Jak zadbać o męskie stopy?

Zobacz, co może przydarzyć się Twoim stopom, zidentyfikuj problemy i wprowadź program naprawczy. 

Męskie stopy shutterstock.com

Najłatwiej jest zapobiegać problemom. Dlatego pamiętaj o klapkach na basenie i w szatni, dokładnym osuszaniu stóp, pumeksie, kremie zmiękczającym naskórek, wygodnych butach i dobrych skarpetkach. Jeśli dbasz o swoje nogi na co dzień, już jutro możesz wyskoczyć na ulicę w sandałach. Niestety, większość facetów w Polsce wciąż traktuje stopy po macoszemu. I w lecie wstydzi się założyć sandały. Oto cztery najczęstsze problemy ze stopami. Sprawdź, co możesz zrobić sam, a kiedy szukać pomocy fachowca.  

1. Odciski

Pojawiają się w tych miejscach, gdzie ucisk na skórę jest zbyt duży. Rozwiązanie: „W domowych warunkach polecam plastry na odciski nasączone kwasem salicylowym – mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu. – Kwas zmiękczy zrogowaciały naskórek, który łatwiej się wtedy złuszczy. Koniecznie trzeba też zmienić buty, które powodują odciski. Bez tego cały wysiłek pójdzie na marne” – dodaje.

2. Brodawki

Często trudno je odróżnić od odcisków. Zazwyczaj są bardziej poszarpane na górze i nie mają żółtawego odcienia jak odciski. Jeśli zgrubienie pojawia się w miejscu, w którym but nie uciska skóry – prawdopodobnie jest to brodawka. Rozwiązanie: Nie ma co kombinować na własną rękę. „Brodawki to infekcja wirusowa (HPV) i jeśli będziesz je np. próbował zetrzeć pumeksem, tylko rozniesiesz ją po okolicy” – przestrzega dr Bliżanowska. Im szybciej trafisz do dermatologa, tym leczenie będzie krótsze. „Często trafiają do mnie mężczyźni, u których brodawki są bardzo rozległe i głębokie. W takich przypadkach leczenie może trwać nawet kilka miesięcy”.

3. Grzybica stóp

zwartego palca. Zaczyna Cię swędzieć skóra między palcami, mogą się pojawiać drobne pęknięcia skóry lub złuszczenia. Rozwiązanie: Reaguj szybko, bo grzybicę najłatwiej jest zdusić w zarodku. Zacznij od dostępnego bez recepty środka przeciwko grzybicy, np. Lamisilatt 1 albo Daktarin. „Jeżeli grzybica zajęła już więcej palców lub, co gorsza, paznokcie, lepiej iść prosto do lekarza” – radzi dr Bliżanowska. O tym, że grzyb jest pod paznokciem, świadczy jego żółty kolor.

4. Wrastające paznokcie

Płytka paznokcia wbija się pod skórę, powodując zaczerwienienie i ból przy każdym kroku. Rozwiązanie: Dobra kosmetyczka potrafi sobie z tym poradzić, np. zakładając specjalne klamry, które uniosą płytkę. A dodatkowo prawidłowo obetnie Ci paznokcie. 

REKLAMA