Jak uwolnić się od złych nawyków?

Nawyk przesiadywania na kanapie z piwem tworzy się tak samo, jak nawyk codziennego biegania. Tylko od Ciebie jednak zależy, jaką "pasję" wybierzesz i rozwiniesz. Zobacz, jak znaleźć energię potrzebną do zmiany i ze skazanego na porażkę lenia stać się facetem skazanym na sukces.

Andresr 2014/shutterstock.com
fot. Andresr 2014/shutterstock.com
To, w jakiej pozycji śpisz, czy podjadasz w nocy, co robisz zaraz po przebudzeniu, czy pijesz kawę, czy herbatę, jaką trasą jedziesz do pracy, jak się relaksujesz – to wszystko są nawyki. Działamy jakby na automatycznym pilocie, bez analizowania, dlaczego tak, a nie inaczej.

REKLAMA

Zdaniem badaczy z Duke University ponad 40 procent działań podejmowanych przez nas każdego dnia to nie są nasze świadome decyzje. To ułatwia życie, bo mózg może się wtedy zająć donioślejszymi sprawami albo po prostu odpocząć. Po tym, jak opanowałeś jakąś czynność, nie musisz się już zastanawiać nad każdym jej elementem. Bez sensu byłoby, gdybyś każdego ranka analizował od nowa, jak wyjechać tyłem z garażu: robisz to machinalnie. Nawyki mają ogromną siłę bezwładności, są jakby utartymi koleinami, przez które łatwiej jest się przemieszczać.

To dlatego tak trudno nam z dnia na dzień przestać robić coś, co robiliśmy od lat, albo zacząć robić coś nowego. Wiedzą o tym doskonale Ci, którzy usiłują rzucić palenie albo próbują zmusić się do regularnego biegania. Mózg nie rozróżnia dobrych i złych nawyków, a nawyki na ogół kształtują się, nie pytając nas o zgodę.

Charles Duhigg, autor znakomitej książki "Siła nawyku", która właśnie ukazała się w Polsce, twierdzi, że zrozumienie, jak działa nawyk, jest kluczem do zmiany. Możesz świadomie zmienić swoje życie na lepsze, jeżeli nauczysz się zastępować szkodliwe przyzwyczajenia tymi zdrowymi. "Chcesz, by bieganie przestało być męką? – pyta Charles Duhigg. – Uczyń z tego nawyk".

Gdy nauczysz się rozkładać nawyki na części składowe, możesz zacząć się nimi bawić i zastępować te szkodliwe elementy czymś, co służy Twojemu zdrowiu. Zmiana jest możliwa w stosunkowo krótkim czasie.

1. Jak powstają nawyki

Żeby sprawdzić, jak w mózgu tworzy się nawyk, naukowcy z Massachusetts Institute of Technology wykorzystali zwykłe szczury. Za pomocą czujników zainstalowanych w ich głowach obserwowali pracę mózgu podczas uczenia się drogi przez labirynt. Okazało się, że w procesie poszukiwania drogi, aby dojść do nagrody na końcu labiryntu, szczurzy mózg pracował jak szalony. Gdy już zwierzę opanowało to zadanie, mózg wyciszał się kompletnie i szczur prawie nie musiał myśleć.

Dokładnie to samo dzieje się w naszych głowach, gdy uczymy się nowych zachowań – na przykład prowadzenia samochodu albo organizowania sobie czasu po pracy. Gdy już ułoży nam się sekwencja czynności, przestajemy to analizować. Przychodzimy z roboty, rzucamy torbę na taboret w przedpokoju, wyciągamy z lodówki piwo i lądujemy na kanapie. Albo wyciągamy z szafy torbę z butami sportowymi i idziemy na siłownię. Po prostu robimy coś, co nam weszło w krew.

Wyzwalacz - nagroda

Żeby zaistniał nawyk, jak pisze Charles Duhigg w książce "Siła nawyku", musi zajść trzystopniowy proces. Jest jakaś wskazówka w otoczeniu albo w nas (np. głód), wykonujemy jakąś sekwencję czynności i na końcu otrzymujemy nagrodę w postaci np. dobrego samopoczucia, sytości itp. Wskazówka kojarzy się z nagrodą i już przechodzimy w automatyzm – czyli powstaje nawyk.

2. Co nas kręci

Wskazówką, która wyzwala nawyk, może być niemalże wszystko: reklama batonów czekoladowych, stres, spotkanie określonych ludzi, pora dnia. Nagrody również mogą być przeróżne – poczucie dumy i satysfakcji, ukojenie smutku i samotności, sytość, stan euforii po narkotykach. Zakorzeniają się one w naszym mózgu bardzo głęboko.

Jak nami manipulują

Duhigg tłumaczy, jak na przykład sieć restauracji McDonald's wykorzystuje siłę nawyku w procesie uzależniania nas od śmieciowego jedzenia. Wyzwalaczem jest seria symboli wizualnych – każdy sieciowy fast food stara się, aby każda restauracja wyglądała dokładnie tak samo, a pracownicy witali gości tym samym tekstem i zachęcali do kupowania: "I frytki do tego?".

Nagrodą jest specjalnie przetworzone jedzenie, które daje nam szybki zastrzyk smaków, które nasz mózg uwielbia: sól, cukier – wszystko szybko rozpuszczające się na języku. I gdy mijamy charakterystycznie wyglądający szyld, w naszym mózgu pojawia się oczekiwanie nagrody.

Ale jak się okazuje, każdy nawyk działa tylko w specyficznych warunkach. Duhigg pisze, że w sytuacji, gdy restauracja fastfoodowa znika z naszej okolicy, bez specjalnego bólu przerzucamy się na jedzenie posiłków w domu. Nie ma wyzwalacza – nie ma nawyku.

1 2 3
STRONA 1 z 3
Zobacz również:
Lata nudnej dominacji braci Kliczko w wadze ciężkiej bezpowrotnie minęły. Znów jest ciekawie, bo czołowa dziesiątka wszelkich rankingów to zawodnicy wybitni i świetni, w dodatku - co w świecie boksu wcale nie jest takie oczywiste - często ze sobą rywalizujący. Przed nami bardzo emocjonująca jesień.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA