[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Jak przeżyć katastrofę lotniczą?

Lot samolotem, to według statystyk wciąż najbezpieczniejszy sposób podróży. Ryzyko śmierci w wypadku lotniczym jest minimalne. W ciągu roku w wypadkach lotniczych na świecie ginie zaledwie kilkaset osób. W tym samym czasie na drogach i w samochodach umiera niespodziewanie ponad milion osób.

lot samolotem fot. Shutterstock
Nie ma więc sensu lękać się wsiadając do samolotu. Ale statystyka statystyką, a Ty wiesz swoje, bo przecież oglądałeś co najmniej 10 filmów katastroficznych, w których samoloty wybuchały, a w telewizji co rusz napotykasz na program typu "Katastrofy w przestworzach".

Doświadczenie podpowiada niestety, że niektóre samoloty znajdują się na ziemi szybciej, niż przewidywała załoga i wieża kontrolna. Bądź przygotowany na awaryjne lądowanie.

1. Zmniejsz ryzyko

Wybieraj loty bezpośrednie; im mniej startów i lądowań, tym lepiej. Szukaj renomowanych przewoźników, a nie czarteru lokalnych, egzotycznych linii. Zrezygnuj z lotu, gdy przed wejściem na pokład zobaczysz pijaną załogę albo luźne elementy poszycia. Zwłaszcza na małych lotniskach gdzieś z dala od cywilizacji jest to zaskakująco często spotykany widok.
Ranking przewoźników znajdziesz tutaj:
http://www.jacdec.de/airline-safety-ranking-2016/

2. Rozsądnie rezerwuj

Obok wyjścia awaryjnego jest najbezpieczniej i możesz wyciągnąć nogi; jeżeli to miejsce zajął już inny czytelnik MH, wybierz siedzenie obok przejścia na tyłach samolotu. Wprawdzie jeśli któryś z pasażerów postanowi zdetonować bombę na 10 000 metrów, niewiele Ci to pomoże, ale najwięcej wypadków zdarza się jednak na lotnisku, a wówczas im krótsza droga ucieczki z wraku – tym lepiej.

3. Słuchaj stewardessy

Policz, ile rzędów dzieli Cię od awaryjnego wyjścia, na wypadek, gdybyś musiał dostać się do niego po omacku, na przykład w dymie. Przećwicz odpinanie pasów. Jeżeli nie uda Ci się w kilku próbach, prawdopodobnie powinieneś podróżować wyłącznie rowerem. Poproś kogoś dorosłego o pomoc.

REKLAMA

REKLAMA

fot. shutterstock.com
4. Czekając na uderzenie

Zaufaj specjalistom z Flight Safety Foundation, którzy zalecają płaskie ułożenie stóp na podłodze, pochylenie się, objęcie łydek i położenie głowy na kolanach.

5. Jeżeli znajdujesz się

Nad wodą, poluzuj krawat i ubranie, abyś mógł swobodnie pływać. Sięgnij po kamizelkę ratunkową pod fotel. Wiesz, jak się ją zakłada i odpala, bo przecież słuchałeś stewardesy.

6. Wykonuj polecenia

Załogi, ale przygotuj się, że musisz radzić sobie sam. Większość ocalonych wydostała się z samolotu o własnych silach.

7. Tuż przed metą

Czyli przed lądowaniem, zachowaj szczególną czujność. To właśnie podczas schodzenia do lądowania i samego lądowania, czyli podczas ostatnich minut lotu zdarza się niemal połowa wypadków z ofiarami śmiertelnymi.

Dane:

http://www.boeing.com/resources/boeingdotcom/company/about_bca/pdf/statsum.pdf

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij