Jak rozpoznać migrenę?

Cel: trzy rodzaje bólu głowy, jeden gorszy od drugiego. Misja: rozpoznać, zaatakować, pokonać, zanim on wykończy Ciebie. Broń: najlepsza, jaką zna współczesna medycyna.

Sebastian Kaulitzki 2008/shutterstock.com

Jeżeli należysz do grona nieszczęśników prześladowanych przez bóle głowy, prawdopodobnie niewielkim pocieszeniem będzie dla Ciebie fakt, że w gronie towarzyszy niedoli masz króla rockandrolla, cesarza, a nawet boga. Elvis Presley, Juliusz Cezar i sam Zeus również zmagali się z pękającą czaszką (Zeus nawet dosłownie, z rozłupanej czaszki boga wyszła wszak Atena) na długo przedtem, zanim pojawiły się komputery, TV, młoty pneumatyczne i dyskotekowa łupanka – dziś wymieniane jako główne przyczyny bólu głowy.

ZOBACZ TEŻ: Rodzaj bólów głowy

Większość z nas, gdy głowa zaczyna puchnąć i boleć, sięga po pierwsze z brzegu tabletki przeciwbólowe i nie zadaje sobie pytania, czy to akurat najlepszy sposób, nie mówiąc już o wizycie u lekarza. A przecież ból głowy to poważny problem zdrowotny i tak właśnie powinien być traktowany. A więc najpierw diagnoza, potem leczenie. Wiedząc, na jaki rodzaj bólu cierpisz, łatwiej Ci będzie go zwalczyć.

 

Oto wrogowie i strategie:

70%mężczyzn wcześniej czy później zmierzy się z napięciowymi bólami głowy.

BÓLE NAPIĘCIOWE

Kogo atakują: Praktycznie każdego.
Jak często:
Nawet codziennie.
Co czujesz:
Jakby ktoś ściskał Ci głowę w imadle.
Co się dzieje:
Receptory bólu, które pokrywają pień mózgu, błędnie interpretują nieznaczące bodźce, takie jak napięcie mięśni czy stres, jako pretekst do odczuwania bólu.

Jak zapobiegać: Pij więcej wody. "Jeżeli nie wypijasz odpowiedniej dawki płynów, w końcu doczekasz się bólu głowy" – mówi dr Susan M. Kleiner, autorka "Powerfood Nutrition Plan". Ta rada nie odnosi się do alkoholu, bo jego nadmiar ma fatalne skutki dla głowy.

Jak zwalczać: Łyknij proszki przeciwbólowe. Ale nie całe opakowanie naraz, nie sięgaj też od razu po najsilniejsze, bo im szybciej, tym bardziej osłabisz obrońców. "Jeżeli bierzesz za dużo leków przeciwbólowych, mózg przestaje produkować naturalne substancje uśmierzające ból” – wyjaśnia dr Merle Diamond z Kliniki Bólu Głowy w Chicago. Dlatego, jeśli ból głowy dopada Cię okazjonalnie, zacznij od starej, dobrej aspiryny albo ibuprofenu, zamiast sięgać od razu po najnowsze osiągnięcia medycyny. Jeśli w pojedynkę nie pomagają, spróbuj ataku drużynowego.

Oto idealny skład:

250 mg aspiryny, najlepiej musującej – szybciej się wchłania
200 mg paracetamolu
100 mg kofeiny (równowartość filiżanki kawy).

Kofeina reguluje pracę receptorów odpowiedzialnych za tłumienie bólu. Badacze z uniwersytetu w Essen odkryli niedawno, że wszystkie te składniki wzięte razem są najskuteczniejsze. Nie musisz kupować ich osobno, bo są już leki, które zawierają taką mniej więcej mieszankę, np. fenalgin czy neopiryna ASA.

Patent: "Owinięcie ciasno głowy ręcznikiem powoduje uciśnięcie rozszerzonych naczyń krwionośnych, co przynosi ulgę" – wyjaśnia prof. Yousef Mohammad, neurolog z Ohio State University.
Dobra nowina: Te bóle w końcu mijają. Naprawdę.

ZOBACZ TEŻ: Jak pokonać ból głowy bez tabletek

STRONA 1 z 2
REKLAMA