Jak przeżyć katastrofę lotniczą?

Lot samolotem, to według statystyk wciąż najbezpieczniejszy sposób podróży. Ryzyko śmierci w wypadku lotniczym jest minimalne. W ciągu roku w wypadkach lotniczych na świecie ginie zaledwie kilkaset osób. W tym samym czasie na drogach i w samochodach umiera niespodziewanie ponad milion osób.

lot samolotem fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Nie ma więc sensu lękać się wsiadając do samolotu. Ale statystyka statystyką, a Ty wiesz swoje, bo przecież oglądałeś co najmniej 10 filmów katastroficznych, w których samoloty wybuchały, a w telewizji co rusz napotykasz na program typu "Katastrofy w przestworzach".

Doświadczenie podpowiada niestety, że niektóre samoloty znajdują się na ziemi szybciej, niż przewidywała załoga i wieża kontrolna. Bądź przygotowany na awaryjne lądowanie.

1. Zmniejsz ryzyko

Wybieraj loty bezpośrednie; im mniej startów i lądowań, tym lepiej. Szukaj renomowanych przewoźników, a nie czarteru lokalnych, egzotycznych linii. Zrezygnuj z lotu, gdy przed wejściem na pokład zobaczysz pijaną załogę albo luźne elementy poszycia. Zwłaszcza na małych lotniskach gdzieś z dala od cywilizacji jest to zaskakująco często spotykany widok.
Ranking przewoźników znajdziesz tutaj:
http://www.jacdec.de/airline-safety-ranking-2016/

2. Rozsądnie rezerwuj

Obok wyjścia awaryjnego jest najbezpieczniej i możesz wyciągnąć nogi; jeżeli to miejsce zajął już inny czytelnik MH, wybierz siedzenie obok przejścia na tyłach samolotu. Wprawdzie jeśli któryś z pasażerów postanowi zdetonować bombę na 10 000 metrów, niewiele Ci to pomoże, ale najwięcej wypadków zdarza się jednak na lotnisku, a wówczas im krótsza droga ucieczki z wraku – tym lepiej.

3. Słuchaj stewardessy

Policz, ile rzędów dzieli Cię od awaryjnego wyjścia, na wypadek, gdybyś musiał dostać się do niego po omacku, na przykład w dymie. Przećwicz odpinanie pasów. Jeżeli nie uda Ci się w kilku próbach, prawdopodobnie powinieneś podróżować wyłącznie rowerem. Poproś kogoś dorosłego o pomoc.

ZOBACZ TEŻ: Zapasy na czarną godzinę

shutterstock.com
fot. shutterstock.com

4. Czekając na uderzenie

Zaufaj specjalistom z Flight Safety Foundation, którzy zalecają płaskie ułożenie stóp na podłodze, pochylenie się, objęcie łydek i położenie głowy na kolanach.

5. Jeżeli znajdujesz się na wodą

Poluzuj krawat i ubranie, abyś mógł swobodnie pływać. Sięgnij po kamizelkę ratunkową pod fotel. Wiesz, jak się ją zakłada i odpala, bo przecież słuchałeś stewardesy.

ZOBACZ TEŻ: Jak przetrwać klęski żywiołowe albo wojnę

6. Wykonuj polecenia załogi

Ale przygotuj się, że musisz radzić sobie sam. Większość ocalonych wydostała się z samolotu o własnych silach.

7. Tuż przed metą

Czyli przed lądowaniem, zachowaj szczególną czujność. To właśnie podczas schodzenia do lądowania i samego lądowania, czyli podczas ostatnich minut lotu zdarza się niemal połowa wypadków z ofiarami śmiertelnymi.

Dane:

http://www.boeing.com/resources/boeingdotcom/company/about_bca/pdf/statsum.pdf

Zobacz również:
REKLAMA