Jak wyleczyć kaca? Prawdy i mity

Jedyny stuprocentowo skuteczny sposób, aby uniknąć kaca, to abstynencja. Mimo wysiłków naukowców, wciąż nie ma cudownej pigułki na tę dolegliwość. Ból głowy, odwodnienie i nudności, które mu towarzyszą bywają nie do zniesienia. Zobacz, jak przeżyć „dzień po”. 

Jak wyleczyć kaca? Prawdy i mity Corbis
fot. Corbis

1. Po czystej nie ma kaca

Fałsz

W tym przekonaniu jest tylko część prawdy. Istotnie, istnieje zależność, że im ciemniejszy alkohol, tym trudniej dojść do siebie następnego dnia. Potwierdzają to interesujące badania opublikowane w piśmie „Alcoholism Clinical and Experimental Research”.

Badacze przeprowadzili ciekawy eksperyment. Najpierw grupę ochotników napoili wódką i bourbonem, a następnego dnia o 7 rano zbudzili ich i wypytali, jak się czują. Okazało się, że ci, którzy pili kolorowy alkohol, mają silniejsze objawy kaca: bardziej bolały ich głowy, odczuwali silniejsze pragnienie, byli bardziej śpiący i mieli większe nudności.

Jest jednak jedno „ale”. To, że pijący kolorowy alkohol mieli silniejsze objawy kaca, nie oznacza, że ci, którzy pili czystą wódkę, go nie mieli. Obie badane grupy miały w podobny sposób upośledzone zdolności motoryczne i pamięć. Wniosek? To nie kolorowe dodatki do alkoholu powodują kaca, tylko sam alkohol. Po wódce, jeśli wypijesz jej za dużo, też będziesz cierpiał.

2. Pij sok między drinkami

Prawda

 To bardzo prosta i skuteczna metoda zmniejszenia objawów kaca. Po każdym drinku z alkoholem (piwo też się liczy!) wypij coś obojętnego. Każdy alkohol, nie tylko piwo, ma działanie diuretyczne, czyli – mówiąc po ludzku – sprawia, że częściej chodzisz sprawdzić, „czy rowery stoją”. Każda taka wycieczka powoduje, że poziom wody w Twoim organizmie spada. A to właśnie odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn kaca.

Jeśli przyjmiesz zasadę, by pić płyny obojętne między drinkami, nie tylko uzupełnisz wodę w organizmie, ale również wypijesz mniej. Bo w barze często zamawia się drinka tylko po to, by mieć co robić z rękami. Stojąc ze szklanką z sokiem grejpfrutowym, będziesz wyglądał jak z drinkiem, a zatrujesz się mniej. Bonus: fruktoza zawarta w soku może przyspieszyć tempo metabolizmu alkoholu nawet o 25%.

3. Sprawdzony sposób na kaca

Jeśli spodziewasz się, że wrócisz pijany do domu, a chciałbyś następnego dnia jakoś funkcjonować, skorzystaj z tej instrukcji. Z powodzeniem stosuje ją autor tego artykułu, gdy już zdarzy mu się przekroczyć bezpieczną, skądinąd sprzyjającą zdrowiu, dawkę jednej lampki czerwonego wina wieczorem.

• Zanim zaczniesz. Zjedz kebab. Tłuszcz spowolni wchłanianie alkoholu i nie upijesz się szybko.

W trakcie. Uzupełniaj płyny. Nie pij samych drinków, tylko między nimi wypij sok lub wodę.

5 min po powrocie. Wypij szklankę wody z dwiema czubatymi łyżeczkami glukozy spożywczej.

10 min po powrocie. Wypij drugą szklankę wody z rozpuszczonym w niej orsalitem. Najlepiej z lodem.

Przed snem. Weź aspirynę. Jeśli jesteś uczulony lub masz wrażliwy żołądek, zażyj ibuprom.

Rano. Powtórz kroki 3, 4 i 5. Odczekaj chwilę, a gdy nudności miną, zjedz jajecznicę.

Sposoby na kaca: zapobiegaj zamiast leczyć fot. T Anderson 2015/shutterstock.com
fot. T Anderson 2015/shutterstock.com

4. Najlepszy sposób to klin

Fałsz

Nie ma co wciskać ciemnoty – oczywiście piwo wypite rano przyniesie niemal natychmiastową ulgę, jednak z kacem jest jak z pracą w PRL – co się odwlecze, to nie uciecze. Jeśli zależy Ci na tym, żeby ból głowy przeszedł już, natychmiast – możesz sięgnąć po krwawą Mary. Jedną! Powinna pomóc. Jednak licz się z tym, że gdy po godzinie poziom alkoholu w Twojej krwi znowu spadnie do zera, kac wróci. Musisz też wziąć pod uwagę, że sposób z klinem może wrzucić Cię w szpony nałogu, a alkoholizm to już znacznie poważniejszy problem niż kilkugodzinny kac.

