Jak wygląda szczepienie przeciw COVID-19

Właśnie swobodny dostęp dostęp do szczepionki przeciwko COVID-19 uzyskały osoby w wieku 18-39 lat. Jak się przygotować i jak przebiega proces szczepienia? Nie zawsze idealnie według zaleceń, ale dosyć sprawnie. Wiemy, bo mamy już za sobą pierwszą dawkę.

Szczepienie przeciwko COVID-19 MPP

Na oficjalnej stronie rządowej (https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/seniorzy-szczepia-sie-przeciw-covid-19#przebiegszczepienia) znajdują się wprawdzie informacje, jak przebiega szczepienie, jednak te informacje nie są precyzyjne - w rzeczywistości szczepienia wyglądają różnie w zależności od tego, w jakim punkcie dostajesz szczepionkę.

Jak się przygotować do szczepienia?

Nie musisz się specjalnie przygotowywać. Nie musisz być na czczo, nie musisz robić żadnych badań, ani przedstawiać wyników. Dobrze jest się porządnie wyspać - zarwana noc osłabia nieco odpowiedź immunologiczną. Z tego samego powodu lepiej nie pij alkoholu ani przed ani następnego dnia po szczepionce.

Jedyne, co warto zrobić, to zmierzyć sobie temperaturę - w trzech z czterech miejsc, w których byliśmy się szczepić, nie mierzono temperatury, było natomiast pytanie o temperaturę w kwestionariuszu, który trzeba wypełnić zanim zostaniesz zaszczepiony. Kwestionariusz możesz pobrać stąd: https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/04/09.04.21-Kwestionariusz.pdf

Pobierz go, wydrukuj, wypełnij, podpisz i weź ze sobą. Na wszelki wypadek weź też długopis, gdyby okazało się, że w danej placówce jest jakiś inny wzór, albo że czegoś nie uwzględniłeś. Wprawdzie w każdym punkcie, w którym byliśmy, były dostępne długopisy, ale w sytuacji pandemii korzystanie z ogólnodostępnego długopisu jest niezbyt rozsądne.

Jak przebiega szczepienie przeciwko koronawirusowi

Przed wyjściem z domu upewnij się, że masz przy sobie dowód osobisty (chociaż nawet to nie wszędzie jest sprawdzane) i wypełniony kwestionariusz. Jeśli nie masz drukarki - kwestionariusz wypełnij już na miejscu.

Punkty szczepień są dosyć dobrze oznaczone i zwykle jest przed nimi kolejka. Nie ustawiaj się w niej od razu, bo możesz stracić niepotrzebnie czas. Najpierw zorientuj się, jakie panują zasady - zazwyczaj na wejściu stoją jakieś osoby z plakietkami (czasami nawet żołnierze), które regulują ruchem. Podejdź, powiedz, na która godzinę masz umówione szczepienie i jaką szczepionkę wybrałeś. W jednym z punktów, w których byliśmy, ci, którzy chcieli się zaszczepić Astrą Zenecą wchodzili bez kolejki - obowiązywała ona tych, którzy czekali na Pfizera i Modernę.

Gdy już wejdziesz do obiektu, najpierw zostajesz zarejestrowany - to pierwszy krok - a następnie wysłany na badanie lekarskie, które ma Cię zakwalifikować do szczepienia. Badanie jest lekarskie tylko z nazwy, bo uprawnienia do kwalifikacji (https://szczepienia.pzh.gov.pl/dla-lekarzy/kwalifikacja-do-szczepien-przeciw-covid-19/) do szczepienia mają nie tylko lekarze. To może być również pielęgniarka, ratownik medyczny, diagnosta, farmaceuta albo student ostatnich dwóch lat medycyny.

Badanie kwalifikacyjne jest zresztą bardzo powierzchowne, ogranicza się do zadania pytania "jak się pan dziś czuje?" lub wręcz w ogóle go nie ma. Dlatego właśnie lepiej jest wypełnić kwestionariusz uważnie - akcja masowego szczepienia, po pierwsze, jest masowa, więc bardziej przypomina taśmę niż produkcję rzemieślniczą, po drugie najwyraźniej opiera się na założeniu, że nikt rozsądny nie będzie się szczepił, jeśli akurat źle się czuje. Każdy jest kowalem swojego losu. 

Gdy już zostaniesz zakwalifikowany, idziesz z podbitym kwestionariuszem do pokoju szczepień (w niektórych, mniejszych placówkach kwalifikuje i szczepi ta sama osoba), tam odsłaniasz ramię, dostajesz szczepionkę, plasterek (też nie zawsze) i kartę, która jest potwierdzeniem szczepienia oraz przypomnieniem, kiedy masz się stawić na drugą dawkę (w przypadku szczepionek dwudawkowych). 

Jak się ubrać?

Załóż koszulkę z krótkim rękawkiem, a na wierzch, w zależności od pogody, nic lub coś, co można łatwo zdjąć - cała procedura przebiega szybko, hurtowo i nie wszędzie jest miejsce, żeby się przebrać. Dlatego nie polecamy koszulki typu longsleeve. 

W które ramię igła?

Osoba kwalifikująca Cię do szczepienia zwykle (choć znowu - nie zawsze) pyta, czy jesteś prawo, czy leworęczny. Szczepionkę wstrzykuje się w ramię niedominujące. Miejsce wkłucia jest dość wysoko. Samo ukłucie i wstrzykiwanie preparatu jest całkowicie bezbolesne. Jeśli nie lubisz igieł po prostu odwróć głowę. 

Odczekaj 15 minut

Tuż po szczepieniu nie idź od razu do domu tylko odczekaj około 15 minut w ośrodku, w którym byłeś szczepiony. To dmuchanie na zimne, ale teoretycznie może dojść do wstrząsu anafilaktycznego spowodowanego szczepieniem i wtedy lepiej jest być w miejscu, w którym jest wykwalifikowany personel, który może Ci pomóc.  Taka reakcja jest bardzo rzadka - wg statystyk CDC z początkowego okresu szczepień (https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7002e1.htm) zdarza się 11 razy na milion dawek i w większości przypadków w ciągu 15 minut od podania. Z czasem, gdy akcja szczepień rozszerzyła się, współczynnik anafilaksji spadł do 4,7 na milion. Zdecydowanie częściej wstrząs anafilaktyczny dotyczył też kobiet niż mężczyzn.

Niepożądane odczyny poszczepienne

W Polsce do 1 maja 2021 zgłoszono 7178 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego ponad 6000 to odczyny łagodne. Tutaj również dominują panie - lekarze podejrzewają, że to kwestia hormonów. Najczęstsze wg WHO działania niepożądane szczepionek przeciwko COVID-19  to ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia (dlatego lepiej wybrać rękę niedominującą), gorączka, zmęczenie, ból głowy i mięśnie, dreszcze i biegunka. Jeśli chcesz zgłosić Niepożądany Odczyn Poszczepienny, tutaj www.gov.pl/web/szczepimysie/jak-zglaszac-nop znajdziesz więcej informacji, jak można to zrobić. 


Zobacz również:
REKLAMA