Stawów i kości nie widać, więc często o nich zapominamy. Błąd. „Wyobraź sobie, że Twoje kości są jak opony samochodowe – mówi Jarogniew Łysakowski, traumatolog i ortopeda z Polikliniki MSWiA w Radomiu. – Jeżeli jedna szwankuje, obciążenia rozkładają się nierównomiernie i pozostałe zaczynają się zużywać szybciej”. I nie łudź się, że najwyżej jak się coś złamie, to się wsadzi w gips i po problemie. Kości się wprawdzie zrastają, ale nigdy idealnie. Zobacz, gdzie najczęściej coś się psuje, i co robić, żeby uniknąć gipsu i bólu. Bo zaniedbany szkielet boli.
1. Tzw. krzyż
Ryzyko: 80%
Najbardziej narażeni: Biurkowcy i kierowcy.
Dlaczego: „Przyczyną problemów i bólów krzyża jest częściej brak ruchu niż przeciążenie czy źle wykonywane ćwiczenia. Istnieje bezpośrednia zależność między siedzącym trybem życia a problemami z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa” – podkreśla doktor Łysakowski. Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem – im mniej się ruszasz i im słabsze masz mięśnie, tym większe ryzyko, że któregoś dnia nie będziesz mógł wstać z krzesła.
(Zobacz też: Jak szkodzi siedzenie? 6 negatywnych efektów kurczenia się przy biurku)
Zabezpiecz się:
Mężczyźni mają mniej powyginany kręgosłup niż kobiety, a im jest on prostszy, tym większy nacisk na dyski. Jak zmniejszyć obciążenie? Jeżeli spędzasz dużo czasu za biurkiem lub za kierownicą, zawsze wkładaj pod lędźwia poduszkę. Możesz też wzmocnić mięśnie grzbietu. Im są one silniejsze, tym więcej ciężaru biorą na siebie, nie dociążając kręgosłupa. Jak to zrobić? Oto trzy proste ćwiczenia, które możesz wykonać wszędzie. Zacznij od 10 sekund, by z czasem dojść do 30. Wystarczy 10 powtórzeń, trzy razy w tygodniu.
1. Mostek na boku
Połóż się na boku, z nogami wyprostowanymi, i podeprzyj na przedramieniu. Całe ciało musi być wyprostowane od ramion do stóp. Wytrzymaj i zmień stronę.
2. Unoszenie bioder leżąc
Połóż się na plecach, z nogami ugiętymi w kolanach. Nie ruszając stóp, unieś biodra, tak by tułów tworzył prostą linię od kolan do ramion.
3. Piesek
Klęknij, oprzyj dłonie na ziemi, a następnie wyrzuć do przodu prawą rękę i – do tyłu – lewą nogę. Wytrzymaj. Opuść. Zmień strony i powtórz.