5. Nie pij na głodniaka

Prawda

Jeśli masz pusty żołądek, alkohol szybciej dociera do krwi i szybciej się upijasz. Im więcej alkoholu we krwi, tym łatwiej zgadzasz się na następną kolejkę i wyprawę do nocnego sklepu po więcej alkoholu. W rezultacie kończysz z potwornym bólem głowy.

Prof. James C. Garbutt, psychiatra z University of North Carolina, poleca zjedzenia tłustego posiłku przed imprezą. Wtedy alkohol wchłania się wolniej, w związku z czym wolniej też upijesz się i nie przeszarżujesz. Prof. Garbutt podkreśla, że najważniejsze jest to, żeby zjeść przed pierwszym drinkiem.

6. Ostrożnie z paracetamolem

Prawda

Paracetamol jest stosunkowo bezpiecznym lekiem przeciwbólowym, jednak zażywanie go z alkoholem jest już trochę ryzykowne. Gdy Twoja wątroba jest zajęta unieszkodliwianiem alkoholu, nie ma wolnych mocy na paracetamol i wtedy nawet normalnie bezpieczna dawka może ją uszkodzić. Ibuprofen i aspiryna są bezpieczniejsze w połączeniu z alkoholem. Ta ostatnia pod warunkiem, że nie masz problemów z żołądkiem.

7. Alkohol można wypocić

Fałsz

Często można spotkać się z opinią, że np. jeśli się wyskacze na parkiecie, to następnego dnia kaca nie będzie. Niestety, to tylko złudzenie. W rzeczywistości zwiększona aktywność fizyczna – gdy jesteś pod wpływem alkoholu – pogłębia objawy kaca. Prawdopodobnie mit o „wypoceniu” alkoholu wziął się stąd, że nie da się jednocześnie tańczyć i pić.Zatem jeśli dużo tańczysz, to mało pijesz, a jeśli pijesz mało, to i kac jest łaskawszy.

O ile jednak zwiększona aktywność podczas picia pogarsza objawy, o tyle odrobina wysiłku następnego dnia rano może przyspieszyć pożegnanie z kacem. Ruch spowoduje, że zwiększysz przepływ krwi przez wymęczone imprezą komórki i szybciej pozbędziesz się toksyn. Na szczęście nie musisz wcale pracować do siódmych potów. Nawet nie powinieneś, gdyż na kacu masz dużo słabszą koordynację ruchową i możesz nabawić się kontuzji.

Gdy dopadł Cię kac morderca, pewnie nie masz ochoty wystawić nogi spod kołdry. I wcale nie musisz, ale warto zrobić przynajmniej rozciąganie w bezpiecznej pozycji leżącej. Nawet kilka minut delikatnego wysiłku sprawi, że szybciej wrócisz do życia. Poniżej proponowany przez nas delikatny streczing na kaca.

Rozciąganie dnia następnego

Połóż się na brzuchu (lepiej na podłodze niż na łóżku). Wyciągnij ramiona do przodu i unieś lekko kolana. Napnij wszystkie mięśnie. Wytrzymaj 5-10 sekund. Przewróć się na plecy, rozłóż ręce na boki, nie odrywając ich od podłoża. Złącz nogi i przenieś je na bok. Wytrzymaj 10 sekund i zmień stronę. Wróć do leżenia na brzuchu. Unieś tułów na wyprostowanych rękach i spróbuj przesunąć je jak najbliżej bioder. Wytrzymaj w tej pozycji 10-20 sekund.

8. Na kacu spada poziom testosteronu

Prawda

W 1974 roku w „British Medical Journal” ukazał się artykuł fińskich uczonych, którzy sprawdzili, jaki wpływ na poziom testosteronu ma alkohol. W tym celu upili 10 studentów i przez 20 godzin sprawdzali poziom testosteronu. Następnie powtórzyli badanie, tyle że tym razem żacy nie mieli darmowych drinków, a jedynie wodę. Okazało się, że alkohol obniża poziom testosteronu nawet o połowę. Największy spadek zanotowano w 15 godzin po rozpoczęciu libacji. Spadek testosteronu był największy u tych, którzy mieli największego kaca.

Jeśli zatem masz chytry plan, że po upojnym (w dosłownym sensie) wieczorze w barze będziesz miał upojną noc z poznaną w nim dziewczyną, możesz się rozczarować. I ją także, bo niski poziom testosteronu może powodować problemy z erekcją.          

MH 01/2013

REKLAMA