Jak walczyć z komarami?

W lecie budzą się krwiopijcy. Zatruwają sen, zabawę, pracę... Nawet intymny wieczór potrafią zamienić w festiwal klapsów, niekoniecznie podniecających. Poznaj bzyczącego napastnika i zobacz, jak spokojnie przyciąć komara w jego polu rażenia.

komar mycteria, shutterstock.com
fot. mycteria, shutterstock.com

Wróg: komar brzęczący

W Polsce najpospolitszy jest komar brzęczący (ten, który swoimi „nalotami” nie daje zasnąć w nocy). Na szczęście w naszej części świata komary nie stanowią takiego zagrożenia, jak np. w Afryce i Azji, gdzie komary przenoszą malarię, która zabija rocznie więcej ludzi niż AIDS.

Wbrew językowemu zwyczajowi, komar nie gryzie, gdyż nie ma nawet czym. Ma tylko dwie cieniutkie rurki, które wbija pod skórę. Jedną wstrzykuje środek znieczulający (w ten sposób zabezpiecza się przed Twoją reakcją), a drugą zasysa krew.

Najwięcej komarów jest w pobliżu zbiorników ze stojącą wodą, najmniej w górach i w miejscach wystawionych na działanie wiatru.

Jak się bronić przed komarami

1. Izolacja

Zdaniem Anny DeGaborik, autorki poświęconej ochronie przed komarami strony www.mosquito-netting.com, najlepszą ochroną przed owadami jest moskitiera. Nad łóżkiem lub w oknie. Jeśli wychodzisz na świeże powietrze, pamiętaj o długich spodniach i bluzie/kurtce z długimi rękawami.

2. Unikanie

Jeśli to tylko możliwe, staraj się nie wystawiać na atak o świcie i o zmierzchu, kiedy komary są najbardziej aktywne.

3. Odstraszanie

Skorzystaj z odstraszaczy zawierających DEET. Najskuteczniejsze są preparaty zawierające DEET w stężeniu ok. 40-50%. Słabsze będziesz musiał nakładać częściej.

Co na ugryzienia komarów

Gdy już Twoje ciało pokryje się bąblami po ukąszeniach, przede wszystkim nie drap się. Drapanie tylko zwiększy wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za odczucie swędzenia.

Najskuteczniejsza na swędzące miejsca będzie maść zawierająca hydrokortyzon. Jeśli nie masz jej pod ręką, możesz posmarować to miejsce płynem do płukania ust lub zwykłą pastą do zębów. Ulgę przyniesie też zimny okład – najlepiej z lodu.

Lekarze polecają także sporządzoną w domu pastę na ukąszenia: weź łyżeczkę sody oczyszczonej i zmieszaj ją z łyżeczką wody. Tak przygotowaną pastą posmaruj swędzące miejsca.

Dokuczliwe owady

Kłująca, gryząca i żądląca banda jest liczniejsza. Zobacz, co jeszcze może sprawić, że będzie Cię piekło, bolało i swędziało.

1. Pszczoły

Agresywne są tylko w pobliżu ula. Gdy Cię dziabnie, wyjmij żądło np. pęsetą: zmniejszysz w ten sposób ból. Jeśli masz skłonność do alergii, zachowaj szczególną czujność – jeśli tylko zauważysz, że zaczynasz puchnąć w okolicy szyi i twarzy, pędź do lekarza.

2. Gzy

Gzy, zwane także końskimi muchami, atakują najczęściej na słonecznych łąkach. Od razu wiesz, że Cię ugryzł, bo w przeciwieństwie do dentysty i komara giez nie znieczula przed „zabiegiem”. Ukąszenie nie jest groźne, ale goi się długo i długo boli.

3. Kleszcze

Czyhają na drzewach. Desantują się, gdy przechodzisz dołem. Nie czujesz, kiedy się do Ciebie przyssa, więc zawsze po powrocie z lasu dobrze się obejrzyj. Gdy znajdziesz drania – wyjmij, wykręcając w lewo. Jeśli rumień utrzymuje się dłużej niż 3 dni, idź do lekarza.

Departament Zdrowia MH radzi

1. Niedobór magnezu

Niemal co drugi Polak cierpi na niedobór magnezu. Niedostateczna ilość tego pierwiastka może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie Twojego układu nerwowego (pojawiają się nerwice, kłopoty z koncentracją, drżenie mięśni i skurcze), a także na serce.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłego człowieka to około 350 mg. Jeśli jesteś ostatnio nerwowy, swędzi Cię skóra i ciężko Ci się skupić – zjadaj dziennie garść migdałów.

2. Zmień zapach

Jeśli masz „słodką krew” i to Ty jesteś zawsze najbardziej pogryziony, codzienna dawka 100 mg wit. B1 zmieni Twój zapach i staniesz się mniej apetyczny dla komarów. 

MH 06/12

Zobacz również:
REKLAMA