Gdy złapiesz przeziębienie, gorączka i katar mijają po kilku dniach. Ale kaszel? Ten potrafi się ciągnąć jeszcze przez całe tygodnie. W 7 przypadkach na 10 to kaszel jest najdłużej utrzymującym się objawem przeziębienia. Jeśli nie znika po dwóch miesiącach albo towarzyszy mu nadal gorączka, ból w klatce piersiowej lub krew w plwocinach – idź do lekarza. W pozostałych przypadkach to raczej nic groźnego. Zobacz, na czym polega ten odruch i pozbądź się go szybciej.
1. Krtań i tchawica
Na tym odcinku jest mnóstwo zakończeń nerwowych. Gdy zaatakują Cię wirusy, powstaje stan zapalny i receptory są podrażnione. Niestety, ten stan podwyższonej gotowości receptorów kaszlowych trwa dłużej niż sama infekcja. Kaszel po infekcji wirusowej, czyli po grypie lub przeziębieniu, może się utrzymywać nawet 6-tygodni. Jak donosi pismo „Medicine”, jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobiegania infekcjom tego typu jest regularne mycie rąk.
2. Nerw błędny
Podrażnione receptory w krtani i oskrzelach wysyłają sygnał do mózgu za pośrednictwem nerwu błędnego.
Przeczytaj też: Jedzenie na odporność
3. Ośrodek kaszlu
Informacja, że coś drażni drogi oddechowe, trafi a do specjalnego ośrodka kaszlu w mózgu, a dokładniej w rdzeniu przedłużonym. To tam właśnie mieszczą się ośrodki odruchowe, między innymi oddychania i kaszlu właśnie. Niektóre leki przeciwkaszlowe działają hamująco właśnie na ten ośrodek. Należą do nich np. kodeina i dekstrometorfan. Substancje te znajdziesz w wielu popularnych lekach „na kaszel”. Uwaga – jeśli decydujesz na wzięcie takiego leku, sprawdź ulotkę, bo po niektórych nie wolno prowadzić samochodu, mogą wchodzić w interakcje innymi lekami.
4. Klatka
Gdy ośrodek kaszlu podejmuje decyzję: „teraz!”, robisz głęboki wdech i napinają się mięśnie klatki piersiowej oraz przepona. Jako że nagłośnia (ta furtka, która zamyka krtań, gdy np. coś jesz, żeby okruchy nie wpadły Ci do krtani) jest zamknięta, ciśnienie powietrza w płucach wzrasta.
5. Gardło i usta
Nagłośnia się otwiera i powietrze gwałtownie uchodzi z płuc, przy okazji zabierając ze sobą flegmę i uwięzione w niej wirusy. Jednak ten gwałtowny przepływ powietrza może ponownie podrażnić receptory kaszlowe i proces się powtarza. Dlatego właśnie często kaszlesz „seriami”. Żeby zmniejszyć podrażnienie receptorów, stosuj syropy może być domowy) z cebuli albo mleko z masłem i miodem.
Sprawdź również: Jak wyleczyć grypę bez lekarza
MH 04/18