Fajnie jest pokopać piłkę z kilkuletnim synem. Pokazywać mu świat i być przez kilka lat Wszechmocnym w jego życiu. Ale dziecko to nie tylko te miłe chwile, kiedy maluch zachwyca się światem, śmieje się, albo słodko sobie śpi. Dziecko to również lęk, gdy zaczyna kaszleć, to nieustanna walka z czasem – spóźnienia, mniej snu, więcej obowiązków... Wreszcie dziecko to poważne utrudnienie w życiu erotycznym, zupełnie jakby się broniło przed konkurencyjnym rodzeństwem.
ZOBACZ: Obalamy 10 mitów o ojcostwie
Spytaj jakiegokolwiek ojca, ile razy zdarzyło mu się, że marudzący maluch zniweczył romantyczne plany. Według różnych szacunków od 40% do 60% ciąż jest nieplanowanych. To też jest jakieś wyjście: dać się zaskoczyć. Jednak jeśli chcesz być panem swojego życia, dobrze jest wiedzieć, jak się przed niechcianą ciążą uchronić, a jak sprawić, żeby upragnione dziecko przyszło na świat jak najszybciej.
Gdy chcesz mieć dziecko
Co możesz zrobić, żeby doczekać się dziecka jak najszybciej?
Gdy już podjęliście decyzję, jesteście gotowi na radości i troski, nie ma na co czekać. Niestety, płodność człowieka to nie taka prosta sprawa. Teoretycznie zmajstrowanie dzidziusia jest wprawdzie dosyć proste, ale przestaje takie być, gdy akurat chcesz teraz, w tym roku, najpóźniej w przyszłym.
Jak donosi „Przegląd Urologiczny”, kłopoty z płodnością ma w Polsce około 19% par, z czego 4% to przypadki niepłodności, a pozostałe 15% cierpi z powodu ograniczonej płodności. Jeśli chodzi o wskazanie przyczyn, odpowiedzialność rozkłada się mniej więcej po połowie, co oznacza, że jeśli staracie się od jakiegoś czasu o dziecko, ale wciąż nie doczekaliście się go, źródłem problemów równie dobrze może być ona, jak i Ty, a jeśli macie pecha, przyczyna może leżeć po obu stronach. Tak zdarza się w 20% par cierpiących na zaburzenia płodności. Zacznijmy jednak od tego, co to w ogóle znaczy niepłodność, a dopiero później zajmijmy się sposobami na zwiększenie swoich szans na dziecko.
PRZECZYTAJ: Jak przygotować się do roli ojca?
Podstawa
Według definicji WHO niepłodność to niemożność zajścia w ciążę mimo regularnego współżycia płciowego (3-4 razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków zapobiegawczych. Już w tej definicji podany jest więc podstawowy warunek zwiększenia swoich szans: musicie się kochać, tzn. współżyć, bez żadnego zabezpieczenia. Na dodatek regularnie.
Po pierwsze, ze względu na statystykę. To jak w piłce nożnej: im więcej strzałów na bramkę, tym większa szansa na gola. Po drugie, okazuje się, że regularne współżycie sprzyja płodności także w sposób długofalowy. Jak mówi dr n. med. Anna Horbaczewska, ginekolog z Centrum Medycznego Susperior: „żeby zapewnić odpowiednią jakość plemników, zaleca się, aby do stosunku dochodziło najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Współżycie powinno się prowadzić przez cały okres cyklu, przy czym para nie powinna skupiać się na tym, kiedy wypadają dni płodne, bo może to powodować napięcie i stres związany z nadmiernym oczekiwaniem”. A stres nie sprzyja zapłodnieniu, o czym za chwilę.