Kaszel - skąd się bierze i jak go zwalczyć?

Wprawdzie kaszel to odruch obronny, ale nie każdy atak kaszlu jest dobry.

Kaszel, zdrowie Shutterstock.com
Dopadł Cię kaszel? Czyli co dokładnie?

Gdy złapiesz przeziębienie, gorączka i katar mijają po kilku dniach. Ale kaszel? Ten potrafi się ciągnąć jeszcze przez całe tygodnie. W 7 przypadkach na 10 to kaszel jest najdłużej utrzymującym się objawem przeziębienia. Jeśli nie znika po dwóch miesiącach albo towarzyszy mu nadal gorączka, ból w klatce piersiowej lub krew w plwocinach – idź do lekarza. W pozostałych przypadkach to raczej nic groźnego. Zobacz, na czym polega ten odruch i pozbądź się go szybciej.

1. Krtań i tchawica

Na tym odcinku jest mnóstwo zakończeń nerwowych. Gdy zaatakują Cię wirusy, powstaje stan zapalny i receptory są podrażnione. Niestety, ten stan podwyższonej gotowości receptorów kaszlowych trwa dłużej niż sama infekcja. Kaszel po infekcji wirusowej, czyli po grypie lub przeziębieniu, może się utrzymywać nawet 6-tygodni. Jak donosi pismo „Medicine”, jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobiegania infekcjom tego typu jest regularne mycie rąk.

2. Nerw błędny

Podrażnione receptory w krtani i oskrzelach wysyłają sygnał do mózgu za pośrednictwem nerwu błędnego.

Przeczytaj też: Jedzenie na odporność

3. Ośrodek kaszlu

Informacja, że coś drażni drogi oddechowe, trafi a do specjalnego ośrodka kaszlu w mózgu, a dokładniej w rdzeniu przedłużonym. To tam właśnie mieszczą się ośrodki odruchowe, między innymi oddychania i kaszlu właśnie. Niektóre leki przeciwkaszlowe działają hamująco właśnie na ten ośrodek. Należą do nich np. kodeina i dekstrometorfan. Substancje te znajdziesz w wielu popularnych lekach „na kaszel”. Uwaga – jeśli decydujesz na wzięcie takiego leku, sprawdź ulotkę, bo po niektórych nie wolno prowadzić samochodu, mogą wchodzić w interakcje innymi lekami.

4. Klatka

Gdy ośrodek kaszlu podejmuje decyzję: „teraz!”, robisz głęboki wdech i napinają się mięśnie klatki piersiowej oraz przepona. Jako że nagłośnia (ta furtka, która zamyka krtań, gdy np. coś jesz, żeby okruchy nie wpadły Ci do krtani) jest zamknięta, ciśnienie powietrza w płucach wzrasta.

5. Gardło i usta

Nagłośnia się otwiera i powietrze gwałtownie uchodzi z płuc, przy okazji zabierając ze sobą flegmę i uwięzione w niej wirusy. Jednak ten gwałtowny przepływ powietrza może ponownie podrażnić receptory kaszlowe i proces się powtarza. Dlatego właśnie często kaszlesz „seriami”. Żeby zmniejszyć podrażnienie receptorów, stosuj syropy może być domowy) z cebuli albo mleko z masłem i miodem.

Sprawdź również: Jak wyleczyć grypę bez lekarza

MH 04/18

Zobacz również:
REKLAMA