Pewien Amerykanin z Pittsburgha, Tim Cannon, wszczepił pod skórę zrobiony przez siebie komputer, by za pomocą oprogramowania kontrolować w swoim telefonie pracę organizmu od wewnątrz. Słynny profesor Steve Mann od wielu lat zaskakuje elektronicznymi wynalazkami, jak choćby okularami, które pozwalają widzieć niewidomym.
Na świecie funkcjonuje już subkultura biohakerów, czyli ludzi, którzy wykorzystując nowoczesne technologie, chcą poszerzać możliwości ludzkiej istoty. Ale każdy z nas może pokonać własne ograniczenia bez uciekania się do skomplikowanego świata high tech. Bo prostsze sposoby są pod ręką.
1. Optymalizuj tryb uśpienia
Zadbaj o dobry sen, zdejmując buty
Przez 30 minut stąpaj boso po nierównej nawierzchni ziemi, najlepiej trawie. Środowisko naturalne jest bogate w jony ujemne, których obecność pomaga m.in. obniżyć poziom stresu. Dodatkowo, spacer na bosaka to świetny masaż stóp, który pozwoli Ci się szybciej zrelaksować i zasnąć.
Wyrzuć z sypialni tablet i telewizor
Zanim zdecydujesz się na eksperyment z maską „NeuroON”, która ma skracać sen, nie pogarszając jego jakości, oczyść sypialnię z elektroniki. Urządzenia te pogarszają jakość snu. Jeśli musisz przejrzeć internet wieczorem, zrób to w innym pokoju.
2. Wydłuż działanie życiowej baterii
Dostarczaj odpowiednich tłuszczów
Tłuszcze nasycone nie zawsze są złe. Kwasy średniołańcuchowe obecne w oleju kokosowym poprawiają zdolności wysiłkowe organizmu, a dodatkowo przyczyniają się do utraty wagi. Tłuszcz ten jest szybciej niż inne wchłaniany i metabolizowany. Smaż potrawy na oleju kokosowym lub MCT.
Nie zjedz swojego żywieniowego planu
Posiłki w tych samych godzinach nie tylko pozwalają utrzymać poziom cukru na tym samym poziomie, dzięki czemu unikasz napadów głodu, ale jednocześnie dobrze wpływają na psychikę. Badania opublikowane w „Journal of Adolescent Health” pokazały, że regularne jedzenie, zwłaszcza w towarzystwie, daje poczucie stabilności emocjonalnej i bezpieczeństwa.
3. Dodaj sobie więcej RAM-u
Oprócz siłowni zaplanuj także trening mózgu
Specjalne ćwiczenia „N-back”, wykonywane przez 20 minut dziennie, mogą poprawić zapamiętywanie nowych rzeczy i dodać do Twojego IQ 12 punktów – pokazały badania Univeristy of Michigan. Ćwiczenia polegają na zapamiętywaniu obrazów i dźwięków. Zrobisz je z aplikacją „Brain N-Back”.
Miej pod ręką patent na szybką koncentrację
Choć półki w aptekach uginają się od przeróżnych preparatów poprawiających koncentrację, my proponujemy sok z buraka. Jest bogaty w polifenole i antocyjany, które prowadzą do lepszego ukrwienia, co dodaje energii i poprawia jasność myślenia – niektórzy twierdzą, że lepiej niż energetyki.
Zasilanie pod ręką
1. Czekolada poprawia koncentrację, pod warunkiem że ma 70-99% kakao. Im jest go więcej, tym więcej lecytyny i magnezu.
2. Zrób w swoim telefonie folder z muzyką na energię. Powinien zawierać rockowe kawałki, których prosty rytm pobudza do działania.
3. Tzw. zespół skrzyżowania górnego, czyli przygarbienie przy komputerze, wywołuje zmęczenie i brak motywacji do pracy. Wpisz w Google „rozciąganie przy biurku”, wykonaj ćwiczenie i poczuj powrót mocy.
4. Zanim wstaniesz z łóżka, wypij 12 łyków (lub szklankę) wody. Rano jesteś delikatnie odwodniony. Regulując płyny, dodajesz sobie energii. Kawą wzmocnisz ten efekt.
Zdrowotna porada MH:
Jak pokazują badania, jedną z rzeczy, która nie dość, że zasila na bardzo długo, to na dodatek nie daje oznak wyczerpania, jest pasja.Jeśli wiąże się ona z pracą, nie musisz martwić się o zapasy energii. Jeśli to Ci się nie udało, nie rezygnuj z pasji w wolnych chwilach – pozwoli lepiej odreagować stres.
Wiemy, że w pracy spędzamy bardzo dużo czasu. Wiemy również, że jest ona ważną częścią życia. Nie wiemy natomiast, dlaczego niektórzy nie potrafią się od niej uwolnić, choćby na 5 minut. Jeśli czujesz, że ten problem dotyczy także Ciebie, sprawdź, jak uwolnić się od pracoholizmu.
MH 08/2014