Wg szacunków uczonych, regularna aktywność fizyczna redukuje o połowę ryzyko zachorowania na serce i o 30-50% ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Już to wystarczy, żeby namawiać ludzi do uprawiania sportu.
A przecież aktywność zmniejsza też ryzyko nowotworów, poprawia samopoczucie, zapewnia lepszą pamięć na starość i przynosi milion innych korzyści, by wspomnieć choćby tylko lepszą sylwetkę, większą pewność siebie i więcej przyjemności z seksu.
Ciemna strona sportu
To wszystko prawda. Niestety, sport ma też swoją ciemną stronę, która przedziera się na nagłówki jedynie w przypadku poważnych wypadków znanych sportowców lub bardzo młodych ludzi. A fakty są takie, że co roku w trakcie aktywności sportowych umiera w Europie około 7000 osób.
"Szacuje się, że co roku prawie 6 mln osób wymaga leczenia w szpitalu w wyniku wypadku związanego z działalnością sportową" – twierdzą autorki artykułu "Negatywne skutki aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu", opublikowanego w "Hygiea Public Health".
To są przypadki poważne, a przecież większość skręceń, skaleczeń i otarć w ogóle nie trafia do tych statystyk. I nie ma w tym nic dziwnego. Sport to ruch, a im szybciej się poruszasz, tym trudniej się zatrzymać – fizyki nie oszukasz. Każde potknięcie, źle postawiona stopa, rozproszenie uwagi lub zagapienie kolegi z boiska mogą Cię kosztować sporo bólu i wymuszoną przerwę w aktywności.
Prawo Murphy’ego mówi, że jeśli coś może pójść źle, to tak właśnie pójdzie. Dlatego warto być przygotowanym nie tylko na piękną pogodę, ale i na deszcz. W tym przypadku na kontuzję. Zobacz, jak sobie radzić z najczęstszymi kontuzjami w sporcie.
SPRAWDŹ TEŻ: Choroby stawów - można ich uniknąć
Komentarze
~Tobik, 2019-08-30 22:32:35
~Sonia, 2019-05-15 11:56:54
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?