[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Kaszel - skąd się bierze i jak go zwalczyć?

Wprawdzie kaszel to odruch obronny, ale nie każdy atak kaszlu jest dobry.

Kaszel, zdrowie Dopadł Cię kaszel? Czyli co dokładnie?
Gdy złapiesz przeziębienie, gorączka i katar mijają po kilku dniach. Ale kaszel? Ten potrafi się ciągnąć jeszcze przez całe tygodnie. W 7 przypadkach na 10 to kaszel jest najdłużej utrzymującym się objawem przeziębienia. Jeśli nie znika po dwóch miesiącach albo towarzyszy mu nadal gorączka, ból w klatce piersiowej lub krew w plwocinach – idź do lekarza. W pozostałych przypadkach to raczej nic groźnego. Zobacz, na czym polega ten odruch i pozbądź się go szybciej.

1. Krtań i tchawica

Na tym odcinku jest mnóstwo zakończeń nerwowych. Gdy zaatakują Cię wirusy, powstaje stan zapalny i receptory są podrażnione. Niestety, ten stan podwyższonej gotowości receptorów kaszlowych trwa dłużej niż sama infekcja. Kaszel po infekcji wirusowej, czyli po grypie lub przeziębieniu, może się utrzymywać nawet 6-tygodni. Jak donosi pismo „Medicine”, jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobiegania infekcjom tego typu jest regularne mycie rąk.

REKLAMA

2. Nerw błędny

Podrażnione receptory w krtani i oskrzelach wysyłają sygnał do mózgu za pośrednictwem nerwu błędnego.

Przeczytaj też: Jedzenie na odporność

3. Ośrodek kaszlu

Informacja, że coś drażni drogi oddechowe, trafi a do specjalnego ośrodka kaszlu w mózgu, a dokładniej w rdzeniu przedłużonym. To tam właśnie mieszczą się ośrodki odruchowe, między innymi oddychania i kaszlu właśnie. Niektóre leki przeciwkaszlowe działają hamująco właśnie na ten ośrodek. Należą do nich np. kodeina i dekstrometorfan. Substancje te znajdziesz w wielu popularnych lekach „na kaszel”. Uwaga – jeśli decydujesz na wzięcie takiego leku, sprawdź ulotkę, bo po niektórych nie wolno prowadzić samochodu, mogą wchodzić w interakcje innymi lekami.

4. Klatka

Gdy ośrodek kaszlu podejmuje decyzję: „teraz!”, robisz głęboki wdech i napinają się mięśnie klatki piersiowej oraz przepona. Jako że nagłośnia (ta furtka, która zamyka krtań, gdy np. coś jesz, żeby okruchy nie wpadły Ci do krtani) jest zamknięta, ciśnienie powietrza w płucach wzrasta.

5. Gardło i usta

Nagłośnia się otwiera i powietrze gwałtownie uchodzi z płuc, przy okazji zabierając ze sobą flegmę i uwięzione w niej wirusy. Jednak ten gwałtowny przepływ powietrza może ponownie podrażnić receptory kaszlowe i proces się powtarza. Dlatego właśnie często kaszlesz „seriami”. Żeby zmniejszyć podrażnienie receptorów, stosuj syropy może być domowy) z cebuli albo mleko z masłem i miodem.

MH 04/18

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij