Wiesz, jakie masz ciśnienie krwi? Za wysokie nie boli, ale ma fatalny wpływ na Twoje tętnice i za kilka lat może Cię zabić.
Układy młodych
Według uczonych z Harvard Medical School od 4 do aż 10% zawałów dotyka ludzi poniżej 45. roku życia. I to wcale nie tylko tych zbliżających się do owej granicy. W Polsce przeprowadzono badania dzieci i młodzieży od 3 do 19 lat i okazało się, że kliniczne nadciśnienie występuje u ponad 4%, a ciśnienie podwyższone, które łatwo przerodzić się może w nadciśnienie, u co dziesiątego ucznia. Oczywiście, gdyby nie to badanie, większość chorych dzieci nie wiedziałaby, że coś im dolega, bo nadciśnienie długo nie daje zauważalnych gołym okiem objawów.
Nie tylko zawał
Gdy umiera młody człowiek, a nie jest to śmierć w wypadku (te są wciąż najczęstsze), zazwyczaj podejrzewa się właśnie zawał serca. Jednak, jak piszą medycy z Harvardu, niezupełnie jest to słuszny trop. Żeby to sprawdzić, lekarze zbadali 126 nagłych zgonów 126 młodych amerykańskich żołnierzy. Oczywiście nie brali pod uwagę tych sytuacji, kiedy przyczyną zgonu była rozpędzona kulka ołowiu.
Okazało się, że aż w połowie przypadków "pokojowych" zgonów przyczyną były właśnie problemy z układem krążenia – najczęściej spowodowane wadą wrodzoną (33%); mało zaszczytne drugie miejsce przypadło chorobie wieńcowej (28%), a niemal 20% zgonów było wynikiem stanu zapalnego mięśnia sercowego.
Komentarze
~Medica2000, 2016-09-21 14:48:09
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?