Na hasło "botoks dla mężczyzn" Google wyrzuca aż 51 700 wyników. No cóż, nie każdy starzeje się z taką klasą, jak Jan Nowicki. Jednak tak naprawdę liczy się nie to, jak pobrużdżone są nasze twarze, tylko w jakim stanie są nasze serca, płuca czy mózgi.
Niby żyjemy dłużej niż kiedykolwiek w historii, ale czas, w którym zdrowie pozwala nam cieszyć się życiem, wcale nie jest imponujący. Na szczęście najnowsze odkrycia medyczne pozwalają wierzyć, że nawet jeśli nie można cofnąć czasu, to da się spowolnić jego bieg. Zobacz, jak tego dokonać.
1. Mózg
Problem: Mnóstwo komórek mózgowych niestety nie przetrwa szalonych lat dwudziestych – studiów, imprez itp. Nadmiar alkoholu nie jest jednak jedynym problemem. Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Acadeamy of Science" wynika, że po 25. roku życia ludzki mózg zaczyna powoli się kurczyć.
A razem z nim zmniejszają się zdolności umysłowe, ponieważ biała substancja mózgu staje się coraz mniej efektywna w przewodzeniu substancji nerwowych. Efekt: stopniowo pogarsza się pamięć krótkotrwała.
Antidotum: Jeśli chcesz pomóc mózgowi wrócić do formy, zajmij się kuglarstwem. Brytyjskie badanie z 2009 r. dowodzi, że ludzie, którzy przez 6 tygodni ćwiczyli żonglowanie, poprawili strukturalną integralność białej materii mózgu. Nie miało znaczenia, czy upuszczali piłeczki – chodziło o czas spędzony na treningu, a nie finalną biegłość.
Powód? Naukowcy twierdzą, że ćwiczenie nowych umiejętności może wspomagać tworzenie się mieliny – substancji poprawiającej przewodzenie impulsów nerwowych. Zacznij jak uczestnicy eksperymentu – od trzech piłeczek. Autorzy badania twierdzą, że podobny efekt przyniosą również łucznictwo, dart czy kręgle.
2. Płuca
Problem: Szczyt możliwości płuc przypada około 25. roku życia; 10 lat później starzenie wrzuca wyższy bieg powodujący różnicę, którą zaczynasz czuć przeważnie po czterdziestce (nawet jeśli w życiu nie wypaliłeś ani jednego papierosa).
Pęcherzyki płucne, odpowiedzialne za transport tlenu i odprowadzanie dwutlenku węgla, kurczą się i mają coraz mniejszą powierzchnię – twierdzą naukowcy z Georgetown University. Efekt: utrudnione oddychanie i mniejsza wydolność podczas wysiłku.
Antidotum: Z badania opublikowanego w 2010 roku w czasopiśmie naukowym "Journal of the American College of Nutrition" wynika, że u ludzi, którzy codziennie jedli dwie porcje niskotłuszczowego nabiału (np. mleka, jogurtu, serka wiejskiego), stwierdzono mniej związanych z wiekiem zmian w płucach.
Naukowcy uważają, że to zasługa witaminy D, o którą często wzbogaca się nabiał. Znaczenie ma też zawarta w mleku witamina A, która wspomaga produkcję tkanki płucnej. Jeśli nie przepadasz za nabiałem, jedz tłuste, morskie ryby, które są najbogatszym naturalnym źródłem witaminy D, i jak najwięcej przebywaj na słońcu, a wtedy organizm będzie produkował ją sam.
Komentarze
~miron, 2018-11-26 20:11:29
~doswiadczenie, 2018-11-06 14:14:19
~Daron44, 2018-10-22 09:25:10
~Tadek256, 2017-09-15 09:33:38
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?