Zanim nowotwór w jelicie stanie się naprawdę groźny i zacznie naciekać na inne tkanki poza błoną śluzową jelita, przez lata ma postać in situ - na błonie śluzowej powstają polipy gruczolakowe, dosyć łatwe do usunięcia. Dlatego tak ważnym i godnym polecanie każdemu facetowi po 50. badaniem, jest kolonoskopia.
Niezbyt przyjemne, ale świetne badania - lekarz wprowadzając sondę do jelita grubego może wykryć polipy i od razu, z marszu je usunąć, co zapewnia względny spokój na mniej więcej 10 lat.
Jak uniknąć raka jelita
Jednak na razie, skoro do pięćdziesiątki maasz jeszcze wiele czasu, Twoim głównym zadaniem jest niedopuszczenie do powstania tych polipów. Co możesz zrobić? Sposobów jest wiele - oczywiście rzucić palenie, zrezygnować z alkoholu lub przynajmniej zmniejszyć częstotliwość i dawki, jeść więcej błonnika i mniej produktów przetworzonych. To są powszechnie znane metody zapobiegania większości nowotworów. Będziemy je powtarzać do znudzenia, aż wryją się Wam w pamięć.
Jogurt chroni przed rakiem
Jednak mamy też świadomość, że te ogólne porady, choć dobre, często są lekceważone. Wiedzą o tym również uczeni, dlatego szukają wciąż nowych sposobów profilaktyki antynowotworowej. Jednym z obiecujących sposobów jest... regularne jedzenie zawierającego bakterie probiotyczne jogurtu.
Jak donosi serwis Medicalnewstoday, powolując się na badania opublikowane w magazynie Gut, zjadania dwóch lub więcej porcji jogurtu tygodniowo prawdopodobnie zauważalnie zmniejsza ryzyko powstania zmian nowotworowych (czyli właśnie tych polipów). Zależność tę na razie zauważono jedynie u mężczyzn.
ZOBACZ TEŻ: Wapń z jogurtu pomaga schudnąć
Badacze przeanalizowali dietę i historie chorób 32606 mężczyzn objętych badaniem Health Professionals Follow Up Study oraz ponad 55 tysięcy kobiet obserwowanych latami w ramach Nurses Health Study w latach 1986-2012.