[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Jak rosną mięśnie? Mała i duża liczba powtórzeń

Przyjrzyj się swoim mięśniom. Nie, nie przed lustrem. O tym, jak wyglądają Twoje muskuły na zewnątrz, decyduje to, jakie są wewnątrz. Zobacz, co zwiększa ich obwody i zacznij budować swoją sylwetkę cegła po cegle. Efekt murowany. 

mięśnie, budowanie mięśni fot. Shutterstock
Wiązka szkieletowa mięśni: Pojedyncza wiązka włókien, z których zbudowane są Twoje mięśnie.

Naczynia włosowate: Dostarczają włóknom mięśniowym składników odżywczych.

Włókna mięśniowe: Pojedyncze włókno zawiera miofibryle. Ma zdolność kurczenia się.

Sarkoplazma: Półpłynna substancja, która otacza miofi bryle.

Sarkomer: Podstawowa jednostka kurczliwa mięśnia.

Miofibryle: Łańcuch sarkomerów, który umożliwia mięśniom skurcze. 

Powiedzmy, że chcesz zatrudnić ekipę, która tym razem ma zbudować nie basen za Twoim domem, a większe bicepsy. Będziesz musiał dostarczyć im odpowiednich materiałów budulcowych – miofibryle (liny skręcone z cienkich białkowych filamentów) i sarkoplazmę (żel, który wypełni przestrzeń między miofibrylami).

Jeśli będziesz trenował "na dużych ciężarach" (mała ilość powtórzeń), ekipa rozbuduje głównie Twoją siłę, powiększając miofibryle. Jeśli natomiast "na małych" (dużo powtórzeń), ekipa budowlana zwiększy ilość sarkoplazmy, budując Twoją wytrzymałość.

REKLAMA

REKLAMA

mięśnie, budowanie mięśni fot. Shutterstock
Dużo powtórzeń

Gdy wykonujesz dużą ilość powtórzeń ze średnim ciężarem, część miofibryli rośnie. Twoje ciało jednocześnie zwiększa rozmiar i ilość mitochondriów (silniczków w komórkach). Podczas tego procesu, zainicjowanego wzmożonym wysiłkiem wytrzymałościowym, zwiększa się też ilość sarkoplazmy, odpowiedzialnej za efektywną pracę mięśni.

Sarkoplazma zbudowana jest z adenozynotrifosforanu, fosfokreatyny, glikogenu i wody – combo odpowiedzialnego nie tylko za transport energii do Twoich mięśni, ale także za zwiększenie objętości miofibryli.

REKLAMA

mięśnie, budowanie mięśni fot. Shutterstock
Mało powtórzeń

Trening z dużymi ciężarami i małą ilością powtórzeń powoduje mikrouszkodzenia miofibryli. System immunologiczny "wysyła" białe krwinki, by oczyściły uszkodzenia i przygotowały je do naprawy. W tym samym czasie zwiększa się wydzielanie hormonu wzrostu, który ma dwa zadania: aktywuje "uśpione" komórki macierzyste i ułatwia Twojemu ciału korzystanie z aminokwasów w białkach. Obudzone komórki macierzyste gromadzą się w uszkodzonych włóknach, gdzie z pomocą aminokwasów budują nowe filamenty i łączą się z już istniejącymi, powiększając miofibryle.

Podczas treningu z dużymi ciężarami pamiętaj o asekuracji. Co z tego, że szybko możesz doprowadzić do wzrostu mięśni, jeśli dorobisz się kontuzji, która na długi czas wyłączy Cię z treningów. Nigdy nie bij rekordów w wyciskaniu na ławce, jeśli ktoś nie stoi za Tobą. Pamiętaj też, by w trakcie treningu z małymi ciężarami nie machać bezmyślnie sztangą. Każdy ruch wykonuj precyzyjnie. 

MH Trener 2014

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij