Drzazga - jak ją usunąć w 3 krokach?

Nie kop w skórze na oślep. Przeczytaj te 3 punkty, zapamiętaj, a w przyszłości wykorzystaj, aby usunąć zadrę bez niemiłych komplikacji.

palce, drzazga, penseta fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Dla wyjątkowo niedoinformowanych: drzazga to ciało obce... w Twoim ciele. Kolec, kawałek drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, który wbił się w skórę, a następnie odłamał zostawiając niemiłą pamiątkę. I Ciebie, nerwowo szukającego wsparcia u doktora Google.

Twój plan na teraz? Usunąć ją szybko, czysto i w jednym kawałku. Warto zadbać o wypełnienie każdego z tych zaleceń z prostej przyczyny: nie chcesz babrać się z gorejącą raną ani ładować w siebie leków przeciwzapalnych (stan zapalny wokół miejsca "wkłucia" potrafi być niezwykle dokuczliwy). A taki scenariusz jest wielce prawdopodobny, ponieważ drzazga jest dla Twojego organizmu najeźdźcą. Wrogiem, jeśli wolisz.

Oto jak pozbyć się niemile widzianego gościa w 3 szybkich krokach:

1. Zmocz to

Rękę/stopę/palec (to raczej najpopularniejsze "miejsca") mocz w wodzie przez 2-3 minuty, aby zmiękczyć skórę. Jeśli drzazga znalazła się np. w łydce/udzie - przyłóż na miejsce wilgotny kompres.

2. Zorganizuj się

Widzisz koniec zadry, która zmąciła Twój spokój? Przejdź od razu do punktu 3.

Jeśli drzazga schowała się głębiej pod skórą, musisz kulturalnie pomóc jej znaleźć drogę do wyjścia. Znajdź cienką igłę i zdezynfekuj ją alkoholem. Łyczek dla kurażu i lecimy dalej. Końcem igły zrób małą dziurkę nad końcem drzazgi. Ważna sprawa: nie kop zbyt zawzięcie, głęboka rana zwiększa szansę na wystąpienie zakażenia. 

Po 2-3 próbach dotarcia do zadry powinieneś już mieć do niej dostęp pensetą. Jeśli nadal jest poza zasięgiem szczypczyków - pora udać się do lekarza.

3. Wyciągamy

Gdy widzisz już krawędź drzazgi złap ją pensetą maksymalnie przy skórze. Pociągnij w kierunku, w który skierowana jest wystająca jej część. Szczypczyki są tutaj elementem kluczowym - "wyciskanie" drzazgi może spowodować jej złamanie, przemieszczenie lub zgniecenie. No i będzie problem.

Zakładamy, że wszystko przebiegło pomyślnie i właśnie wyjąłeś całą drzazgę. Teraz przemyj miejsce wodą z mydłem, a następnie posmaruj wazeliną, aby utworzyć barierę ochronną.

Ważne: Drzazgi w problematycznych miejscach, jak np. pod paznokciami, powinien usunąć specjalista. Zrobi to bezpiecznie i, jak na dyskretnego profesjonalistę przystało, nie będzie rozprawiał o tym, że niekoniecznie zasłużyłeś na naklejkę "Dzielny Pacjent".

MH

Zobacz również:
REKLAMA