślin. W Polsce najczęściej uczulają nas pyłki traw, chwastów i drzew.
Wśród często uczulających traw znajdziesz też m.in. żyto, jeśli więc poczujesz że na wycieczce na wieś nagle z nosa cieknie Ci wodnista ciecz - rozejrzyj się, czy nie ma gdzieś w pobliżu pola zboża.
Sprawdź też: Prawdy i mity o alergii
Sposoby na katar sienny
Przede wszystkim nie wychodź z domu w godzinach szczytu. Największe stężenie pyłków notuje się między godz. 5 a 10 rano i później o zmierzchu.W okresie pylenia trenuj w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli już musisz pobiegać, wybierz porę zaraz po deszczu – wtedy stężenie pyłków jest najmniejsze.
Po drugie – załóż okulary: zmniejszą ilość pyłków, które wpadną Ci do oczu. Im okulary będą większe, tym lepiej. Bardzo dobrze sprawdzają się okulary rowerowe - one dosyć dokładnie zasłaniają całe oczy
Po trzecie – bierz prysznic po każdym powrocie do domu: spłuczesz pyłki z włosów i skóry. Po prysznicu załóż świeże ciuchy, a te, które zdjąłeś od razu wrzuć do pralki.
Po czwarte wreszcie – nie otwieraj okien w mieszkaniu (ewentualnie w nocy, gdy nie ma wiatru) i zamontuj nawilżacz z filtrem powietrza. Zobaczysz, o ile swobodniej będzie Ci się oddychać.
Lek do nosa
Nie lecz się sam. Idź do lekarza, który może przepisać Ci glikokortykosteroidy donosowe. One są najskuteczniejsze. Cierpliwości: pełnię mocy wykazują dopiero po 2 tygodniach stosowania.
Zobacz też: Nie daj się katarowi