Jak z białka powstają mięśnie?

Proteiny z jedzenia przechodzą długą drogę, zanim staną się aminokwasami, które ostatecznie wzmocnią Twoje mięśnie. Dowiedz się, jak przebiegają procesy anaboliczne, dzięki którym Twoja muskulatura po treningu regeneruje się i zwiększa swoje rozmiary.

Jak z białka powstają mięśnie? Tinydevil 2015/shutterstock.com
Shutterstock.com

1. Trawienie

Enzymy w żołądku, dwunastnicy i jelicie cienkim tną łączące białka wiązania i rozkładają proteiny najpierw na peptydy (kombinacje aminokwasów), a potem na pojedyncze aminokwasy (podstawowe jednostki budulcowe mięśni), które przez enterocyty trafiają do krwi.

2. Transport

Aminokwasy żyłą wrotną wędrują do wątroby. Jednym z jej głównych zadań jest oczyszczanie krwi z toksyn, ale w naszym przypadku popędza ona aminokwasy, które dalej poprzez system krwionośny są rozprowadzanie po organizmie i dostarczane bezpośrednio do mięśni.

REKLAMA

REKLAMA

Odżywki białkowe: 10 przykazań stosowania designer491 2015/shutterstock
fot. designer491 2015/shutterstock

3. Odpowiedź

Mięśnie zbudowane są z włókien, które podczas treningu ulegają mikrouszkodzeniom. Wtedy układ immunologiczny dostaje sygnał, żeby do odpowiednich miejsc wysłać ekipę remontową (hormon wzrostu i komórki macierzyste) razem z materiałami budowlanymi (aminokwasy).

4. Konstrukcja

Twoje DNA działa jak brygadzista: wybiera odpowiednie aminokwasy i kieruje je we właściwe miejsca, a ekipa remontowa splata z nich miofibryle (to z nich składają się miocyty – podstawowe elementy tworzące tkankę mięśniową). Bez nich mięśnie nie miałyby zdolności do kurczenia się.

5. Naprawa i wzrost

Nowo utworzone miofibryle są wbudowywane w zniszczone tkanki Twoich włókien mięśniowych. Ich naprawa daje jednak efekty większe niż tylko odtworzenie stanu wyjściowego: po każdym remoncie mięśnie wzmacniają się i rosną.

MH 06/2014

Zobacz również:
Prawdziwa klasyka więziennych twardzieli, jednak w klubach fitness coraz rzadziej widywana. Że trudna? No trudna, ale opłaca się ją opanować.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA