Proteiny z jedzenia przechodzą długą drogę, zanim staną się aminokwasami, które ostatecznie wzmocnią Twoje mięśnie. Dowiedz się, jak przebiegają procesy anaboliczne, dzięki którym Twoja muskulatura po treningu regeneruje się i zwiększa swoje rozmiary.
2015-01-26
Tinydevil 2015/shutterstock.com
Shutterstock.com
1. Trawienie
Enzymy w żołądku, dwunastnicy i jelicie cienkim tną łączące białka wiązania i rozkładają proteiny najpierw na peptydy (kombinacje aminokwasów), a potem na pojedyncze aminokwasy (podstawowe jednostki budulcowe mięśni), które przez enterocyty trafiają do krwi.
2. Transport
Aminokwasy żyłą wrotną wędrują do wątroby. Jednym z jej głównych zadań jest oczyszczanie krwi z toksyn, ale w naszym przypadku popędza ona aminokwasy, które dalej poprzez system krwionośny są rozprowadzanie po organizmie i dostarczane bezpośrednio do mięśni.
REKLAMA
REKLAMA
designer491 2015/shutterstock
fot. designer491 2015/shutterstock
3. Odpowiedź
Mięśnie zbudowane są z włókien, które podczas treningu ulegają mikrouszkodzeniom. Wtedy układ immunologiczny dostaje sygnał, żeby do odpowiednich miejsc wysłać ekipę remontową (hormon wzrostu i komórki macierzyste) razem z materiałami budowlanymi (aminokwasy).
4. Konstrukcja
Twoje DNA działa jak brygadzista: wybiera odpowiednie aminokwasy i kieruje je we właściwe miejsca, a ekipa remontowa splata z nich miofibryle (to z nich składają się miocyty – podstawowe elementy tworzące tkankę mięśniową). Bez nich mięśnie nie miałyby zdolności do kurczenia się.
5. Naprawa i wzrost
Nowo utworzone miofibryle są wbudowywane w zniszczone tkanki Twoich włókien mięśniowych. Ich naprawa daje jednak efekty większe niż tylko odtworzenie stanu wyjściowego: po każdym remoncie mięśnie wzmacniają się i rosną.
Ostatnio odnosimy wrażenie, że dajemy sobie dmuchać w kaszę, nabierając się na konieczność jedzen...
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze