Jazda na rowerze a erekcja [Badania]

Współczesny świat rowerem stoi. Szczególnie ten wielkomiejski świat, w którym rower stał się symbolem komunikacji i rekreacji. Czy jednak sprawne przemieszczanie się w godzinach szczytu może doprowadzić do braku szczytu w sypialni?

rower shutterstock.com

Naukowcy odkryli, że ani rekreacyjna, ani intensywna jazda na rowerze nie wydają się mieć negatywnego wpływu na funkcje seksualne i moczowe mężczyzn. Takie wyniki badań opublikowano w The Journal of Urology. Jest to pewna nowość, bo jeszcze do niedawna uważano, że jest wręcz przeciwnie.

REKLAMA

Ten negatywny wpływ miałby być spowodowany przedłużonym ciśnieniem krocza i mikrourazami podczas jazdy. Jednak w badaniach, które do takich wniosków prowadziły, popełniano błędy metodologiczne, które zaniżały ich wartość i wiarygodność.

ZOBACZ TEŻ: Rowerem do Pracy? Dziesiątki korzyści!

Tym razem wszystko jednak było dopięte na ostatni guzik. W omawianym badaniu naukowcy zweryfikowali, w jaki sposób intensywność jazdy na rowerze, konfiguracja roweru, a nawet warunki na drodze mogą wpływać na funkcje seksualne i moczowe. Sprawdzono nie tylko rowerzystów – by mieć z czym porównać wyniki, przebadano również pływaków i biegaczy.

Rowerzystów pytano o typ roweru, typ siodła, kąt siodła, częstotliwość noszenia wyściełanych spodenek podczas jazdy na rowerze, procent czasu odstania od siodła, wysokość kierownicy i rodzaj nawierzchni, na której zwykle jeżdżą.

Cykliści zostali podzieleni na grupę o wysokiej intensywności (jazda rowerem ponad dwa lata więcej niż trzy razy w tygodniu i średnio ponad 25 mil dziennie) i grupę o niskiej intensywności niespełniającą żadnego z tych kryteriów. Nie-rowerzyści zostali zdefiniowani jako ci, którzy pływają i/lub biegają, ale nie jeżdżą regularnie.

Ogólnie rzecz biorąc, w porównaniu z pływakami i biegaczami, zdrowie seksualne i moczowe rowerzystów było porównywalne, chociaż niektórzy rowerzyści byli bardziej podatni na zwężenie cewki moczowej.

Co ciekawe rowerzyści sklasyfikowani jak grupa o wysokiej intensywności mieli ogólnie lepsze wyniki funkcji erekcji niż rowerzyści o niskiej intensywności. Wydawało się, że ani właściwości roweru, ani drogi nie mają negatywnego wpływu na rowerzystów. Z ciekawostek można dodać, że regulacja wysokości kierownicy niższej niż wysokość siodła zwiększyła prawdopodobieństwo drętwienia narządów płciowych. Można śmiało pedałować. 

Źródła: Elsevier, sciencedaily.com

REKLAMA